• "panenka penaltısı" atan ilk türk yamulmuyorsam hakan şükür'dür. son sezonunda nouma da bir tane atmıştır, ona özenen fatih tekke aynı sezon içinde galatasaray'a karşı bir tane daha denemiştir, fakat topu üst direğe nişanlamıştır.

on yıl sonra gelen edit: başlık başa kalmış, yoksa bir gün uyandım ve kendimi panenka penaltısı atan futbolculardan örnek verirken buldum gibi bir olay yaşanmadı. ruhen ve bedenen sağlıklıyım, memleketteki akrabalarıma selam ederim.
  • sozlukte yazilanlar gostermistir ki bu penaltiyi pirlo atinca super, sergio ramos atinca auuuv.
  • antonin panenka'nin efsane penalti atis stili...
    topa dogru yavasça gelir vuracakmis gibi yapar, kalecinin bir köseye dogru yatmasini müteakip hafiften topun dibine vurarak kalecinin saskin bakislari arasinda kalecinin üzerinden topu aglarla bulusturur... isteginin topun aglara degmeden gol olmasini saglayabilecek kadar yavas vurmak oldugu söylenegelmistir..
    bu tip bir penalti atarken; karizma yapayim derken feci halde rezil olmak da söz konusudur... isin ehli olmayan yapmamali...
  • tarihler 20 haziran 1976'ı gösterirken milyonların gözü kulağı yugoslavyadaki avrupa futbol şampiyonası final maçındaydı * 2-2'lik skor, tarafları penaltı atışında karşı karşıya getirmişti. karşılıklı atılan penaltı atışlarında almanya adına uli hoeness golu kaçırınca durum 4-3 olur ve kader penaltısında topun başına geçme sırası antonin panenkaya gelir. karşısında 1974 dünya kupası şampiyonu almanya ve o zamanların dünyanın en iyi kalecisi sepp maier vardır. panenka eğer bu penaltıyı gole çevirmeyi başarabilirse çekoslavakya ilk defa avrupa şampiyonu olacaktır. bu yüzden bir kumar oynamaya karar verir. kaleci maier'in bir köşe belirleyip atlayacağını tahmin etmektedir. hakem sergio gonella düdüğünü çalar. panenka, topun dibine girerek hafif bir vuruş yapar. kaleci maier havada sol köşeye uçarken, top da bu arada üzerinden süzülür ve ağlarla buluşur. çekoslavakya avrupa şampiyonu olurken, panenka'nın deli cesareti dahi düşüncesi bu efsanevi golü tarihin tozlu yaprakları arasına panenka penaltısı olarak kaydolur.
  • halı saha maçlarıında işe yaramayan penaltı.
  • ben bunu eski müdür'e attıydım kovmuştu beni. hoş anılarımın olmadığı penaltı türüdür.
  • emre colak da attığına gore artik klas hareketler listesinden cikarilmasi gereken vurus stili.
  • yanılmıyorsam benim kuşağım bu penaltıyla totti'nin hollanda'ya attığı euro 2000 yarı finalinde tanışmıştır. o zamandan önce hiç gördüğümü hatırlamıyorum (ki yüksek dozda avrupdan futbol, futbol mundial, allah ne verdiyse izlerdik hehe). sanki o maçtan sonra tekrar popüler oldu.

italya sempatizanı olarak nerdeyse altıma sıçtığımı da hatırlarım. biz top sol taraftan auta gidiyor sanarken sağ taraftan tıngır mıngır girmişti, benim gibi ilk defa görenler için tam bir "hassiktir lan" anıydı. yıllarca da kimle konuşsam bu penaltı tarzını "totti penaltısı" olarak anmıştı zaten, panenka ismini duymamız biraz vakit almıştı.

gerçi link daha önce verilmiş, ama madem o kadar bahsettik, bir hatırlayalım
    http://youtu.be/x2bbn6d9nby
  • francesco totti manyaginin da her yil 1 kez denedigi stil. seyirciler + hakem ve tabii ki kalecinin dumur olmu$ yüz ifadesi icin bile bunu denemeye deger. izledikten bi 10-15 saniye sonrasinda insan kendine geliyor da "oooha o neydi yaa" diyebiliyor.
hesabın var mı? giriş yap