şükela:  tümü | bugün
  • kişinin kendisni her türlü cinsiyet kimliğine ait hissetme durumu.
  • panseksüel ile karıştırılmamalıdır. panseksüel, ilgi duyulan cinsiyetin ne olduğunu önemsemez, yani bu karşıdaki partnerle ilgilidir. cinsel yönelimi ifade eder. pangender, kendini bir cinsiyete ait hissetmez. yani bireyin kendisiyle ilgilidir. cinsel kimliği ifade eder.

    bu açıdan transeksüellik ile de karıştırılmamalıdır. çünkü transeksüel, doğduğu cinsiyetin tersine ait hiseder. yani biyolojik cinsiyet ve cinsel kimliği uyumsuzdur. biyolojik cinsiyetini, cinsel kimliğiyle aynı yapmak ister. kadınsa erkek olmak ister ya da tam tersi. pangender ise hem erkek hem kadın olarak görür kendini.

    son olarak karıştırılmaması gereken şey, cinsel yönelim, biyolojik cinsiyet ve cinsel kimlik birbiriyle ap ayrı olabilir.

    bir pangenderin biyolojik cinsiyeti doğduğu cinsiyet olsa da, cinsel kimliği tanımsızdır. hem erkek hem kadın olarak görür kendini. lakin cinsel yönelimi eşcinsel, biseksüel, heteroseksüel, panseksüel vs. olabilir.

    buradan anlıyoruz ki, pangerderlik, cinsel yönelimi ifade eden bir kelime değil, cinsel kimliği ifade eden bir terimdir.