şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: panikatak)
 • panik bozukluğu, panik ataklarla giden bir çok tablodan, hastalığın/sorunun belirsiz ve habersiz ataklardan ibaret ve başka sebepten kaynaklanmadığı durumun hastalık adıdır.

  dikkatimi çekti, tezikmek bir zihinsel fiil değil eylem fiili, gene de sanki panik kavramını büyük oranda karşılıyor. paniğe koşkoş* diyebileceğimize göre tezikme de diyebiliriz, demeyiz de tezikme dediğimizde içinde panik barındırdığını bilebiliriz. tez ve tezlemek ve tezlemecikle de göbeğinden bağlantılı.

  90'lar ve 2000'lerin depresyonun kitlesel sahiplenilmesi ve ayağa düşmesinden* sonra, son yıllarda panik* ayağa düştü, iki uçlu duygudurum bozukluğu bipolar bozukluk adıyla ayağa düştü. sosyal rütbelerin zaman içinde değer kaybına yani devalüasyonuna karşılık bir de ters akıntı var: kötü rütbenin yaygınlaştırılıp etkisizleştirilmesi. sahiplenilebilir* hale getirilmesi. bir tür sevimlileştirme ve taşınabilir hale getirmek üzere değerli ve bilindik kılma işlemi. bu kişisel tarafları olmakla birlikte sosyal ve yaygın yani sosyolojik bir düzenek.

  (bkz: panik/@ibisile)
  (bkz: ürkü)
  (bkz: atak)
 • 2012 de bir tramva sonrası yaşadığım ve iki sene mücadele verdiğim hastalıktır . çok şükür tedavi oldum geçti. internette çok fazla yorum var hepside çok saçma siz siz olun o yorumlara , haberlere inanmayın gidin doktora tedavi olun . aşırı kilo verdiğim ve elim kolum bağlı gibi hiçbir şey yapamadığım hastalıktır. allah hastalıktan korusun herkesi zor ama tedavi olursa geçen bir hastalık . bazı gerzekler panik atak diyorlar , hayır canım atak geldiği an panik atak denir , eğer durum sürekli yaşanıyorsa panik bozukluğudur.
 • dsm 5 şöyle tanımlamakta...

  panik bozukluğu nedir?