şükela:  tümü | bugün
 • prognozu cok zayif olan, pankreasin asinar hucrelerinden ziyade kanallardan koken alan adenokarsinoma turundeki kanser. eger pankreasin bas kisminda olusursa, sarilik, corpus veya cauda kisminda olursa kilo kaybi yapar. metastatik potansiyeli cok fazla oldugundan, iyilesme sansi cok azdir.
 • hatam varsa hemen düzeltin: tip 1 diabet sendromları görüldüğünde hemen şüphelenilmesi gerekir.
 • rahmetli bill hicks'i bu dünyadan götüren şey... amını skiim ben böyle hastalığın.
 • öyle sinsidir öyle sinsidir ki, genel olarak bu kanserde görülen belirtilerin hiçbirini vermez ta ki, assit ile bünye perişan olana dek.

  şanslı kelimesi doğru bir tanımlama olmamakla beraber, bu lanet hastalığa pankreas başında yakalanan ve metastas yapmayan hastalar diğerlerine göre oransal olarak daha şanslıdır.kurtulma yüzdeleri ameliyat edilebilir olma* nedeniyle kendilerine aşılama gibi yöntemlerin uygulanabilme ihtimalinden dolayı yüksektir. ama bu hastalık pankreasınızın diğer tarafına yerleşmişse, isterse düzenli bt çektirin hiçbir faydası olmayacaktır. sinsi, haince ilerleyecek ta ki, vücudunuzun hayati organlarını ve lenflerini kaplayıncaya kadar.

  milyonlarca silah üretme yerine insan beyinlerinin bu hastalığa bir an evvel çare bulmak için kafa yorması dileğiyle...
 • kanserler arasında en korkulması gerekenlerden birisidir maalesef. daha çok alkol tüketenlerde görülen bu kanserin prognozu çok iyi değildir çoğu zaman. çok iyi değilin anlamı ise sadece bir kaç aylık ömür kalmışken kendini gösterir bu lanet şey. hiçbir belirti vermez çoğu zaman aşırı kilo kaybından başka.
 • hiç alkol tüketmeyen, hayatında şeker hastalığı ya da pankreasla ilgili bir sorun yaşamamış insanlarda da görülebilir. hatta, kişi başka bir rahatszılık sebebiyle diyet yapıyorsa ve ciddi bir kilo kaybı da yoksa, asla anlaşılmaz. bt de anlaşılmıyorsa ne yapılabilir ki... lanet hastalık işte, sebebi bilinmiyor bu tarih itibarıyla.
 • sigara ve neskafe ama önemlisi neskafe ile ilgili ciddi ithamlar var. aşırı neskafe ya da nescafe tüketimi ile doğrudan parallelik araştıran kuruluşların varlığı tartışılıyor son zamanlarda tıp çevrelerinde.
 • jacques derrida'nin, arif mardin'in, syd barrett'in, ufuk guldemir'in ve son olarak luciano pavarotti'nin olum sebebi.

  cok sik gorulen bir kanser turu olmamakla birlikte, en ama en oldurucusudur: teshisten sonra genelde 1 yil civari bir omru kalir insanin. yalnizca hastaligi erken teshis edilmis ve yapilan tedavilere yanit vermis sansli bir azinlik, ki toplam hastalarin %5i kadardir, teshisten sonra 5 yil yasayabilir.

  ender gorulmesine ragmen prognozu bu kadar kuvvetli oldugu icin, akciger kanseri ve meme kanseri ile birlikte en oldurucu kanserler arasinda yer alir.
 • steve jobs'ın da tutulup sorunsuz atlattığı hastalık. zira çok az rastlanan, çok daha iyi huylu bir türüne tutulmuştu kendisi. (bkz: allahın sevgili kulu olmak)
 • son 1 yil icinde 2 tanidigimin otelere ucus biletini kesmis hastalik. (biri cin'de *, biri abd'de ** tedavi gordugu halde, ikisi de kanser tanisindan sonra 6 ay dahi yasayamadi.)

  bu nedenle, kanser turleri icinde beni en cok korkutani...