şükela:  tümü | bugün
 • (dr niyazi eröztürk'ün www.doktordoga.com adresinden alıntıdır.)

  halk arasında pankreas iltihabı olarak bilinir.

  pankreasta akut ya da kronik gidiş gösteren iltihap halidir. akut pankreatit, kabakulak iltihabı sırasında ortaya çıkabilir ve mide ağrısı, sindirim bozukluğu, bulantı ve kusmayla kendini gösterir. yakın ya da uzak enfeksiyon odaklarından gelerek pankreasa yerleşen irin yapıcı mikropların oluşturduğu biçimleri daha ağırdır. ayrıca, organın kendi kendini sindirmesi olarak da tanımlanacak biçimde, pankreasın salgıladığı sindirim enzimlerinin dönerek pankreasa saldırmaları söz konusudur. bu saldırının sebepleri henüz tam bir açıklığa kavuşmuş değildir; ama bir varsayıma göre, safrakesesinin ve pankreasın ortaklaşa kullandıkları çıkış kanalını bir safrakesesi taşının tıkaması sonucunda gerçekleşebilir. bazı olaylar da fazla alkol tüketiminden kaynaklanmaktadır.

  hastalığın çok önemli olduğu, ölümle sonuçlanabileceği unutulmamalı ve hasta mutlaka doktor kontrolüne girmelidir.
 • pankreas ve alkol sıkı dostlardır, ne zaman bir araya gelseler mekanı dağıtana kadar takılırlar,
  olaylar gelişir pankreatit olur..
 • kötüsü, daha kötüsü ve çok kötüsü olan beter bir hastalıktır. çeşitleri mevcuttur.

  akut pankreatit

  (bkz: akut ödematöz pankreatit)
  (bkz: akut nekrotizan pankreatit)

  kronik pankreatit
 • kabaca akut ve kronik olarak ikiye ayrılır fakat kronik pankreatit akut atakların kronikleşmesi şeklinde gerçekleşmez. yüzde 90 fibrozis olarak devam eden bir sürecin ismidir.

  akut pankreatit ise hafif ve ağır form olarak ikiye ayrılır. ikisi arasındaki fark "sistemik semptomlar" ve "nekroz"dur. ağır seyreden formda görülür.

  en bilindik komplikasyonu pseudokist'tir. kistlerin içi epitelle kaplı olmadığı için "yalancı kist" denmektedir. hastalarda diyabet'te görülebilir.
 • safra kesesi taşının hiç de ihmal edilmemesi gereken bir şey olduğunu yüzünüze sertçe vuran hastalık.
 • yeterince geniş olduğunu düşündüğüm küfür dağarıma yakası açılmadık küfürler kazandıran rezil bir illettir kendisi. kroniğine bir, akutuna iki! "alkol tüketimine bağlı kronik pankreatit zemininde gelişen akut atak" gibi bir şeyle karşılaşmak, adamı bir hafta hastane yatağına çiviliyor efendim. ağrısı ayrı, rezilliği ayrı dert.
 • fenerbahçe başkanı aziz yıldırım'ın başına gelen hastalık tam olarak budur. allah şifa versin.
 • pankreas itihabi olarak bilinen pan kreatit, akut ve kronik olarak ikiye ayrilir, kronik olmasi durumunda belirli donemlerde sikinti olusturmasi yaninda ciddi boyutlara da ulasabilir. esas akut pankreatit ciddi bir hastalik olup olumle sonuclanan ornkleri coktur.

  pankreas yavas yavas curumekte ve zaman ilerledikce tum organlarin calimasini engelleyen bir surec sonunda olumle sonuclanma ihtimali yuzde 80 lere ulasmaktadir.

  ozellikle safra keseindeki taslardan, icki kulllanimindan daha fazla karilsildigi soylense de bagisiklik sistemini zayiflamai ile de kendini gosterebilir.

  ameliyat yapilsa bile hasta kaybedilme orani cok yuksektir.

  annecigimi de bu hastaliktan kaybettigim illet, ani olusan ve belirtileri olmaina karsilik, teshis koyumasini saglayacak sonuclarin cok gec gorulebildigi lanet bir hastaliktir.
 • kedime konulan tanı. kronik pankreatite yakalandığı söyleniyor. 14 yaşında. hep tombik olan kedim 4 ayda iğne ipliğe döndü. ne yapılır ne edilir, konu hakkında bilgisi olan lütfen yeşillendirsin. onu kaybetmeye tahammülüm yok.
 • 6 gündür şüphesiyle hastaneye gidip geldiğim hastalıktır. belirtileri: şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusmadır. aniden gelişen ağır bir akut pankreatitte duruma bilinç kaybı, şok da eşlik edebilir. doktorumun söylediği pankreatiti olan hasta (eğer başlangıç aşamasında ya da hafif düzeyde değilse) hastaneye yürüyerek gelemezmiş, o derece şiddetli yaşanırmış klinik durum. tabii yukarıda saydığım belirtiler pek ayırıcı bir tanı koymaya yetmez, önce kan tahlili yapılır. burada amilaz ve lipaz denen iki enzimle tanışıyoruz. tahlil sonucunda amilaz ve lipaz değerleri yüksek çıkarsa pankreatit olma olasılığı yükseliyor. özellikle lipaz daha spesifik pankreas için. ardından en temiz tanı yöntemi olan tomografi geliyor. tomografi bulgularıyla kesin tanı konulabiliyor. benim amilaz ve lipaz oldukça yüksek çıktı, şiddetli karın ağrısı da vardı ilk üç gün ancak diğer klinik belirtiler ve tomografi görüntülemesinde bir sorun olmadığından doktorum rahatsızlğımın pankreası etkileyen viral bir durum olabileceğini belirtiyor. yine de ultrason ve amilaz lipaz değerlerinin takibiyle kontrol altındayım. amilaz düştü, ağrı azaldı, lipazı tutamıyoruz efendim (referans değerin 9 kat üstü), yarın yine gidiciğim. doktorla yaptığımız son görüşmede yarın da bu bulanıklık devam ederse fakülteye sevk edecekmiş. evet, editlemek üzere hoşçakalın.
  edit: gün itibarı ile lipaz seviyesi de düşme eğilimine girmiş. doktorun söylediğine göre tam olarak bir pankreatit vakası olmasam da viral bir pankreatit söz konusu olmuş.(bu kısmı ben de anlamadım pankreatit mi değil mi) ilginç bir durum ancak bu şekilde olan vakaların son dönemde artış gösterdiğini söylüyor. pankreas hassas, pankreas narin... pankreasa dikkat.