• 1974 roma doğumlu yönetmen. yine yönetmen george pan cosmatos'un oğlu. baba kıbrıs ve mısır orijinli yönetmen, anne isveçli heykeltraş. seksenlerin başında kanada'ya yerleşiyorlar.

aile sevgi dolu, ilgili, bilinçli. anne ve babasının kaybı panos'u etkilemiş. babasını rambo 2'den tanıyorsunuz. her çalışmasını seyrettiğim agalardan. üstad b-tipi de bilen, doğal kült tiplerdendi. nice reislerle, konteslerle çalışmış bir isim. ben avrupa duygusuyla hollywood'da film çeken bir adamım diyormuş kendisini tanımlarken.

panos üstad çocuk yaşta gelmiş kanada'ya. renkler ve seslerle ilişkisi italyan-kanada duygusunu veriyor. eski vhs'ci olduğunu da şıp diye anlıyorsunuz. 70'ler, 80'lerdeki o tuhaf, garip bir hakikatin duygusunu veren ama gerektiğinde çiğlik ve et aleminden imtina etmeyen sinema dilini yakalamış. bu kolay bir iş değildir. bu toplara çok giren oldu son yıllarda ama panos o dönem ve estetiği adeta genetiğinde barındırıyor.

nicholas cage ile çalışması da sürpriz olmadı. panos karanlık bir arkadaş. alanına hakim. neyi aradığını, anlattığını kör göze parmak yapmadan soğukkanlılıkla verebiliyor. ha sinema namına çok derin, herkese hitap edecek bir iş yapmıyor. yalnız eğer imkan bulabilirse ki öyle umuyorum, kendine has bir kitlesi olacaktır. eski tuhaf filmlere, atmosferlere, kanada'nın o sinek ilacı misali müziğine, hafıza, fragman ve lisan sinemasına, fulci'ye, ferrara'ya, natali'ye, hatta giallo'ya ilginiz varsa o artık pek bulunamayan iç gıcıklayıcı hazlara ufaktan uzanma imkanı sunuyor. benzer sinema lezzetini nadiren garip isviçre filmlerinde ve şu hipsterlerin(reklamcılardı sanırım) çektiği amer'de almıştım. bu tarz sinema artık fular sineması falan diye geçiyor ama alakası yok amk.

filmleri için;

(bkz: beyond the black rainbow)
    (bkz: mandy)
  • ticari kaygıdan uzak, oscar ve gişe endişesi olmadan film yapmaya devam etmesini beklediğimiz yönetmen... fazla kalmadı bunlardan zira! nicolas cage bile hayata döndürdüyse*, sanırım daha başarılı eserler de meydana gelecektir.
  • ari aster'la çalışmayı umut ediyormuş. böyle bir şey olursa gerçekten çok üst noktada bir film izleyeceğimizi garanti ederim.
hesabın var mı? giriş yap