şükela:  tümü | bugün
 • otellerde konaklama secenegi belirten bir kelime.
  (bkz: tam pansiyon)
  (bkz: yarim pansiyon)
 • bazı tatil bölgelerinde evlerin misafir odalarının günlük yatak ücreti üzerinden kiraya verilmesi şeklindeki uygulamalara verilen isimdir. ortak banyo ve mutfak kullanımı söz konusudur; ev sahibi pansiyonere kullanması için birkaç dandik mutfak malzemesi sağlar. birçoğunda haftalık temizlik ev sahibine aittir.
 • tatil yörelerinde pek çok insanın emeklilik akabinde evini bozup dönüştürdüğü yerdir. evin doğasına göre bu yerlerde kalmak keyifli olabilir, ancak hakkaten ev formatında olanlar vardırki dinlenmekten çok, bahçeden ,yan odadan, sağdan soldan gelen gürültü ve insanlardan mağdur olunur bu yerlerde.
 • sahibi sizi müşteriden ziyade misafiri olarak gördüğü müddetçe son derece rahat bir tatil geçirmenizi sağlayacak olan mekanlardır. akşam yemeğinde "o kadarcık yemekle doyulur muymuş, al bakayım bi tabak daha ye" nidalarıyla etrafınızda dolaşan sevimli teyzelerle tatiliniz şenlenebilir ya da ellerinizle temizlediğiniz balıkları tavaya atıp kızarttığı ve sizin kurduğunuz sofraya getirdiği için 20-30 ytl pişirme parası alabilen paragöz teyzeler yüzünden zehir de olabilir. iyisini keşfettiyseniz fazla zorlamayın hep ona gidin!
 • kokusu vardır bunların ve iyilerinin kokusu hep aynı gelir bana.
  en keyifli çocukluk tatillerimin geçtiği eski foça'daki iyon pansiyonun ruhunu bir köşesinden yakalayabilirsem iyidir orası benim için...

  ama bazen tam tersini yaşayabiliyor insan bulmayı beklediğinin;
  (bkz: #26260230)
 • bu yaz hesaplı bir tatile özenip araştırmaya başladığımda eski konseptinden çok farklı olduğunu fark ettiğim bir konaklama biçimidir pansiyon. 10 - 20 tl'ye bir yatak alıp günün geri kalanını denizde vs. geçirdiğimiz işletmeler gitmiş, yerine bir otel kadar para alan ahşap/arkaik/klimalı/yemekli/wifilı/küvetli küçük oteller gelmiştir. bütün bu hizmetler tabii ki çok iyi ama nerede kaldı ekonomi o zaman...

  edit - çok umutsuzum be sözlük...
 • yatakları tertemiz ama çiçekli anane evi çarşafı olur bunların.

  kahvaltısı sade olur ama sahibi acıkınca girin mutfağa der, çay var kahve yapmayi pek bilmiyorum ama mutfakta var isterseniz der.

  ücreti karttan oderim diyip nakitlerinizi yiyip yiyip çıkış yapacağınız gün kart geçmediğini öğrendiğinizde 'gonderirsin bi ara' der sahibi. iban numarasi falan istediginizde vermez bile hallederiz bi ara derken hep güleryüzlüdür.

  var yani böylesi, olmalı da. kaş'a gidecek olan varsa yaksın yeşilimi selam götürsün.