şükela:  tümü | bugün
 • rusya'da 31 çekmek anlamına gelir.
 • (bkz: panislavizm)
 • (bkz: pan), (bkz: i), (bkz: slav), (bkz: izm)
 • (bkz: siyonizm)
 • ortaokul tarih kitaplarinda "ruslarin sicak denizlere inme politikasi" olarak ozetlenmis, ruslari degil butun slav irkina ve milliyetine mensup usulari bir yonetim altinda birlestirme ideali. ruslar bunu sicak denizlere ulasmak icin yapmis olabilir elbette ama buna tutup da sicak denizlere inmek politikasi demek sana yakisiyor mu essogluessek! ne hakkin var gencecik dimagima boyle yanlis bilgi sokmaya pust! sana soyluyorum, sen kendini biliyorsun, bu sozlugu okuduguna eminim. senin yuzunden rezil kepaze oldum , elin herifine panislavizm ruslarin sicak denize inme politikasidir dedim, herif hahahah diye gulup tassak gecti. sonra o sinirle 3 ay sicak denizlerden nefret ettim. hepsi senin yuzunden.
  yavsak.
 • asıl adı "panslavizm"dir.

  orta ve doğu avrupa'da yaşayan slavlar'ın ortak etnik geçmişinin kabul edilmesi ve bu slavlar arasında kültürel ve siyasi birlik sağlanmasını amaçlayan hareket. bu hareket ilk defa 19. yüzyılda ortaya çıktı. hareket, batı ve güney slav entellektüel, bilimadamları ve şairler arasında ortaya çıktı. bunlar ilk olarak, slav halkının şarkılarını, folklörünü ve köylü lehçelerini inceleyerek, aradaki benzerlikleri göstererek, slav birliği anlayışını geliştirmeye çalışıyorlardı. prag kenti, slav tarihinin araştırıldığı bir yer olduğu için, panslavizmin merkezi oldu.

  avusturya-macaristan ihtilaller ile sarsıldığı sırada, 1848 yılında prag'da bir slav kongresi toplandı. amaçları, avusturya'nın merkezi monarşik yönetimine son verip, eşit halklardan oluşan bir federasyonun kurulmasını sağlamaktı. bunun üzerine pan-slav hareketi 1860'larda rusya'da yaygınlaştı. rusya o zaman, habsburg ve osmanlı yönetiminden, slavların tek kurtarıcısı olarak görülüyordu. rus pan-slavistleri, hareketin kurumsal temelini değiştirerek, slavofil anlayışı savundular. buna göre, batı avrupa manevi ve kültürel açıdan iflas etmiştir ve rusya'nın tarihsel misyonun, siyasal egemenlik kurarak avrupa'yı gençleştirmek ve rusya egemenliğinde bir slav konferasyonu kurmaktır.

  rus yönetimi bu görüşü resmen desteklememesine rağmen, istanbul ve belgrad'ta bulunan rus elçileri, panslavizmi ateşli bir biçimde savunarak, rusya ve sırbistan'ı osmanlı devleti'ne karşı savaşan sokmayı başardılar. (1876-1878)

  20. yüzyılın başlarında, pan-slav hareketini yeniden canlandırmak için ciddi girişimlerde bulunuldu. fakat slav halkları arasındaki gelişmeler bunu engelledi. 20. yüzyılın ikinci yarısında değişik gelişmelerin ortaya çıkması, özellikle 1991 yılında yugoslavya'da savaş başlaması bazı slav liderlerini yeni bir savaşa yöneltti. sözgelimi, sırbistan devlet başkanı miloseviç yunanistan ile işbirliğine gidip, diğer balkan ülkelerinin de katılacağı bir "ortodoks birliğinin kurulmasını önermiştir.*
 • soğuk denizlerin buz gibi sularında azan erkeklerden bunalan slav kadınlarının icadı. demek ki, istemiyorlar artık amınagoduğum!
 • anannemin komşusu recep'i irecep diye çağırması gibi bir şey.
 • lise yıllarında tarih derslerinde sıkça bahsi geçen, rusya'nın balkanlardaki sırpları, bulgarları, hırvatları, şunları ve bunları birleştirmek, aynı çatı etrafında toplayabilmek için ürettiği politikaya verilen ad. unutmadan, bir de bu var...
  (bkz: ruslarin sicak denizlere inme istegi)