• 1958 doğumlu yunan şarkıcı. şarkılarının sözlerini ve bestelerini kendisi yapıyor. sözlerini anlamasam da müziğinin huzurlu olduğunu söylemeliyim. pop desem pop değil geleneksel desem geleneksel değil. kendisi çok güzel harmanlamış bu ikisini. tebrik ediyorum.
 • en önemli klasiklerinin başında anathema se gelir.
 • doğa için çal'ın uzun ince bir yoldayım videosunda görülmüştür.
 • çok uzun bir zamandır dinlememe rağmen müziğini, içtenliğini, şarkılarını söyleyişini tarif edemeyişime yandığım güzel ruhlu sanatçı kişisi. kesinlikle çok zarif bir kişiliği var, öyle ki hayat içinde keşfedilen güzelliklere bir değil birden fazla örnek teşkil ediyor kendisi. bunca yıllık müzik hayatında yunan müziğinde önde gelen saygın isimlerle işbirliği kısa süreli olmuyor hiç. en son kendisine dair keşfettiğim bir şey de hayranlığımı bir kat daha arttırdı kendisine karşı. şöyle ki, bir playlist hazırlığındayken* albümlerini karıştırıyordum. 'to kalantari' (takvim) isimli albümü 12 şarkıdan oluşuyor ve her şarkı yılın bir ayını anlatıyor. ayrı ayrı da güzeller şimdi, onu da belirteyim ama ilginç bulduğum nokta şuydu. "augoustos einai" (ağustos'tur) adlı şarkıda sözler* ağustos ayını kendince tanımlarken sanatçının yakın olduğu, zaman zaman birlikte çalıştığı sanatçılara ve yannis ritsos'a küçük atıflarda bulunuyor. müzikte* de, yine ağustos ayına dair yapılmış şarkılardan çok belirleyici kısa ezgiler yine atıf olarak yer alıyor. ama bunu öyle bir ustalıkla yapmış ki ne eğreti duruyor ne de şarkının özgünlüğünü bozuyor. ve ortaya dinlemesi şahane bir şarkı çıkıyor: http://www.youtube.com/watch?v=0osudcd-ilq
  yunan müziğinde son dönemin en başarılı bestecilerinden biridir gözümde.
 • mükemmel şarkılara sahip sanatçı
 • sesiyle de ruhuyla da bir güzel adam.

  yıllardır her türlü halimin desteği, derdin kederin iyileştiricisi, mutlu yürüyüşlerin fon müziği oldu onun şarkıları. canlı canlı dinlemek, üstüne iki satır muhabbet edip kalenderliğini görmek kısmet oldu ya, şu saatten sonra ölsem gam yemem.
  sağ olsun, var olsun, müziğiyle de mutlulukla da uzun uzun yaşasın kendisi. *
 • thalassino şarkısına gönlümü bıraktığım; 1958 pire doğumlu yunan sanatçıdır.

  gözlerimi kapatıyorum ve ege’de denizi öpüyorum.

  teşekkürler.
 • takvim albümü,doğu karadeniz’in bu şehrine rumca kıyafetlerini giydiriyor.

  ormanları yeşil, kıyıları sere serpe, denizi hırçın, göğü açık oluyor. eski sahiplerini sahipleniyor; asaletini takınıyor yeniden..

  ölmeden seni canlı dinleyebilirim inş pantelis...
 • o mais ehei mystica

  bu şarkıyı gözlerim kapalı dinliyorum; girişi okuyan minik oğlan çocuğuna sarılıyorum. kıvırcık saçlarını okşuyorum, o bana kocaman mavi gözleri ile bakıyor. gülümsüyoruz ikimiz de. biliyorum; bir çocuğum olacaksa eğer; bu ses tonu ile bana anne diyecek. ben onun sesini böyle duyacağım.

  pantelis şarkıya girince ege seriliyor gözlerimin önüne. denizinin mavisi ile göğünün mavisi kavuşuyor, günbatımı ile ısınıyor uzaklar. duyuyorum sesini atalarımın, biliyorum hep denize özlemle gelmişler bu topraklara. tenimde, ruhumda, aklımda hep ege'nin esintisi var; aidiyetim oraya.

  alpha'dan güzelsin, alpha'dan safsın, alpha'dan sıcaksın.

  benimsin.
hesabın var mı? giriş yap