• kedigillere özgü çevikliği, kıvraklığı ve narinliğiyle nam salmış, dünyanın en güzel hayvanlarından birini anlatmak için kullanılan sözcüktür. genele uyup böyle dedik, ama aslında panter diye bir hayvan yoktur ya da bir başka deyişle, panter tek bir hayvanın değil de, içine kaplan, aslan, jaguar, leopar ve çitayı da alan bir genusun ismidir (bkz: panthera).

yine de halk arasında panter dendiği vakit akla tüyleri ışıl ışıl alazlanan, kapkara kürklü bir hayvan gelmez mi, gelir. aslında bu tanıma uyan iki hayvan vardır: gerek jaguarın gerekse leoparın siyah üstüne siyah desenli olanları mevcuttur ve bunları birbirinden ilk bakışta birbirinden ayırt etmek pek kolay değildir.

söz gelimi, bu bir kara jaguar:
    http://upload.wikimedia.org/…ommons/f/fc/jaguar.jpg

bu da kara leopar:
    http://www.leopard-pictures.com/…leopardpicture.jpg

işte biz bu ikisine birden panter deyip geçiyoruz. hatta ben evden otobüs durağına gidinceye kadar gördüğüm bütün kara pisilere panter diyorum, genelde gelip elime kafa atıyor mırmır ediyorlar.

edit: linkler yenilendi
  • kürkü, kaplan gibi alacalı olmasına rağmen, alacaları siyah üzerine siyah olduğu için simsiyah zannedilen bir kedigildir. bu alacalılık, yakından bakıldığında (ara: son sözleri) gözlemlenebilir.

(bkz: bu da böyle bir hayvanımdır)
  • erkeklerden anlamayan kadınlar erkeklerin ölmesini ister. erkeklerden anlayan kadınlara ise kadın değil "panter" denir.
  • veterinerin "çok yaşamaz" dediği kediye koyduğum isim. sokakta bulmuş annem, bir gözü oyulmuş ve ciddi güçsüz bir yavru kedi. veteriner cacık olmaz dedi, bizde madem ölecek evde rahat rahat yaşasın yaşayacağı zamanı diye beslemeye başladık. ismini panter koyduk, güçlü olsun diye. vallahi işe yaradı, yedi yaşına kadar geldi. şimdi yaşlı bir kedi ve artık veterinere yaşlılığından ötürü gidip duruyoruz. ama ben bu entry'i panter başlığı altına niye yazdım? panter niye bu kadar agresif? panter böyle pasta yapmayı nereden öğrendi?
  • genel kanının aksine hayvan* değildir. 4 alt türü olan****** bir cinstir (genus) panter.

ancak özellikle kara pars* ve kara jaguara panter denmektedir. bu halk arasında bir söyleyiştir ve bilimsel ve doğru değildir.
  • yatakta üstün performans gösteren ve pasif olmayan kadınlara arkadaş muhabbetlerinde verilen sıfat.
  • tuyleri siyahtir. dev bir karakediyi andirir. filmlerdeki orman sahnelerinde urkutucu cigligi ile mutlaka figuranlik yapar.
  • panter melanizm adlı genetik varyasyona sahip felidae familyasının tüm üyelerine verilebilen bir ad olup leopar, jaguar ve çitaların dışında puma ve servaller de melanistik olabilir.
  • sinema terminolojisinde; kameranın üzerine kurulduğu ve kameramanın da üzerine oturabileceği bir oturağa sahip bir gereç.
  • panter diye bir tür yoktur. panter bir cins adıdır ve aslan kaplan leopard(pars) ve jaguarı içeren cins ismidir.

fakat insanların anladığı siyah renkli büyük kediler aslında siyah renkli jaguar, leopard ve pumalardır. panter diye spesifik bir canlı türü yok.
    siyah renkli asya'da yaşayan panterler aslında leopardtır. aynı şekilde siyah renkli amerika'da yaşayan panterler aslında jaguardır.
hesabın var mı? giriş yap