şükela:  tümü | bugün
 • ing. panter.
 • one must fall 2097de bir robot.
 • marcus miller namlı basistten super bir calisma. takada tukada kafayi falan da yormaz. tamam vardir slap ama yumusak yumusaktir. dinlenilmelidir.
 • tam bir tank destoyer olmasına karşın, çok ağır olmasıyla tigerlerin gerisinde kalan tank. savaş alanına ulaşırsa savaşın kaderini değiştirebilir, ama ulaştığında genelde artık çok geç olmuştur.
 • panzerkampfwagen v. ikinci dünya savaşının en iyi tanklarından. özellikle g versiyonunda ideal top-zırh-hız oranını yakalayan alman tankı. 75 mm l/70 topu, 46 km/s hızı ve 110 mm'ye varan ön zırhıyla zamanının tüm müttefik tanklarından güçlü, rus tanklarının dengi. man tarafından üretilmiş, ilk versiyonlarında sıkça görülen mekanik aksaklıkları aştıktan sonra almanların en başarılı savaş aracı haline gelmiştir.
 • (bkz: black panther)
 • (bkz: panthor)
 • (bkz: der panther)
 • 2. dünya savaşının fiyat/performans oranı kriter alındığında en başarılı alman, hatta tüm üretilmiş tanklar içinde en başarılısıdır. t34/76’dan daha başarılıdır çünkü teknolojik faydaları rus tankından ileridir. ayrıca tarihin tank üretim ve dizayn anlayışını değiştiren tanktır*.

  t-34 den esinlenilerek yaratıldığı yanlış olmakla beraber kısmen de doğrudur. t-34 ve tüm orta sınıf tanklara kapak olsun diye man tarafından tasarlanmıştır bu bebek. o kadar başarılı olmuştur ki ağır tanklara da kapak olmuştur.

  hızı, yüksek hızlı topu, açılı ve kalın zırhı, geniş paletlerinin sağladığı yüksek tutunma gücü savaş alanında ona tartışılmaz bir üstünlük sağlamıştır. hatta ruslar tank yapmayı, tanklarının zırhını açılı dizayn etmenin avantajını bu tanktan öğrenmişlerdir. tüm bu varolan üstün özelliklerine ek olarak son modellerinde, zimmerit (anti-tank mayınlarına karşı bir çesit kaplama) ve gece görüş sistemi eklentileriyle krallığını ilan etmiştir.

  amerikan ordu raporlarına göre 2000m mesafeden harhangi bir müttefik tankını yok edebilmektedir. bir panther tankını yok edebilmek (tabii ki yandan ya da arkadan ve yakın mesafeden) için 5 sherman ya da 9 t-34’ün kullanılması gerektiğini tesbit eden yine amerikan kara kuvvetleridir.

  birkaç örnekden sonra daha rahat anlaşılacağını umarak;

  - kolomak yakınlarında 13 eylül 1943 rus-alman angajmanında 70 t-34 kaybına karşı bir tek panther kaybedilmemiştir.
  - siedlce yakınlarındaki bir diğer çarpışamda ise 104 rus tankına karşı 6 panther kaybedilmiştir.
  - gece görüş sisteminin avantajıyla, ardennes harekatı sırasında alman 116. tank birliği* nisan 1945 de bir gece saldırısıyla cruiser tanklarından oluşan bir ingiliz birliğini ve başka bir gece amerikan anti-tank tahkimatlarını amerikalılar ateşin nerden geldiğini anlayamadan yok etmişlerdir.
hesabın var mı? giriş yap