şükela:  tümü | bugün
 • heralde tren ve tramvayların üstünde bulunan ve katener den elektrik geçirmeye yarayan metal aksam olsa gerek
 • bir çizimi, oranlarını koruyarak daha küçük ya da büyük çizmek istediniz mi hiç? ben istemedim ama siz madem istediniz, o zaman bu iş içün, kırtasiyenizden bir pantograf alacaksınız..

  ha tabii pantograf diye doğrudan isterseniz, olmaz, papazı bulur alırsınız maazallah; bu sebeple ben, aygıtımızın, türkçe'ye geçerken biraz deforme olup "leylekgagası" ismini aldığını söylemeden entriyi kapatmanın densizlik olacağı kanaatindeyim naçizane..

  alman kardeşler leylekgagası'na "storchnabel" diyorlar ayrıca; yani kırtasiyeciniz almansa işinize yarar diye söylüyorum..
 • elektrikli trenlerin yukaridaki katener hattindan elektrik almasini saglayan gerec. baklava dilimi tasarimi eski bir tasarimdir ve artik terkedilmistir. yeni tasarim yarim baklava dilimi seklindedir.trafo trenin icinde eger hat voltaji trenin motor voltajindan cok dusukse bulunur, aksi takdirde bulunmaz. dogrultmac ise alternatif akimli hatlarda calisan trenlerde bulunur, dogru akim gerilimli hatlarda calisanlarda haliyle bulunmaz. gelen akim dogrultmac ile dogru akima donustukten (ya da zaten dogru akima dondukten) sonra dc motora verilir, motor dc ise tabii:). dc motoru tasarimi da gene modern demiryolculukta* terkedilmis bir tasarimdir, yeni motorlar 3 faz ac motorlaridir. bu durumda, bir invertor ile akim 3 fazli alternatif akima ve uygun frekansa donusturulerek motora beslenir.
 • yoğun kar yağışı olan günlerde trenlerin temel yolda kalma sebebi. karla kaplanan ve donan kara sıkışan pantograf kalkamayabiliyor. kalkamazsa da, o tren seferi iptal demek.
 • fransızca kökenli bir sözcüktür. belirli bir desenin ya da yazının farklı ölçekte röprodüksiyonu yapmayı sağlayan aygıttır. bir yoklayıcının kumandasında, örneğin kalıp ve dişikalıp yapımı için, düzlemsel ya da çarpık yüzeyleri işleyen oyma tezgahına verilen addır. pantograf teknik resim ve sanat alanı uygulamaları yönünden 16. yüzyıl sonuna ya da 17. yüzyıl başına doğru bulundu ve çeşitli biçimlerde geliştirildi. pantografı oluşturan organlar, yalnız düzlemsel çizimleri değil, hacimleri de çoğaltabilecek biçimlerde bir araya getirildi. pantograf, maden para, madalya ve soğuk damga üretiminde çelik kalıpların oluşturulmasında önemli bir aşamayı oluşturur.
 • babamın pentagram'a verdiği isim.
 • stüdyo ortamında kullanılan ışık kaynaklarının, yukarıya aşağıya indirilip kaldırılmasını ya da sağa sola döndürülmesini sağlayan donanımdır.