şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rus hava savunma sistemi. yerden havaya 20 kilometre (yaklaşık 12 deniz mili) menzilli füzeler taşıyor. ayrıca topu da entegre. nato kodu sa-22 greyhound olarak geçiyor.
 • rus ordusundaki tunguska m1'lerin yerini alan, kamyon veya zırhlı araç üzerine monte edilebilen, füze ve uçaksavar topundan mütevellit, entegre hava savunma sistemi. yakın zamanda suriye de bunun tedarikçilerinden biri olmuştu. üstelik 22 haziran 2012 türk f-4'ünün akdeniz'e düşmesi olayına adı karışan silahlardan biri oldu bu aralar.

  şöyle birşeydir tam olarak:
  http://en.wikipedia.org/wiki/pantsir-s1
 • rus yapımı olan bu entegre hava savunma sistemi 2003 yılında servise girmiştir. güdümlü füze ve iki adet makineli toptan oluşur. sistemin kullandığı güdümlü füzeler 57e6-e tipindedir ve 20 km menzile sahiptir. bu füzeler saniyede 1300 metre hız ile yol alır. makineli toplar ise 2x30 mm'dir ve 4 km menzile sahiptir. sistemin üzerinde iki adet array tipi radar bulunur. birinci radar hedef tespit radarıdır. 38 km² bir mesafeyi 360° tarayıp hedefi tespit eder ve güdümlü füze atışını gerçekleştirir. ikinci radar ise hedef takip radarıdır. aynı anda artı-eksi 45° içinde 15 ayrı hedefi takip edebilir. eğer hedef tespit radarı ile tespit edilen hedef, hava savunma sistemine 4 km kala halen vurulamamış ise hedef takip radarı otomatik olarak makineli topları ateşler. makineli topların her biri dakikada 2500 üzerinde atış yapabilir.

  bu sistem genel olarak 8x8 araçların üzerine monte edilecek şekilde üretilmiştir. ayrıca füze sayısı azaltılmış olarak zırhlı araçlara da monte edilmiştir.

  bu sistemin başlıca kullanıcıları; rusya, suriye, iran, ürdün, cezayir ve birleşik arap emirliği'dir.

  bu sistem özellikle amerikan üretimi f serisi savaş uçaklarına karşı üretilmiştir.

  (bkz: bilmem anlatabildim mi)
 • rus yapımı orta irtifa hava savunma sistemi. nato ülkeleri arasında sa-22 greyhound olarak bilinir.

  ayrıca 2012 yılında akdeniz'de silahsız keşif görevindeyken düşen 173. filoya ait f-4'ümüz, suriye'nin kullandığı bu sistem tarafından vurulmuştur.
 • 7 nisan 2017'de şayrat hava üssüne arleigh-burke sınıfı destroyerlerden ateşlenen
  59 tomahawktan onlarcasının 'vurulduğu' belirlenmişti. suriye ordusunun pantsir s-1'lerinden ateşlenen 2012 imali 57e6 füzeleri bu tomahawkları vurmuştu.
 • türkiye'nin de ilgilendiği rus hava savunma sistemidir.
  özellikleri ile ilgili bir infografik için tık
 • güdümlü füze ateşliyor. tabiki bizim yapmamız, milli olması daha önemli ancak hava savunmada şu şartlarda bir satın alım, üretimden daha karlı olabilir. projeyi oluşturacaksın, ekibi toplayacaksın, onlara mekan bulacaksın, arge çalışmaları yaptıracaksın, prototip ortaya çıkacak, test yapacaksın, ihale yapacaksın, sonra ancak seri üretime çıkarsın. bu da hiç olmasa 5-6 yıl eder. biz bir yandan bu sistemleri satın alıp olayın ayrıntılarını öğrenip bir yandan da kendi sistemlerimizi bu tecrübe doğrultusunda geliştirebiliriz.
 • sistemden ziyade onu kullanabilme disiplini ve kabiliyetinin ne kadar kıymetli olduğunun kanıtı:

  israil tarafından imha edilen pantsir-s1
 • bir tanesi daha israil hava saldırılarına yem olmuştur.