şükela:  tümü | bugün
 • rus hava savunma sistemi. yerden havaya 20 kilometre (yaklaşık 12 deniz mili) menzilli füzeler taşıyor. ayrıca topu da entegre. nato kodu sa-22 greyhound olarak geçiyor.
 • rus yapımı olan bu entegre hava savunma sistemi 2003 yılında servise girmiştir. güdümlü füze ve iki adet makineli toptan oluşur. sistemin kullandığı güdümlü füzeler 57e6-e tipindedir ve 20 km menzile sahiptir. bu füzeler saniyede 1300 metre hız ile yol alır. makineli toplar ise 2x30 mm'dir ve 4 km menzile sahiptir. sistemin üzerinde iki adet array tipi radar bulunur. birinci radar hedef tespit radarıdır. 38 km² bir mesafeyi 360° tarayıp hedefi tespit eder ve güdümlü füze atışını gerçekleştirir. ikinci radar ise hedef takip radarıdır. aynı anda artı-eksi 45° içinde 15 ayrı hedefi takip edebilir. eğer hedef tespit radarı ile tespit edilen hedef, hava savunma sistemine 4 km kala halen vurulamamış ise hedef takip radarı otomatik olarak makineli topları ateşler. makineli topların her biri dakikada 2500 üzerinde atış yapabilir.

  bu sistem genel olarak 8x8 araçların üzerine monte edilecek şekilde üretilmiştir. ayrıca füze sayısı azaltılmış olarak zırhlı araçlara da monte edilmiştir.

  bu sistemin başlıca kullanıcıları; rusya, suriye, iran, ürdün, cezayir ve birleşik arap emirliği'dir.

  bu sistem özellikle amerikan üretimi f serisi savaş uçaklarına karşı üretilmiştir.

  (bkz: bilmem anlatabildim mi)
 • 7 nisan 2017'de şayrat hava üssüne arleigh-burke sınıfı destroyerlerden ateşlenen
  59 tomahawktan onlarcasının 'vurulduğu' belirlenmişti. suriye ordusunun pantsir s-1'lerinden ateşlenen 2012 imali 57e6 füzeleri bu tomahawkları vurmuştu.
 • türkiye'nin de ilgilendiği rus hava savunma sistemidir.
  özellikleri ile ilgili bir infografik için tık
 • sistemden ziyade onu kullanabilme disiplini ve kabiliyetinin ne kadar kıymetli olduğunun kanıtı:

  israil tarafından imha edilen pantsir-s1
 • bir tanesi daha israil hava saldırılarına yem olmuştur.
 • üst edit:tsk tarafından siha ile vurulan sistem.o kadarda etkili değilmiş ;)

  s-400 alçak irtifadan gelen saldırılara karşı koruyan sistem.s-400 orta ve yüksek irtifada etkili olduğu için alçak irtifada kendini savunamaz durumdadır.pantsir s-1 alçaktan gelen seyir ve küçük ihalara karşı etkilidir.2 sistem birbirine entegre çalışır.
 • s-400 ile ortak olarak kullanmak için geliştirilmiş alçak ve orta irtifa hava savunma sistemi

  s-400 yüksek irtifa ve uzun menzilde etkili iken yakın mesafede pek iyi değildir ve yeterince hızlı değildir.hemen yanı başında biten bir füzeye veya savaş uçağına hızlı bir şekilde karşı koyması zordur.7.5 metrelik bi füzeyi bir anda ateşleyemezsiniz.

  pantsir sistemi işte s-400 ün yeterli etkiye sahip olmadığı alçak irtifa ve yakın menzil hava savunmasını yapmak için geliştirilmiştir.alçak ve orta irtifada tespit ettiği hava araçlarına karşı saniyeler içinde reaksiyon gösterir.önce füzelerini kullanır.eğer füzeleri tehditi ortadan kaldıramazsa bu sefer yakın mesafeden 30 mm'lik topları ile yüksek yoğunlukta ateş açar.

  suriye tarafından 2012'de düşürülen f-4 uçağımızın faili de bu araçtır.
 • az önce suriyede sihalarimiz tarafindan çalışır vaziyetteyken vurulma görüntüleri herkesi hayrete düşürmüştür
 • tsk'ya bağlı siha tarafından aktif iken vurulmuştur.

  https://twitter.com/…ort/status/1233475251109060613

  s400'ler ile entegre çalışan, 75 milyon dolar değerindeki bir sistemin vurulmasıdır. beter olun orospu cocukları!