şükela:  tümü | bugün
 • yusuf akcura ve gaspirali bey `teorisyelerindendir.
  (bkz: turkculuk)-(bkz: turk birligi), (bkz: turancilik), (bkz: panislavizm)

  bu milliyetcilik turunde, "islam" motiflerine - goruslerine yer verilmez, 923'de kurulan devletle birlikte, "anadolu" ulusculugu cervecesinde, bu tur egilimlere yer verilmedi.

  "panturkizm" in sol bir ideolojiyle de dusunuldu, boylece "ulusal sosyalizm"e donusturulmesi imkani oldugu soylendi, denendi. (bkz: attila ilhan)(bkz: galiyev)
 • (bkz: turan)
 • (bkz: panislamizm)
 • benzer bir yaklasim icin (bkz: panslavizm).
 • teşkilat-ı mahsusa'nın kuruluş saiklerinden biri, hattâ en önemlisidir.
 • balkanlar’dan orta asya’ya kadar uzanan büyük coğrafyada yaşayan “tüm türklerin birliği” anlamına gelen ideolojidir. osmanlı ülkesine ismail gasprinsky (gaspıralı ismail), hüseyinzade ali (turan), ahmet agayev (ağaoğlu), ahmet caferoğlu, mehmet emin resulzade, zeki velidi togan ve yusuf akçura gibi rusya’daki türk kökenli aydınlar tarafından getirilmişti. özellikle akçura’nın, zamanında “romantik”, “garip”, “aşırı” diye tabir edilen görüşlerini özetleyen ve pan türkizm’in manifestosu sayılan üç tarzı siyaset (1904) adlı eseri başta ziya gökalp olmak üzere geç osmanlı dönemi aydınlarını çok etkiledi. orijininde dil ve kültür milliyetçiliği olan ancak ittihat ve terakki döneminden itibaren ırkçı bir içerik kazanan pan türkizm, milli mücadele’den sonra önemli engellerle karşılaştı, çünkü mustafa kemal, pan türkizm’in, 17 aralık 1925 tarihli tarafsızlık ve dostluk anlaşması ile yeni bir evreye giren türk-sovyet ilişkilerini tehlikeye düşüreceğini düşünüyordu. bu nedenle, önce 1917 sovyet devrimi’nden sonra türkiye’ye sığınmış bulunan azeriler’in 1927-1931 arasında çıkardığı yeni türkistan, odlu yurt, yeni kafkasya ve azeri türk gibi dergiler kapatıldı, mart 1931’de ise pan türkist ideolojinin yuvası olan türk ocakları cumhuriyet halk fırkası’na (chf) bağlandı. 1932’de ise ocakların yerini halk evleri aldı. 1935’te toplanan chf’nin dördüncü kurultayı’ndan sonra türk matbuat birliği, türk kadınlar birliği, türk ihtiyat zabitleri cemiyeti, türk mason locaları, milli türk talebe birliği, 1930’da kapatılan cumhuriyetçi serbest fırka’yı destekleyen yarın gazetesi ile şevket süreyya aydemir, yakup kadri karaosmanoğlu, burhan asaf belge, vedat nedim tör, ismail hüsrev tökin ve mehmet şevki yazman yönetimindeki kadro gazetesi kendilerini feshetmeye zorlandılar. bunlar yapılırken, türk tarih tezi, güneş dil teorisi gibi adımlarla ırkçılık için son derece uygun bir ortam yaratılması ise gayet garipti.
 • 20. yy başında solda yer alırken rus devrimi ve kemalizmden sonra sağa sapmış olan hareket.
  (françois georgeon, osmanlı-türk modernleşmesi)
 • pan-turanizm'den daha dar kapsamlıdır.
 • (bkz: pan)
 • (bkz: enver paşa)