şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dünya savaşı esnasında alman mekanize piyadelere verilen isim. kağıt üzerinde mekanize birlik olarak geçse de çoğunlukla kamyon (evet bildiğin kamyon, o da taşıma için) falan kullanılmıştır bu birliklerde. sonra da vay efendim niye yenildim, niye ruslar reichstag önlerine kadar geldiler...
 • yarı paletli zırhlı araçlar, kamyonetler ve çeşitli motorize araçlarla donatılmış asıl amacı tanklara destek olmak olan piyadelerdir.

  yayan piyade, tanklarla ve zırhlı araçlarla senkronize bir şekilde ilerleyemediğinden panzergrenadierlere ihtiyac duyulmuştur. ayrıca blitzkrieg için tankların gerekliliği kadar onlara destek olacak piyade de gereklidir.

  (bkz: sdkfz 251)
 • alm. mekanize piyade.ismi bizzat hitler seçmiştir.grenadier ifadesi büyük frederick zamanında ki prusya grenadierlerine bir göndermedir.1942 yılından itibaren kurulmaya başlanmışlardır.

  panzergrenadier şeklinde motorize piyade'den farklı olarak mekanize bir piyade birliğine ihtiyaç duyulmasının sebebi normal piyade tümeninden tek farkı çok sayıda kamyona sahip olmak olan motorize piyade tümenlerinin panzer tümenlerine ayak uyduramamasıydı.zira panzerler düşman birliklerine doğru ileri atıldıklarında motorize piyade birlikleri kamyonlarından inip normal piyade usulüyle düşman birliklerine saldırıyor ve klasik bir piyade savaşına giriyordu.klasik piyade hücumu ise yavaş işleyen bir savaş türüydü.ayrıca piyadelerin sıkıştığı yerlerde panzer birliklerinin devreye girmesi gerekebiliyordu.bu ise çok zaman kaybettirici bir durumdu.bu sebeple piyade ile panzer arasında yeni bir türün ortaya çıkması gerekti ; zırhlı unsurlara sahip piyade tümeni : mekanize piyade.

  mekanize piyade tümenleri motorize piyade tümenlerinden farklı olarak kamyonlarla değil tamamiyle zırhlı muharebe araçlarıyla donatılacaktı.makinalı tüfek monte edilmiş yarı paletli zırhlı araçlarla donatılmış bir piyade tümeni normal bir piyade tümeninden daha güçlü olacağı için taarruz esnasında panzer tümenlerini daha iyi destekleyecekler ve kendi bünyelerinde zırhlı unsurlar da bulundurmaları hasebiyle panzer tümenlerinin desteğine ihtiyaç duymadan kendi başlarının çarelerine bakabileceklerdi.bu plan ne yazık ki alman savaş sanayisinin her mekanize tümeni tamamen zırhlı araçlarla donatabilecek bir gücünün olmaması sebebiyle gerçekleşmedi ve mekanize piyade tümenleri genellikle kamyon kullanarak savaştı.

  gerçi bu durumun bazı istisnaları oldu.onların başında panzergrenadier grossdeutschland gelir.