şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alman yapımı ii. dünya savaşı ağır tanktır. adı ferdinand porsche tarafından konulmuştur. zamanındaki en iyi tanklardan biriydi. çok sağlam zırha ve iyi bir topa sahip olduğu için düşmanların korkulu rüyasıydı.
 • (bkz: königstiger)
  (bkz: king tiger)
  (bkz: tiger 2)
 • savaşın sonlarına doğru müttefik hava üstünlüğü nedeni ile fabrikadan çıktıktan sonra çok fazla ömür biçilmeyen tank modelidir.
 • (bkz: belyy tigr)
 • 2. dünya savaşının tartışmasız en güçlüsü. kodumu oturtur. elit bir tiger tankı ekibi 6 m4 sherman amerikan tankını aynı anda patlattığı söyleniyor. şuanda bu tankttan dünyada tek bir tane çalışan var oda fransada bir müzede.
 • azami hız 40 km olan alman tankı.

  "tiger'ların kayıp vermesinin sebebi düşmanlar değil karmaşık mekanik yapısıydı. bu yüzden çoğu tiger tankı onarılamaz halde bozulduğu için mürettebatı tarafından terk edilmiş halde bulunmuştur."
 • 88'lik uçaksavar topu monte edilmiş nazi ağır tankıdır.

  doğu cephesinde sovyet t-34'lerine karşı hiç bir varlık gösteremeyen pz iii ve pz iv'lerin alternatifi olacak bir tank lazımdı.

  çöl tilkisi rommel, 88'lik topun mermiden çıkış hızını ve top tahrikini gördü ve bu ölümcül topu tanklara takmayı düşündü. yeni tasarlanacak ağır tankın topu bu şekilde kararlaştırılmıştı.

  ön gövde ve taret zırhı 100mm, yan ve arka zırhı 80mm'dir.

  azami hızı 45 km/s olan bu tankın delemeyeceği bir 2. dünya savaşı tankı yoktur. doğu cephesinde kv-1'leri de rahatlıkla delebilen tiger'ın bir kaç sorunu da vardı. örneğin yedek parçası çok pahalıydı ve zor bulunuyordu. rakipleri t-34'lere karşı çok ağır kalıyorlardı. (sherman'lar bu tankın rakibi olmak bir yana, tiger'la karşılaştırılamaz bile.) sovyet tanklarına karşı sayıları çok azdı. 1.500 tane üretilen tiger'a karşılık, t-34'lerden 55.000 tane vardı. savaşın sonlarına doğru zırhda kullanılan çeliğin kalitesinin az olmasına rağmen bu tankları delmek çok zordu. bu tankın devamı olan tiger ii'den sonra 2. dünya savaşının en iyi tankıdır. fakat en etkili değil.
 • tarihi başlıklarda döktüren yazar.

  ayrıca çok taşşaklı bir alman tankı.
 • ağaçların arasından bir anda beliren, 20 tane m4 sherman tankların karşı karşıya gelmekten her zaman korktukları tanktır. dayanıklı(dayanıklılığı zırh kalınlığından gelir.) zırhı, büyük ateş gücü ve yüksek torklu motor özelliklerinin üçünü de aynı anda taşır. ancak hız ve tork diğer kriterlere göre daha az önceliklidir. çünkü önceki serilerdeki panzerkampfwagen tankların en zayıf noktaları zırh ve ateş gücünün yetersizliğiydi. bu tankın geliştirilmesi hiç de basit bir tasarım değildir, üretimi ve onarımı zordur. geliştirilmesi savaşın son zamanlarına denk gelmesinden mütevellit yeterince teste sokulmadan apar topar cepheye sürülmüştür. o yüzden kronik şanzıman problemi sebebiyle savaşamadan yolda kalan tiger tanklar mevcuttur. yine de bu tank; almanların tanklar konusunda pskikolojik üstünlüğü yeniden ele geçirmesine olanak tanımıştır.

  panzerkampfwagen vi tiger'ın rakiplerinden sayıca çok az olması, üretim maliyetlerinin çok yüksek olması, onarımlarının uzun sürmesi ve zorlu arazi koşullarında tavan yapan yürür aksam problemleri, cephede nispeten etkisiz kalmasına yol açmıştır. ondan çok daha basit olan sovyet t-34 tankları ise son derece dayanıklı ve hızlı üretilen tanklardı.

  panzerkampfwagen vi tiger alman mühendisliği'nin tipik mükemmelliyetçi fakat pratik olmayan projelerinden biriydi.

  t-34 ise bence; sovyet tipi rus mühendislik anlayışı olan, niteliğe değil niceliğe ve basitliğe önem verme anlayışının bir sonucuydu ve başarılı da oldu. ama t-34'lerin başarılı olması bu tankların basit ve etkili olmasına bağlı olmuştur. yani fayda/maliyet.