şükela:  tümü | bugün
 • genelde kanser 60 yasindan sonra olur ve bu kisilerin o siralardan 3 yil oncesine kadar smir testi yapmadiklari anlasilmis olmaktadir. bu yuzden onlem olarak tum yurdum bayanlarinin bu testi ve diger jinekolojik testleri tum toplumumuzun sagligi acisindan yaptirmalari onemlidir. ntv'yi boyle yararli programlar yaptigi icinde burdan kutluyorum hemen.
 • uterus duvarından örnek alınmasını sağlayan, yöntemini insanın gözünde canlandırmasının pek de iyi olmadığı, ancak cidden önemli bi test.
 • testten onceki 48 saat icerisinde cinsel iliskide bulunulmamalidir. minik bir firca servikse gelisiguzel bir bicimde surulur, kotu sans eseri kanserli dokuya dokunmadan atlama ihtimali vardir. ornegin alinmasi, lamel uzerine yerlestirilmesi ve mikroskop altinda incelenmesi tecrubeli kisilerce yapilmalidir ki yanlis negatif sonuc mumkun oldugunca az olsun, erken teshis mumkun olsun.
 • cervixin kanseröz ve prekanseröz oluşumlarının erken teşhisi esnasında yardımcı olan bir tarama ve tanı koyma testidir...
  pap test ,cervix kanserinde;pek çok alanda oldugu gibi sağlık alanında vurdumduymaz* olan insanların artık bir şekilde vurdum ama artık duymam lazım hissine burundukleri zaman yapılan bir testtir..
  kadın üreme sisteminin en sık görülen kanserlerinden biridir ve olumlu ve uygun tedavi yapılmadığı takdir de 3 yıl içinde ex hadisesi ile sonuçlanır... pap test erken tanıyı sağlayarak bu ölüm oranlarını bir hayli azaltmayı amaçlayan bir test biçemidir..
 • testin yapılışını anlatmaya çalışayım kendi meşrepimce...
  hasta şahısımız,normal kadın doğum muayenelerinin yapıldığı jinekolojik koltuğa yatırılır...uygun olan o koltugun ceylan derisi olmasıdır...diğer pekçok muayenede olduğu gibi önce elle muayene yapıldıktan sonra spekulum denilen aygıtla vagen genişletilir...spekulum fazla sert kullanırsa vagende zedelenme olabilir buda hoş olmayan bir olay olarak hastada çığlıklara yol açabilir...
  daha sonra ucunda pamuk olan bir çubuk cervix içine sokularak buradaki hücrelerden örnek toplanır...tamamen ağrısız bir işlemdir...toplanan örnek bir lam üzerine alınır ve sabitlenerek mikroskobik inceleme için laboratuvara gönderilir...
  bu incelemelerle tümör şüphesi uyandıran durumlar ortaya çıkarılır... kesin tanı için ise biyopsi gibi daha ileri tanı yöntemlerine gereksinim duyulabilir kimi zamanlarda... pap test güvenilir bir yöntem olmasına rağmen bazı durumlarda yalancı pozitif veya yalancı negatif sonuçlar da ortaya çıkabilir. ..bu sebeple test sonuçları klinik tablo ile her zaman için bir arada değerlendirilmeli ve şüpheli sonuçlarda test tazelenmelidir...
 • test sonucunun negatif çıkması herhangi bir anormal hücre bulunmadığını gösterir...
  sonuç sıralaması..
  sonuc 1:negatif... olağan dışı ya da atipik tümör hücresi hiç yoktur...
  sonuc 2:iltihap sebebi ile beklenmedik hücre oluşumları vardır fakat atipik kanser hücreleri yoktur...
  sonuc 3:displazi ile uyumlu kötü huylu olmayan atipik hüceler bulunur...
  sonuc 4: çok az sayıda kötü huylu atipik hücre vardır..
  sonuc 5: çok sayıda kötü huylu atipik hücre vardır...

  bulgulara yönelik tekrarlanacak test çalışmaları olabilir...bunlar
  sonuc 2 de iltihaba yönelik tedaviye başlanır ve tekrar yapılacak testte elde edilen bulguların sonuc 1 e dönüşmesi beklenir... sonuc 3 te test belirli aralıklarla yenilenerek hasta takip altına alınır... sonuc 4 ve 5 te ise ileri tanı için gerekli biyopsiler yapılarak bu bulgulara uygun tedaviye başlanır..
 • olasi bir enfeksiyon veya mantar durumunda da doktorun istedigi bir testtir.hele bu enfeksiyona olasi bir kist gibi bir faktör eklenmisse tadindan yenmez.ca 125 ve sedimantasyon yollari birden tasli hale gelir.
 • (bkz: pat smear)
 • serviks kanserinden olumleri sifira indirecek yolun yarisi diger yarisi icin (bkz: hpv asisi)
 • rahim ağzı kanseri kadınlarda en çok görülen üç kanser cinsinin önde gideni olmasına rağmen bu kanserin ölümle sonuçlanması oranı oldukça düşüktür. zira senede 50-60 ytl vererek yapılacak pap smear tesit ile farkına varıp, önlem alınabilecek bir kanser çeşitidir. kanserin vücuda yayılıp yayılması bir anda olan birşey değildir, 10 seneye yakın bir süreçten bahsedilmektedir. her sene yapılacak basit bir testle gerek jinekolojik kontrol yaptırmak ve 2 dakika süren bir teste emin olmak çok basittir.

  bu testin ikinci risk grubu olan meme kanserindeki karşılığı biyopsi, hepsinden daha basit, daha acısız bir uygulama ile önüne geçilebilir bir kanser çeşiti olduğu için her kadının senede 1 kez yaptırmasında fayda vardır. 40'lı yaşların başından itibaren mamagrofi yaptırmakta fayda vardır.