şükela:  tümü | bugün
  • hiçbir zaman sağ görüşlü biri olmamış biri olarak saçma bulduğum söylemdir. zira papalığın varlığına karşı bir halife varlığının olmaması çok şaşırtıcı gelmektedir.

güncel siyasal durumlar göz önüne alındığında, halife makamının tekrar canlandırılması mantıklı bir hareket olabilecekken, halifelik makamını tekrar canlandırmayı yobazlık olarak nitelendiren kişiler, hristiyan alemine de aynı ithamları sunabilir mi bunu çok merak etmekteyim.

bu süreçte, insanları düşünmeye iten sanırım her fırsatta dini kullanan iktidarlar, insanlar laikliğin bekasından emin olsa bu konuda tereddüt etmezdi diye düşünüyorum.

not: gün gibi laik, cumhuriyetçi birinin görüşleri

edit: tekrar belirtmek isterim ki halifeliği savunmanın ötesinde varolan sistemde papalık var ise halifeliği getirmenin de mantıklı olabileceğini ve insanların buna önyargılı yaklaşmasının sebebinin laiklik kaygısı olduğunu vurgulamaya çalışıyorum.

ayrıca, papalığının etkisi veya takılması çok da önemli değil zira varlığını değiştirmiyor.
  • (bkz: papalık kavramını bilmemek)
    ayrıca papa kavramının doğruluğuna ve bu titrin gerçek olduğuna inanmak da bayağı yobazlıktır. bir hristiyan olarak diyorum bunu.
  • al birini vur ötekine...
    bir budist olarak diyorum bunu.

edip: vazgeçtim ve bunu bir samuray olarak demeye karar verdim...
  • islam dininde ruhban sınıfı yoktur. arkadaş kitabı okuyun lütfen. sonra saçmalarsınız.
  • katolik ülkelerin tamamında boşanma yasal ve yarısında homoseksüel evlilik yasal. papalığın çok umursanan bir kurum olduğunu sanan malın beyanı. bir de hiç sağcı olmamış biri diye lafa başlamıyor mu? aynen 90 lar fetöcüsü :
    cemaati sevmem ama yaptıkları ortada bık bık bık
  • papa "ölmüş abinizin karısını sikebilirsiniz" diye fetva vermediğindendir o.

daha da ötesi o papalık, senin sandığın gibi papalık değil işte.

edit: ironi şu; katolik dünyasında papa, hakkında en fazla espri türetilen, karikatürü, parodisi, dizisi, filmi otu boku çekilebilen karakterlerden biri. sen çık halife hakkında yap bakalım hangi organını kesip götüne sokuyorlar.

bir kere daha böyle çok yeşillendirilmiştim, onda da mümin kardeşler kadın zannedip yazmıştı.
  • elon mars'ta şehir kuruyor, güzelim memleketimde papanın eteği halifenin göbeği..
    ben de entry giriyorum amk bi umut.
  • papalık da yobazlık, aslında organize dinlerin hepsi yobazlık! aklı başında herkes de farkında zaten. bunlar modern dünyada yeri olmayan şeyler. geçen binyılın saçmalamaları... bırakalım artık bu işleri hocam. bakın sene 2017, genetik, internet, yapay organizma, nanobot, uzay seyahatleri, yapay zeka filan icad oluyor. şu maymunlukları bırakalım da insanlığı gerçek anlamda temsil eden bilim, sanat, teknoloji, felsefe gibi alanlarda kendimize yer edinelim.
    halife nedir aq ya?
  • (bkz: aynı bokun suyu)

biz dinler zararlı derken siz neden sadece islam diye algılıyorsunuz kuzum?
    tamam bir yaranız var ki gocunmanız ondan ama
    o kadar da haksızlık etmeyin kendinize.
    sizin dininiz zaten o papalık denen şeyin geldiği dinin bir sonraki versiyonu.
    hani güncellenmiş hali dersek yeridir.

yine söylüyorum.
    aynı bokun suyudur.
  • bitcoin'i kim şimdilik helal ilan ederse yobaz diğeridir bu durum fetvalara göre ileride değişkenlik gösterebilir.
    (bkz: diyanetin bitcoin caiz değildir fetvası)

not : ben halife olsam hristiyanlara karşı savaş çağrımda hıristiyanlarla bir olup beni arkadan vuran tüm islam aleminin evine ateşler salma bedduası ederdim. bir sağcı olarak sen düşünme diyorum başlık sahibine.