şükela:  tümü | bugün
 • pope francis reyizin yaptığı muhteşem faaliyet.
 • yayınlanan mektup uyarınca pope reyiz; masum bir hayata son verildiği için kürtajın çok büyük bir günah olduğunu katı bir şekilde tekrar belirtmek isterim. ancak aynı şekilde tanrının merhametinin erişemeyeceği bir günahın olmadığını ve tövbe etmiş kalbin tanrı ile uzlaşmak isteyenlerin bundan uzak kalmayacağını belirtmek isterim tandansında açıklamalar da yapmış ve her bir rahip aynı zamanda bir rehber olacaktır ve bu tövbekarlara destek olmalıdır diye devam ederek sözlerini bu şekilde tüm raiplere ve yetkileri nedeniyle kürtaj günahını çıkartmalarına izin vereceğim demiş.

  ulan pope reyiz ve morlu sarılı ponponlu vatikanlı asker korumaları bile muhasır medeniyete geliyor binlerce yıl sonra, biz anca rızasız sikişi savunmuyor köylerde 13 yaşında kız kaçırıyorlar napsınlar ayfonları yok malum zengin parasıyla fakir karısıyla diye tartışmaların içinden çıkamayalım.
 • polonya'nın bayram olarak kutladığı gündür.
 • 79 yaşındaki arjantin asıllı papa, "kürtajın masum bir hayata son verilmesi anlamına geldiği için çok büyük bir günah olduğunu hatırlatma ihtiyacı duysa" da "tanrı'nın pişmanlık duyan ve tanrı'yla barışmak isteyen bir kalple karşılaştığında merhametinin ulaşıp silemeyeceği hiçbir günah olmadığını" da ifade etmiştir.

  papa katolik kilisesinde kutsal yıl kabul edilen "jübile yılı" kapsamında (2015) bir senelik geçici af çıkarmış ve rahiplerine kürtaj için günah çıkaranları affetme yetkisi vermişti. 8 aralık 2015'te başlayan jübile yılı için papa francis "merhamet jübile yılı hiç kimseyi dışlamayacak" demiş, konuya ilişkin yaptığı bir başka açıklamada ise, şöyle eklemişti;

  "pişman olanlardan, özellikle de tanrı'nın mutabakatına erişmek için samimi bir yürekle günah çıkarmaya gelenlerden, tanrı'nın merhameti esirgenemez. bu yüzden de jübile yılı şerefine tüm rahiplere, kürtaj yaptırıp da pişmanlıkla af dileyenlerin günahını bağışlama yetkisi vermeye karar verdim".

  bugün vatikan'dan yapılan açıklama ile kürtaj için verilen bu geçici karar kalıcı hale getirildi.

  kaynak 1
  kaynak 2