şükela:  tümü | bugün
  • sut ve ekmek'ten yapilan ve lezzetli olmayan lakin yapmasi kolay ba$ka bir yemek turu.. bir nevi sutlu ekmek..
  • en yaygin hali, dogranmis bayat ekmeklerin uzerine yagda kizdirilmis kirmizi toz biberin dokulmesi, bunun uzerine de sarmisakli yogurt ilave edilmesi seklinde vuku bulur. bunun yaninda kavrulmus kiyma da eklenebilir bu karisima
  • cayin icine peynir ve ekmek konularak yapilabilen bir cesidi de var.
    genelde gocmen kisilerin yaptigi bir sey
  • orta oyununda çalınan zurna.
  • et suyuna yapılanı tadından yenmez.

(çomar, 25.04.2007 00:20)
  • ya$lilarin cok yaptigi bir yemek.
    (bkz: anane)
  • küp küp doğranmış bayat ekmeklerin tavada kıyma ve rende domates veya salça ile kavrulması ile elde edilen yemek. yanında yoğurt tercih edilir.
  • rahmetli dedemin hazırladığı ve rahmetli babaannemin hazırladığı iki ayrı yemek olarak çocukluğumun en güzel yemekleri.

dedem sabahları sobanın üzerinde sahanda sütü kaynatır içine şeker ve bayat ekmek ekleyip kahvaltı niyetine yerdi. sırf o kahvaltıya ortak olmak için sabahın beşinde 2 sokak arkamızdaki odun deposuna evden gizlice kaçar gider birlikte kahvaltımızı yaptıktan sonra hemen eve döner sanki bi yere gitmemiş gibi uykuma kaldığım yerden devam ederdim. rahmetlinin "bu saatte ne işin var burda, evden nasıl çıktın" demek aklına neden gelmezdi hala aklımda koca bir soru işaretidir.

babaannem ise tepsiye bayat ekmekleri dizer fırınlar bir tencerede de az kıyma, soğan, salça, tuz karabiber kavurup su ekleyip kaynattıktan sonra bu karışımı ekmeklerin üzerine döküp sarımsaklı yoğurt ve yağda kızarttığı pul biberle taçlandırıp masaya tepsiyi getirirdi.

ikisi de yaptıkları bu yemekler için papara diyorlardı.

her ikisi de benim için çok özeldi.

çocuk olmak ne güzeldi.
  • bir çeşit küfür nidası
    am ve sik olmak üzere 2 farklı versionu var
    " am paparası"
    ve " sik paparası " şeklinde geçiyor.
  • benim bildiğim, daha doğrusu küçükken yediğim ve hatırladığım kadarıyla, kemiği kaynattığınız suya doğranan ekmektir papara. ama tadını hatırlamıyorum. zannederim yağda kırmızı toz biber yakılıp üzerine dökülürdü.