şükela:  tümü | bugün
  • karısı tarafından aldatılmış yakın arkadaşıma "abi papatya çayı katayım mı sinirini alır" diyerekten önerdiğim çay. sonuç olarak kızgın çaydanlıkla gözüme gözüme vurdu. içse vurmazdı.
  • vazo suyu.
  • bir bardak sıcak papatya çayı içtikten bir saat sonra vücudunuzdaki tüm kasların gevsedigini, kuştüyü bir yatakta yorgana sarıldıgınızı hayal edip, göz kapaklarınızın yavas yavas kapandıgını ve mutlu bir uykuya daldıgınızı hissederek yaşayacaksınız.
  • öyle her girdiğiniz tarladan papatya toplayıp kaynatırsanız başınıza büyük iş alacağınız çaydır. papatya çayı yapmak için gerekli olan papatya, tıbbi papatyadır. her tarlada yetiştiğini gördüğümüz papatya da tıbbi değildir. normal papatyalar midenizi berbat eder bırakır gençler. bitiki çayı önemli hikaye aklınızda bulunsun.
  • aynı zamanda soğutulmuşuna tarak banılır, afiyetle saça sürülür, saçların rengi tellerin asabı bozulmadan açılır, şenlenir.
  • markette ucuzluga girdigini gördügüm için "hmm bitki çayi iyidir, deneyim $unu" diyerek aldigim; bir ak$am tesadüfen ba$ agrisi esnasinda tüketmem sonucu ba$ agrisina çok iyi geldigini farkettigim süper içecek. bugünki geçmek bilmeyen ba$agrimin da hakkindan bir kaç dakika içinde gelmesi ile takdirlerimi kazanmi$ bulunmakta. herkese tavsiye ederim.
  • içerken sersemleten, yersiz gülümseten ve garip düşüncelere daldıran çay. çocukken kırlardan toplanıp anneye hediye edilen, ilk gençlikte seviyor sevmiyor diye taç yaprakları yolunan, biraz ileri yaşlarda kurutulup çay yapılıp içilen papatya, yaşamın her döneminde farklı anlamlara bürünse de baharın dalında en güzel açan çocuğu olarak kalsın hep.
  • agustosun ortasında su sıcakta sırf birazcık uykum gelsin uyuyayım diye içtiğim cay. cok koyarsam daha cok etkili olur kafasını her sey de yasayıp her seyı bok ettiğim gibi bunu da aynı sekilde acı zehir gibi bi sey yaptım. tekar su kaynatıp seyrelttım ama tadı düzelmedi. uyku da yalan oldu tabi.
    bu entrynin gereksiz subjektifliğinden ötürü üzgünün sevgili suser kardesim. yazarın demeye calıstıgı özetle; demlerken az papatya atın acı oluyor.
  • her derde deva bir cay cesitidir; hatta kas / rahim gevsetici ve bogaz agrisi ve nezle gibi hastaliklara karsi olan etkisi bilimsel olarak da kanitlanmistir.

ilgililer icin:
    http://pubs.acs.org/…2005/53/i02/abs/jf0403282.html

ama aslinda pek de umrumda diil etkisinin kantilanmis olup olmamasi cünkü candir o - regl sancisini tamamen gideremese de hafifletmek icin en dogal "ilac"tir. bi de rengine bayiliyorum, kuvvetli bir sari. ayrica yatmadan sicak cikolata kadar agir bir sey icmek istemiyorsaniz tercih edilebilir, uyku getirir, mis.
  • rahmetli dedemi hatırlatan sıcak içecektir. bir bildiği vardır dedemin diye ben de en azından kış aylarında ara ara içerim. dedemi hatırlatan bir diğer şey de sülüktür. bir bildiği vardır dedemin.