• ankara, sakarya caddesi'nde eski efsane keyif bar'ın reankarnesi. keyif'in işletmecisi tarafından açılmış olup, eski mekanın müzik + ekonomik içki + leşlik kombinasyonu aynen korunmuştur.

çoğunlukla papaz keyif bar ya da sadece keyif olarak refere edilir.
  • her gidişimde müzik kutusunda 17/14, 69/28, 63/27 ve 83/01'i kesinlikle çaldığım, duvarlarındaki loş ışık vuran lucifer kabartmaları çok başarılı olan, bangır bangır müzikle birlikte istediğin kadar bağırıp çağrılabilen, sokaktan direk merdivenle doğrudan yer düzlemi altına inildiğinde derinlerde bulabileceğiniz kopkoyu güzellikteki mekandır.. haftada bir oradayım.. son hesaplarla birlikte kapatıp çıkmak da ayrı bir zevklidir.
  • pandemiden sağ çıkmış metal müzik mabedi. müzik kutuna kurban. behemoth'u başka nerede cayır cayır dinleyebiliriz ki?
  • barkod kapandıktan sonra ilk kez keyf zamanı gittiğimde sene 2008'di. papaz oluşuna şahit oldum. bildim bileli ali abi ve alper ikilisi bu mekanın can damarları.

uzun bir zaman sonra geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımla tekrar uğradım. zamanın durduğu yer gibi yıllar önce nasıl bıraktıysak öyle; loş ışık, karanlık ambiyans, burnumuzun dibinde bira olmasa alınması muhtemel hafif ve kesif sidik kokusu, duvardaki pomzalar üzerine işlenen kasvetli figürler ve en önemlisi o efsane müzik kutusu. bu yüzden buraya girince gençleştiğimi hissettim, gerçi vampir olarak her zaman genç görünürüm.

günlük hayatımızda ne dinliyorsak yine bol bol onlardan çaldık burada. pentagram, iron maiden, dio, judas priest, motorhead... belli bir saatte içerideki tüm masaların üniversite öğrencileri tarafından doldurulması bu müziğin hala beklenenden daha iyi yaşandığı intibası uyandırdı.

bundan sonra daha çok gideceğimi düşünmekteyim.

long live papaz!
  • sol frame'de "metalcilerin azalarak bitmesi" başlığı pörtleyince aklıma gelen, varlığını malum başlığa cevap niteliğinde adeta zamandan bağımsız bir şekilde devam ettirdiğini düşündüğüm, eski bir ağır metal sendikası üyesi olarak da ankara'da keşfettiğim en değerli mekanlardan birisi, metalcilerin valinoru.

burada 70likleri eritirken yan masalarda gördüğüm genç metal kitlesinden arkadaşların kah "bu şarkı neydi ya?" bakışlarına denk gelmek, kah o sonu gelmez metal tartışmalarına kulak vermek beni mutlu ediyor ve evimde gibi hissediyorum.

müzik kutusunun sesini az bulup "cenaze evi mi burası yahu" diyerek sesini açmaya gelen bir mekan sahibi hayal edin, ya da "for those who died alone" çalarken eşine az rastlanacak bir saygıyla ortak ruha bürünebilen bir dinleyici kitlesini.

iyi ki varsın papaz.
  • yıllar sonra uğrayıp iki bira içip, nostaljiye kapıldığım mekan. (bkz: kimse bilmez)
  • ankara'da keyif'in işletmecilerinin hemen yanına açtığı yeni metal barmış. şöyle de bir facebook grubu varmış:
    http://www.facebook.com/group.php?gid=287293460359
  • zamanda donup kalmış bir mekan, ve bu güzel bir şey. pandemi döneminde kesin batar diyordum ama yanılmışım.

çalıştığım yerdeki çeşitli denyoluklardan sıkılıp kafa izni aldığım gün buraya geldim, müzik kutusu hala aktif, döşedim slayer, immortal o bu kendime geldim.

bazı şeylerin değişmemesi güzel. *

edit: mekan sahibi ali abi burada çalan şarkıların 10 tanesini biliyorsa dişimi kırarım hahah.
  • gidilesi, güzel zamanlar geçirebilmenizi sağlayabilecek bence güzel bir mekan. eski keyif kadar değil tabii. eski keyif kadar vermiyor o keyfi orası ayrı.
    ortamı hemen hemen aynı olmasına rağmen aslında çok farklı şimdiki hali. çünkü rahat. papazın rahatlığı rahatsız ederken, eski keyif o rahatsız sandalyeleriyle rahat ettirirdi. gözüm ışığa alışmadığından yanlışlıkla masaya çarptığımda istemsiz olarak masanın kendisinden geçmesi hoşuma gidiyordu. her gittiğimde sol dip köşeyi kapardım. musicbox'ın, barın olduğu yerler daha rahat ve samimi gelirdi. düz bir mekandı. artısı olmasına kasmıyor gibiydi ama düz oluşuyla artısı olan bir mekandı.
    eh, bu şekilde düşünmeme sebep güzel geçen zamanlar da var tabii. yine de hata yaptılar sanki.
  • bugün keşfettiğim, müzik kutusuna hayran kaldığım mekan.

yarak kürek playlist oluşturan barlardan sıkıldıysanız şarkı başına 25 kuruş ödeyip kendi playlist'inizi oluşturabilirsiniz.

sevdim ben.
hesabın var mı? giriş yap