• pilav yemeyen rahibe papaz denir.
  • rahip kilisede bulunur papaz 52lik destede. neyseki kulturlu adamim. birilerine faydam olmasi guzel bisey asdfakdf.
  • papazın saçları dik dik ve dağınıktır. rahip için böyle bi bilgi yok..

-aaa sedatın saçlara bak papaz gibi :/
    -evet yarısı kalk gidelim diyor diğer yarısı otur oturduğun yerde.
  • papaz - reverand
    rahip - cleric
    keşiş - monk

diye biliyorum ben ama engilizcem yanıltıyor olabilü.
  • "papas" rumca "baba" demektir... "peder" gibi. hristiyan (ortodoks) din adamlarina denirdi. sonra rumlar gitti, sanki hic bu topraklarda olmamislar gibi... "papaz"in ne demek oldugunu bilmeyen insanlar geldi.

turkiye'nin kisa tarihi...
  • hristiyan rahipleri, aldıkları ilahiyat eğitiminin ardından kiliseye bağlılık yemini ederek sadece din adamlığı yaparlar, örneğin evlenemezler. rahipler, rahipliğe giriş töreni dediğimiz takdis töreniyle kiliseyle evlenmiş gibi olurlar. eğitimlerine devam ettikleri takdirde (ki genellikle ederler) master, doktora vb... sürecinin ardından episkoposluğa kadar yükselebilirler. katolik kilisesinde papa, ortodoks kilisesinde patrik işte bu episkoposlardan seçilir.
    papazlar ise eğitimlerine göre örneğin ilahiyat mezunu bir kişi sadece papaz olarak kalmak isteyebilir. bu durumda evlenebilir, çocuk sahibi olabilir. ilahiyat mezunu olmayıp, kilisenin takdisiyle papaz olanlar da vardır. bunlar da yine evlenip çocuk sahibi olabilir. ancak bu iki gruptaki papaz dediğimiz kimseler kilise içinde rütbe alamazlar. sadece yukarıda bahsettiğimiz rahipler eğitim derecelerine göre rütbe alabilir.
    papazların görevi, pazar ayinlerini yapmak, nikah kıymak, vaftiz yapmak ve cenaze kaldırmakla sınırlıdır.
  • papaz iskambilde rahip kilisede güzeldir
  • papaz kametler, rahip kıldırır.

yapacağım espriyi sikeyim.
  • rahiplerin hepsi manastırda yaşamaz. manastırda yaşayanları da vardır. rahip aynı zamanda eğitimcidir, ilahiyat fakültesinde ders verir. papazların böyle bir yetkisi yoktur.
  • papaz eriktir. rahip din adamı
hesabın var mı? giriş yap