• odtü türkçesi konuşmaktan kaçınmama karşın iyi karşılayacak bir sözcük bulamadığımdan, istemeye istemeye dilimi kullanmaya mahkum ettiğim akademik ödev biçimi. şimdi makale desem olmaz, çünkü yazdıklarımın makalenin imlediği derinliği taşımadığını göremeyecek birisi değilim. uzun süre "ödev" dedim paper için, o zaman da erdinç sayan'ın haklı itirazına tosladım: "lisede misin yahu sen, ne ödevi?!" buna "kağıt" diyenlere rastladım, o hepten tiksinti verici bir sözcük: benim için "kağıt", nesnenin adı - gerçi "kağıdımı okudunuz mu hocam?"daki kullanımı, şayet sözü edilen şey sınav kağıdı ise bana pek yaban gelmiyor; ama işte, bir sınava girmiş olmuyoruz ki paperda, sınav kağıdı da değil ki üretimimiz... ne yapacağız, ne diyeceğiz? "yazı"? o da çok genel kalıyor be...

---

çözüm olarak türkiye'de okumayı bırakıp yurtdışına geldim. burada paper'a paper deniyor - oh mis, en temiz çözüm valla.
  • makalenin, daha dogrusu bilimsel makalenin ingilizcesidir.
  • bunca yıllık nafile eğitimden sonra bugün geldiğim şu nokta itibariyle bir cumartesi akşamı diyorum ki: paper boktan bir şeydir. paper yazmayalım, yazmak zorunda kalanlara acıyalım. şüphesiz ki onlar birbirini takip etmesi gereken iki paragrafın arasına ne denizler sığdırmışlardır. denizler paperlara sığmaz, taşarlar. bol referanslı amcalara denizlerde yer yok, amcalar ve referanslar deniz sevmez. onlar karada güvenli güvenli otururken iki paragraf arasında kimbilir kimler fırtınada kaybolmuş, ne ümitler tükenmiştir. denizleri sevelim. ama enterlar arasında boğulmayalım. artık mümkünse paperlar ve denizlerle uğraşmayalım.
  • paper yazmak dünyanın en berbat işi.daha ilk paperımı yazıyorum ama hayattan bezdim, saatte 10 satır yazabiliyorum.tiftik hızıyla canım sıkılıyor ve başka şeylere kayıyorum.bu hızla bok bitiririm.nasıl bitiririm?bok bitiririm.
  • su asamada sadece us app store'da mevcut olan facebook'un yeni uygulamasi. ulkemize ne zaman gelir bilinmez. flipboard kullanmadigim icin yorum yapamam ama sunu soyleyebilirim ki eski facebook uygulamasina gore cok daha kullanisli. genellikle facebook'un tasariminda yaptigi yenilikleri garipserim ama bu gercekten hosuma gitti. belki de uygulamasinin tasarimi bayadir ayni oldugu icindir. paper ile tamamen yepyeni bir tasarima gecmisler.

nasil oldugundan biraz bahsetmek gerekirse, bir facebook ana bolumu ve seciminize bagli ek bolumlerden olusuyor. bunlardan bazilari headlines, tech, enterprise, flavor, score ve daha da gidiyor. bu ek bolumlere topladiklari haberler de basarili. mesela headlines kisminda washington post, the new york times, bbc world news gibi haber sitelerinden haberler mevcut. en cok begendigim yani ise hareket kabiliyeti. illa tiklamak zorunda degilsiniz, parmaginizi kaldirmadan hareket ettirebiliyorsunuz. tek isinamadigim bolum profil sayfalari kismi. sanki biraz biraz her seyden toparlanmis gibi. daha bugun kullanmaya basladim elbette zamanla fikrim degisebilir ama basima bir is gelmeyecekse begendim demek istiyorum.
  • shakespeare döneminde suçluların sırtına iliştirilen ve suçlarının ne olduğunu gösteren yafta.
  • biri bitiyor ki daha bitmeden diğerini istiyor bu lanet olası şeyin... artık bıkma noktasını aşalı çok oldu zaten onu geçtim; ama kabullenme noktasını da aşmak üzereyim. elinizde adam gibi kaynak yokken bu lanet olası, allahın belası yazıyı yazmak kadar zor bir şey yok, sanırım ağlayacağım.

bir de sayfa sayfa isterler formatı apaya uygun olsun, dili uygu olsun akademik dile vs...

hayır rahatlamanın bir yolu da yok ki sinirden yiyip bitiriyorum kendimi. keşke söylenildiği kadar kolay olsa yazılması.
  • bakın büyük konuşuyorum, şu üniversite bitsin bi daha bundan asla ve asla yazmayacağım. bir daha yazacağım tek şey iki tane tez olacak o da yüksek lisans ve doktora için.

şimdi diyeceksiniz iki tane tez yazacaksın daha ne diyosun paper neymiş. olsun ikisinin karşılaştırılamayacağını biliyorum; yine de bezdim be kardeşim. 25 sayfalık paper yazmaktan da 5 sayfalık paper yazmaktan da bezdim. yeter!
  • katalanca kağıt.
  • asıl adı pablo bolivar olan kişinin minimal/ambient/idm oluşumu. viejas texturas albümünün dumanı üzerinde olmasa da kulak kabartılması gerekiyor. şu siteden parçalar hakkında fikir edinebilirsiniz:

http://pulsewith.net/
hesabın var mı? giriş yap