şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 2009 yılına gireceğimiz bu günlerde hala hayvanlar gibi sömürüldüğü bilinen ülke. bir belgeselde izlediğim kadarıyla ülkede çok önemli altın rezervleri vardır hatta sokaklarda açıktan altın külçeleri el değiştirebilmektedir.

ancak ülke tamamen avustralya ve britanya'ya bağlı olduğundan tüm kaynaklar bu büyükler tarafından sömürülmektedir. hatta idari olarak ingiltere kraliçesine bağlıdır. sokakta insanlar çıplak ayakla dolaşabilmekte, başkentte yamulmuyosam 4-5 adet internet kafe bulunmaktadır. ülkenin endonezya ile arasındaki karasal sınır avustralya tarafından kapatılmış, hatta kendi şehirleri arasında bile ulaşım çok kısıtlı tutulmuştur. ülkenin gelişmesi bilinçli bir şekilde engellenmiştir. böyle şeyleri gördükçe insanın çok canı sıkılıyor dostlar, bir tarafta ekonomik kriz reçetesi olan trilyon dolarlar diğer tarafta açlıktan ölen sömürülen insanlar. gerisi de masal zaten.
  • gerikalmış ülke örneği verileceği zaman akla gelen ülkelerden biri.
    diğerleri de etiyopya,zimbabve,uganda
  • istanbul'da fahri konsolusluğu bulunan ülke.

akaretler'in beşiktaş girişinde hemen solda kalıyor. sebebini bilmiyorum ama her önünden geçişimde bayrağı görür görmez saçma bir sempati ile gülümsüyorum.
  • gittim, gördüm geldim.
    sonuç: sıradan turistler için uygun değil, çok tehlikeli, çok pahalı, çok sakat bir yer.
    ancak gidip görme imkanı olanların asla pişman olmayacakları güzelliklerle dolu bu ülke.
  • imf ve dunya bankasının ülkelerinde uyguladıgı programlara tepki olarak ayaklanan halkın ülkesi. ayaklanmada 7 kisi ölmüstü sanırım. güzel ülke.
  • 869 dil ve lehçe ile en çok dil konu$ulan ülkedir..
  • bir lisenin basılıp, orada yatılı kalmakta olan 12 kızın kaçırılarak tecavüz edildiği ülke*.

http://www.milliyet.com.tr/…11/11/son/sonyas03.html
  • yazıldığı gibi coğrafi olarak türkiye'ye en uzak ülke değildir efendim. yeni zellanda'dır en uzak ülke. ama en uzak nokta merak ediliyorsa yeni zellanda'nın güneydoğusunda okyanusta biryerlerdedir.
  • hala bazı yerleşim bölgelerinde deniz kabukları para yerine geçmektedir. misinaya geçirilmiş deniz kabuklarının yaklaşık 2-3 metresi 50 kinaya takas edilmektedir. bankalar bile almaktaymış. başlık parası yerine de verilmekte hatta geline takı olarakta takılmaktaymış.