şükela:  tümü | bugün
 • 2009 yılına gireceğimiz bu günlerde hala hayvanlar gibi sömürüldüğü bilinen ülke. bir belgeselde izlediğim kadarıyla ülkede çok önemli altın rezervleri vardır hatta sokaklarda açıktan altın külçeleri el değiştirebilmektedir.

  ancak ülke tamamen avustralya ve britanya'ya bağlı olduğundan tüm kaynaklar bu büyükler tarafından sömürülmektedir. hatta idari olarak ingiltere kraliçesine bağlıdır. sokakta insanlar çıplak ayakla dolaşabilmekte, başkentte yamulmuyosam 4-5 adet internet kafe bulunmaktadır. ülkenin endonezya ile arasındaki karasal sınır avustralya tarafından kapatılmış, hatta kendi şehirleri arasında bile ulaşım çok kısıtlı tutulmuştur. ülkenin gelişmesi bilinçli bir şekilde engellenmiştir. böyle şeyleri gördükçe insanın çok canı sıkılıyor dostlar, bir tarafta ekonomik kriz reçetesi olan trilyon dolarlar diğer tarafta açlıktan ölen sömürülen insanlar. gerisi de masal zaten.
 • gerikalmış ülke örneği verileceği zaman akla gelen ülkelerden biri.
  diğerleri de etiyopya,zimbabve,uganda
 • gittim, gördüm geldim.
  sonuç: sıradan turistler için uygun değil, çok tehlikeli, çok pahalı, çok sakat bir yer.
  ancak gidip görme imkanı olanların asla pişman olmayacakları güzelliklerle dolu bu ülke.
 • istanbul'da fahri konsolusluğu bulunan ülke.

  akaretler'in beşiktaş girişinde hemen solda kalıyor. sebebini bilmiyorum ama her önünden geçişimde bayrağı görür görmez saçma bir sempati ile gülümsüyorum.
 • imf ve dunya bankasının ülkelerinde uyguladıgı programlara tepki olarak ayaklanan halkın ülkesi. ayaklanmada 7 kisi ölmüstü sanırım. güzel ülke.
 • bir lisenin basılıp, orada yatılı kalmakta olan 12 kızın kaçırılarak tecavüz edildiği ülke*.

  http://www.milliyet.com.tr/…11/11/son/sonyas03.html
 • türkiye'nin 110. sırada olduğu demokrasi endeksinde 74. sırada,
  türkiye'nin 154. sırada olduğu basın özgürlüğü sıralamasında ise 46. sırada olan ülke.

  ayrıca 1 papua yeni gine kinası 2,02 türk lirasıdır.
 • dünyada konuşulan 7000 dilden 1000'inin konuşulduğu bir değişik ülke. ünlü evrimsel biyolog jared diamond'un tüm kitaplarında muhakkak bahsettiği ülkedir aynı zamanda.

  öncelikle 1000 dilin ne kadar büyük bir sayı olduğunu şöyle anlatayım. rusya'nın batısını düşünürseniz avrupa'da konuşulan toplam dil sayısı 100 bile değilmiş. papua yeni gine'deki sayıya yaklaşan iki ülke ise nijerya ve kamerun. nijerya'da 527, kamerun'da 286 dil konuşuluyormuş.

  papua yeni gine'deki dillerin birbiriyle alakası olmadığını söylüyor jared diamond. ortalama 15 km'de bir dil değişiyormuş. bu yüzden yeni gine'nin yüksek yerlerinde yaşayan insanlarda çok dillilik sıkça rastalanan bir şey.

  jared diamond'ın 20 kişilik bi yeni gineli ekibinde yaptığı ankette en az dil bilen 5 dil biliyormuş. en çok dil bilen ise 15.

  şu an türkçe yanına ingilizce koymak, bizim gibi ülkelerde zor bir şeyken insanların okuma yazmayı bile tam öğrenmeden 15 dil konuşabilmesi büyük bir olaymış gibi geliyor.

  kaynak: jared diamond - düne kadar dünya
 • 869 dil ve lehçe ile en çok dil konu$ulan ülkedir..