şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilgi yarışmalarının uydurduğu sikimsonik sözcük.
 • "sihirli bitki altüst olmuş, para ağacının yerini belirlemek için çaktıkları kazık, yağmurda ikiye kırılmış halde sırılsıklamdı ve onca uzun saatler boyunca bakışlarıyla el bebek gül bebek ısıtıp özenle baktığı toprak yığınının yerinde, şimdi suyun yarısına kadar doldurduğu boş bir ark, tıpkı oyulmuş bir göz gibi kendisine* dik dik bakıyordu." laslo krasznahorkai - satantango
 • crassula ovata, yurt dışında horn tree yada jade tree olarak bilinen, para çiçeği de denilen sukulent bitki. herdem taze yapraklı, damkoruğugiller ile akraba bu bitkinin bonzaisi kolayca yapılabilir. son dönemde koleksiyonu bolca yapılan sukulent ve kaktüslerin beğenilenlerindendir. yapraklarından çoğaltılabilir.

  toprağına bozuk para gömülüp, büyüdükçe karşılığını vereceği hususundaki masal sebebiyle adı para ağacına çıkmıştır. feng shui evin kuzey cephesinde bereket getirdiğini söylese de bu kadar güneş seven bir bitkiye yazık edildiğini düşünüyorum.
 • bu adla anılan çok sayıda bitki ve ağaç var.
  mesela:
  https://www.epicgardening.com/money-tree-plant/
  history of the money tree plant?
  the old tale of the money tree plant’s meaning goes something like this: a penniless farmer once prayed for financial assistance, much like ı do around bill-paying time.
  soon after he found this mysterious new plant growing in his fields and brought it into his home. he began growing and selling this plant, eventually achieving great wealth and affluence. hence the name “money tree.”?
  while this may lead to a desire to fill your house with this pachira aquatica plant in the hopes of attracting some dough, this is, after all, just a tale. the plant is native to central and south american wetlands, and gained popularity in taiwan during the 1980s when a taiwanese truck driver began braiding the trunks together, essentially “locking in” luck and good fortune.