• kendisine saygısı olan bireyin yapmaması gereken şeydir. burs kazanmış zeki kardeşlerimizi hariç tutmak üzere para basıp(mecazi anlamda elbette) özel üniversitede okumak zihinsel anlamda yetersiz ancak maddi anlamda fazlasıyla yeterli bireylerin başvurduğu eğitimsel anlamda tıpkı kendileri gibi yetersiz(!) bir yöntemdir. özel liselerin bedavadan not vermesi başlığında yazmış olduğum (#86650521) de bahsettiğim üzere bu insanların mesleki yeterlilikle alakalı kaygılarının olduğunu düşünmüyorum. zaten herkesin okuması gerekmiyor. toplumda bu yanılgıyı kırmamız gerekiyor. örneğin abd'de eğitim hem paralı hem de gerçekten yetkinlikleri olan yetenekli bireylere yönelik bir şeydir. abd'deki üniversite mezunları bu sebepten gerçek elitlerdir. çoğu zaman kendilerine yönelik sert eleştirilerin altında kalsalar da adamlar bizim balon mezunların aksine bir şeylerde uzmanlaşmışlardır ve bu ünvanın hakkını veriyorlardır. şimdilerde etrafın okumuş cahil cühela tiplerle çevrilmiş olmasının da asıl sebebi, insanların bu yanılgıya düşüp okumak zorunda olduklarını düşünmelerini sağlayan eğitim lobisinden başkası değildir. endüstrileşmiş eğitim kurumunun gerçek eğitim kurumuna daha ne kadar zarar verebileceğini tam olarak bilmesek de bir tahminde bulunabiliriz; bu özel üniversitelerin kapılarını aşındırmış zengin zümreden çıkacak insanların eğitim verdiklerini, eğitimci olduklarını düşünelim. henüz kendileri bile mesleki anlamda yeterli değilken nasıl iyi bir eğitim verdiklerinden emin olabiliriz ki?

edit: her anlamda eşitsizliğin hüküm sürdüğü paslanmış sistemde gerçekleri dile getirmemiz hata zaten.
  • benzer bir konu işlenmişti:
    (bkz: özel üniversite okumanın emek hırsızlığı olması)
hesabın var mı? giriş yap