şükela:  tümü | bugün
 • insanlarin herhangi bir amaca ulasmak icin (md almak, gitar almak, vibrator almak, 17" monitor almak gibi) yemeyip icmeyip kendilerini kasip her gelen parayi bi koseye koyup para toplama olayidir.. eger azimle yapilirsa genelde eylem basariya ulasir ve istenilen sey alindiginda maximum zevk'in doruklarinda dolasilir.. ama eger "kim para biriktircek mina koyam harca gitsin parayi" denirse bi skim yapilamaz dolayisiyla hic bi hedef gerceklesmez.. ama yok eger "bende para bok, para biriktirmeye ne hacet istedigim seyi direk gidip alirim" diyosaniz, (bkz: ne mutlu size)
 • harçlık verme eğiliminde olan aile çocuklarında görülür..
  paranın değerini bilir, usturuplu kullanmaya özen gösterirler..
  paraya istediği zaman kavuşabilen hatta kredikartı sahibi bi bünye biriktirmez,biriktiremez..
  gün gelip devran dönmez
  umula ki gözlerin feri sönmez.
 • rejim yapmak gibi bir hadisedir, pazartesi baslanir cumaya kadar dayanilmissa bile haftasonu kesinlikle son bulan eylemdir, ayriyeten bayram seyran gibi zamanlarda alinan harcliklari da biriktirme cabasina girilsede biriken para bir sure sonra insanin uzerinde agirlik yapacagindan hemen harcama yoluna gidilir.
 • yaşama sebebidir.
  dar alanlarda, sınırlı özgürlükler yaşamakta olan bir insanın hayallerini satın alabileceğine inanmasıdır.
  "sabah oluyor sonra yine akşam oluyor " bir hayatı katlanılabilir yapandır.
  hergün bugün kapıyı çarpıp gitsem x * yiyerek, y* içerek, c*de yaşayarak, t* ile seyahat ederek, z *kadar yaşayabilirim cümlesini kurma özgürlüğünü sağlayandır.
 • varyemez amca'nın görmemişçesine abarttığı kumbara faaliyeti.
  hadi biriktirdin niye atlar yüzersin içinde, kafayı kırmak var ucunda.
 • kendini güvenceye almaktır; gün gelipte bir sürüngene boyun eğmemek için...
 • en güvenilir kişiye borç vermek.
 • para biriktirilirken kullanılan aracın doğru seçilmesi gerekir. örneğin vadesiz hesap, kumbara hesabı vb oluşumlar tamamen faso fisodur.

  80 li yıllarda bir sabiyken tüm harçlıklarımı biriktirerek yatırdığım kumbara hesabım buna örnektir.
  80 lerde yaptığım tüm birikimin 1994 yılında kesilen yıllık hesap işletim ücretinin yarısına eşit olduğunu görünce dolandırıldığımı geç de olsa farkettim. (bkz: zararın neresinden dönersen kardır) enflasyonun % 200lere yaklaştığı bir ortamda vadesiz hesaba %1 faiz veriyorlardı tabi külliyen zarar da etmemişim galiba.