şükela:  tümü | bugün
982 entry daha
  • banka hesabı açıp ele geçen bütün parayı direkt bankaya yatırıp hesabı borçlar harici komple unutup kullanmamak. fakat tavsiyem parayı tl olarak tutmak yerine değeri düşmeyen bir şeye çevirerek saklamanız. (dolar, euro veya sterlin gibi)
  • asla bir başkasından para biriktirmek veya başka bir konuda tavsiye almayın. etkilenin, gözlemleyin, doğru bildiğinizi yapın, deneyin - yanılın, deneyin - yanılmayın ve kazanın. bu başlığı da gereksiz yere okuyup, boşuna ümitlenmeyin. bir mucize olmayacak.

(bkz: para biriktirmek isteyenlere tavsiyeler/@fij)
  • (bkz: kumbara)
    biraz çocukça diyebilirsiniz ama ayda 150 tl kenara koyuyorum.
  • belirli bir yatırım kaynağınız olsun , aybaşı gelirinizin sizi çok zorlamayacak bir kısmını daha alındığı an bu kaynağa aktarın.
    mutlaka bir planınız olsun gelirinizi yüzdelik kısımlar halinde değerlendirin.
    ihtiyaç ve eğlence kalemlerini muhakkak ayırın.
    gelirinizin aylık 100 tl tutarındaki bir kısmı muhakkak ayrı bir yerde dursun zorda kalmadıkça kullanmayın mümkünse biriksin.
    olağan dışı harcamalar adına dönük baktığınızda rahatlıkla ulaşacağınız bir kısım oluşacak.
    para biriktireceğim diye yaşam kalitenizi düşürmeyin .

eğer planınızı uygulayabilirseniz gelecek adına adımlarınızı gönül rahatlığıyla atabileceksiniz.
  • iki tane basit kuralı var.
    alışveriş yaparken alacağınız ürünü almadan, gerçekten ona ihtiyacınız varmı onu sorgulamak.
    yatırım maksadı ile borçlanmak.
    istemeseniz de birikecektir.
  • bir hesap açtırın mümkünse atmsi her yerde olan bir bankadan olsun. 5-10 lira diye küçümsemeyin o hesaba atın ve unutun o paraya güvenerek bi iş yapmayın hoşunuza giden ama ihtiyacınız olmayan şeyleri almayın. dönüp baktığınızda iyi bir meblağ biriktirmiş olduğunuzu göreceksiniz ben öğrenci halimle 1 yılda iyi para biriktirdim sabit bir geliri olan herkes biriktirir ha bunu yaparkende sosyal aktivitelerimden geri kalmadım sadece 5 kuruş 10 kuruş küçümsemedim o beğenmediğiniz 5-10 kuruşları bi kutuya atın sonra gidin zincir markette tümletin onu da hesabınıza atın ben en son tümlettiğimde 160 tl çıkmıştı. dolar yapın avro yapın demeyeceğim o yatırım tavsiyesine girer