şükela:  tümü | bugün
 • enpara üzerinden her ay steam hesabınıza 25 dolar atın bir sonraki ay yarısını geri veriyor enpara, zaten oyunlara dünyanın parasını harcıyorsanız kur farkından minimum şekilde etkilenir masraflarınızı kısarsınız.
 • etkili bir maddeyle katkıda bulunabileceğim liste.

  * bilecik'e yerleşin.
 • özellikle yurt dışında çalışanlar için belirtmeliyim ki paranız bankaya yattıktan sonra az az çekin. bütün paranızı bir anda çekmek totonuzun kalkmasına ve para harcamanızın akışının değişmesine sebep olacaktır.
 • maaşınızın yarisi ile kredi odeyin. araba mi aldiniz? işte yatirim yapmiş oldunuz.
  o krediyi maaş gününde otomatik ödemeye de ayarlarsaniz mis gibi olur, daha hesapta paralari göremeden gider.
  sonra o alacağınız gamer laptoptan ve deri ceketten vazgeçmiş olursunuz. arabayla da evden işe gidersiniz.

  4 ay sonraki edit: arkadaslar ise yaramiyomus, onlari da aldim. sakin denemeyin bu yontemi aclik sinirindayim.
 • -hafta sonu için plan yapmayın.
  -hafta sonu en fazla 1 defa çıkın. hafta sonunu bırak hafta içi de çıkıyorsan zaten boku yemişsindir.
  -gezmek istiyorsanız, 2-3 bira içip eğleneceğiniz yerlerden ziyade müzelere sergilere gidin (hem daha ucuza geliyor, bir müze ort. 10-15 tl falan) 2-3 bira hiçbir zaman 2-3 birayla kalmaz. hem onun yerine yeni yeni yerler görmüş olursunuz. ayrıca sıkılmadınız mı hep aynı mekanlara para bayılmaya?
  -çok uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızla buluşmayın. görünce nolcak. para harcıyacaksınız. düşün bakalım bi.. epeydir görmediğin arkadaşlarını listele.. her hafta birisine zaman ayırsan zaten maaşın biter amk.
  -facebooktan gelen etkinlik ve davetiyeleri kabul etmeyin. facebookta ekli olan yok efendim eğlence siteleriymiş, bu akşam ne varmış şurada, bunların takibini hemen bırakın. hatta biletix ya da eğlence mekanlarını takip etmeyi de bırakın (en önemlilerinden birisi)
  -hee ''dışarı çıkmıyoruz madem, o zaman evimize istediğimiz şeyi alabiliriz. hem hesaplı olacak bu harcama'' demeyin. gidip de bu akşam dışarı çıkmadık bari bi 100 lük rakı alalım yanına şöyle meze falan döşeriz dersen, beşiktaş'a kadıköy'e kumkapı'ya gidip rakı balık yap daha iyi. daha az harcarsın. çünkü biliyorum eve alacam diye bokunu çıkartacaksın, nefret ettiğin mezeleri bile evdeyim diye alacak yemeyeceksin. şımartacak o para seni evdeyim diye. yapma onu.
  -evinize alacağınız sadece alkol olmayacak tabi. gidip de jambonlar kuru etler değişik kahvaltılıklar da almayın evde yiyorum diye. daha önce ne yiyorsan ondan al.
  -üzerine başına alacağın şeyler önemli ama zaten bütün gece hatta sabaha kadar içip harcayacağın parayı ve zamanı cmtsi ya da pazar günü müze veya sergi gezdikten sonra daha ucuz nereden alışveriş yapabilirim diye harca. hem semtleri gezersin hem de bulursun da. merak etme o adidastaki monttan daha güzelini bulacaksın arka sokaklarda ve kesimi ve rengi de istediğin gibi olacak. sen bi gez bulacaksın zaten. bulamadıysan en azından gezmiş olursun.
  -evine alacağın gündelik hayatta kullandığın şampuanından diş macununa ya da sigarandan öğle yemeğine hangisi sana mantıklı ne geliyorsa fiyat olarak ona yöneleceğini sen benden daha iyi biliyorsun. cebindeki parayı bilemem. 15 ise 10 unu bul, 8 ise 5 i var mı diye bak. çok mu zor düşük rakamlı bir şey bulmak. onur gurur yapma kalitesiz ucuz bir şey önüme geliyor yiyorum içiyorum diye. yarın iskender yer telafi edersin. her gün mü iskender yiceksin yarraam.
  -gitmemen gereken semtleri de sıralıyorum; kadıköy, beşiktaş, şişli bermuda şeytan üçgeni. daha uzak ve pahalı yerler de var ama genellikle bok varmış gibi buralar tercih ediliyor. neyine yetmiyor bağcılar gaziosmanpaşa, çok güzel alışveriş merkezleri var. hiçbir şey alamıyorsun hem. e sen de para biriktirmek istiyorsun zaten alışveriş yapamayacağın semtlere yönel. hani 'bir şey alamadık yea bugün' diye mızmızlanırlar ya. sen bundan mutlu ol. oley lan bugün birşey alamadım de haykır bağır eve geldiğinde.
  -son olarak alışveriş semtlerini yazdım ama oturacağın semtler de aynıları olacak tahmin ettiğin üzere.
  -şimdi o parayı biriktirdin ya, rahatça götüne sokabilirsin.
 • bir kez yaşıyoruz, biriktirmek yerine sevdiklerinizle harcayın, yarının garantisi yok!

  (bkz: carpe diem)
 • bir kuruş bir kuruş daha iki kuruş eder, farkında olun.
 • cüzdanınızda tüm 100, 200 lira falan varsa bozdurmayın. sonra sihirbaz püflemesiyle yel olur gider. ben cüzdanımda 50'den fazlasını görmediğim için tarafımdan hiç denenmedi. garantisi yok yani onu da belirteyim.
 • yaninizda 10 liradan fazla para tasimayin.

  (bkz: simdi o parayi yavasca yere birak)