şükela:  tümü | bugün
  • olsa da harcasak denen durum. likit bir varlik olan parayi, iktisat ilmindeki ozelliklerinden "degi$im araci olma" dahilinde kullanmak. hamburgere, rakiya, konsere cevirmek mangirlari...
  • maalesef birçok insanımız ayarını tutturamıyor bunun.

en basitinden bugün sokağa çıksanız herkesin cebinde son model bir cep telefonu görürsünüz, iphone ve smartphone'lar neredeyse herkesin elinde. doğal birşey aslında...fakat bunların kaçta kaçının bu tür bir telefona ihtiyacı var? zaten üretemeyen bir toplumda böylesi bir tüketim çılgınlığı ne kadar doğru?

sürekli yüksek vergilerden ve stabilite sorunlarından bahsediliyor...bu tür bir ortamda insanlar eline geçen parayı nasıl har vurup harman savuruyor ben anlam veremiyorum....her yaştan, herkes için geçerli bu. yaşam standardı, gelir çizelgesindeki küçük tepecikler ve çukurlar ile büyük değişiklikler göstermemeli(tepecikte ne kadar ayarı kaçırırsanız çukurda o kadar batarsınız), her ele geçen "ekstra gelir" direk tüketilmemeli. an'ı yaşamak elbette çok hoş birşey, fakat bugünün yanı sıra yarını da düşünmeli insan.

20li yaşlarında insan arkadaşının evinde çoküp yatabiliyor, hatta eğelenceli dahi oluyor bu. peki ya yaş ilerleyince? bazı insanları görüyorum...belirli yaşa gelmiş fakat bir birikimi yok, daha kötüsü bir birikim alışkanlığı yok. geleceğe yatırım düşüncesi yok.

millete hakikaten bazı şeyleri erkenden aşılamak gerekiyor. nasıl? bilemiyorum fakat korkunç bir tüketim çılgınlığı yaşanmakta ülkede.

insanın içinde ufak bir kıvılcım çakıyor ve tüm maaşı pek ihtiyacı olmadığı birşeye bastırıveriyor....aslında arada sırada yapmakta lazım böyle, fakat bunu her ay yaptığınızda ipin ucu kaçıyor. yaptığınız yatırım karşılığında ne kaybettiğinizi göremez duruma geliyorsunuz.

kredi kartından çok çok istemediğiniz ve ihtiyacınız olmayan bir şeye 600 doları bastığınızda terazinin sağ tarafından ilerde işinize çok yarayacak, veya en basitinden kafanızı rahat tutacak bir 600 dolar + faiz uçuveriyor. trink para basmak, kart şifresini girmek hakikaten çok kolay. keşke herkesin bu işlemleri yaparken gözünün önüne bir "neye yatırım yapıyorsunuz ve ne karşılığında" ekranı gelseydi....o zaman eminim birçok kişi 6 ayda değeri dibe vuracak olan, ihtiyacı olmadığı nesnelere parayı bastırırken iki kere düşünürdü.
  • amaçsızca yapılırsa mirasyedi, amaçlı yapılırsa malik olunur.
  • çok az kişinin hakkını vererek icra ettiği bir sanat dalı.
  • nasıl kazandığını değil nasıl harcadığını sorguluyor insanlar genellikle.
  • üşenmeyeydim bu başlık için şunu çevirecektim
  • parayı fiziksel olarak bir şeylere "sahip olmak" için değil de, "deneyim kazanmak" için harcamak, insanı daha çok mutlu ediyor.
  • varsa harcarsın. yoksa harcamazsın.

varsa ve harcamazsan:

cimrisindir.

(bkz: moliere/tabularasa)

alternatif:

varsa, gerektiği kadar harcarsın. israf etmez, müsrif olmaz ve tasarruf edersin. mesarifin ihtiyaçların kadardır.

(bkz: param yok diyerek har vurup harman savurmak)
    (bkz: sonradan görme)
    (bkz: tasarruf paradoksu)
    (bkz: tasarruf etme yolları)
    (bkz: para harcamak bir sanattır)
    (bkz: para harcamayı bilmemek)

hatice-i netice*:

çok paran var. ihtiyacın kadar harcadın. geleceğini de düşünüp gereken önlemleri aldın. daha da arttı paran... eee? ne olacak?

kefenin cebi yok. var mı?

(bkz: kefenin cebi olsa olacaklar)

öyleyse, paranın fazlasını ihtiyaç sahiplerine, gönlünün meylettiği vakıflara, eğitime muhtaç olup da o eğitimi alma imkanı olmayanlara vb. verebilirsin!