şükela:  tümü | bugün
 • cogu zaman adamin gozunu donduren, "babami bile tanimam" edalarina burunduren duygu.***
 • her insanda az çok bulunur.

  lakin bazi insanlarin gözünü bürür(!) bu... bu kimseler miras kavgasidan, kariyer yapmaya* kadar çeşitli atraksiyonlarla cebelleşmeyi* tercih ederler.
 • kimi insanlarin hayatini ele geciriverir.

  para kazanmak icin, ya$adiklari ulkeden vazgecerler, kimi zaman sevdikleri insandan vazgecerler.
  para icin sevdigi mutlu oldugu $eylerden vazgecerler insanlar.

  kotu bir$eydir.
 • günümüzde -hadi kabul edelim- etrafımızdaki insanların en iyimser tahmin ile %90'ını esir etmiş histir. karşısındakinin gelecekte ne kadar para kazanabileceğini ölçerek sevgili seçen kadından tutun da; daha iyi içmek, daha iyi yemek, daha iyi arabaya binmek için uyarılmış erkeklere; marka için ölen biten ergenlere kadar herkes bu kazanın içerisinde. tabii bu kazan, toplumumuzun ta kendisi. içinden kaçabilmek pek mümkün değil. uyum sağlamak ise inatçı insanlar için hiç de mümkün değil!
 • bir mekan için 18 trilyon harcayan insanın sahip olduğu hırstır. mekanın adını vermiyorum bilenen bir mekan. hava parası 15 trilyon,içerisi içinde masraf 3 trilyon vermişler. 18 trilyon parası olan biri neden daha fazlasını kazanmak ister, bunu anlayamıyorum. 18 trilyonla yapamadığın daha fazlası ile yaptığın ne olabilir.
 • kişiyi çok sevdiği birinden bile soğutan, sahibini insanlıktan uzaklaştıran hırs türü.
 • akp'lilerin genelinde var. para için ülkeyi, namuslarını, dinlerini satar bunlar.
 • çok yakın bir arkadaşım anlattı, daha iki gün olmadı anlatalı. kendisi diş doktoru, o yüzden biraz daha anlayarak terimleri kullanarak anlattı ama ben şimdi düz insan olarak kabaca tarif edeceğim size olanı.

  arkadaşın amcası ameliyat oluyor. bu ameliyat sırasında kullanılma ihtimali olan bir cerrahi alet var. yani açıp bakacaklar, gerek varsa kullanılacak, yoksa diğer türlü devam edilecek ameliyata. bu cerrahi aleti kullanabilecek olan doktor, ki bu ailenin de tanıdığı, ameliyathaneye giriyor. eğilip bakıyor. gerek yok diyor. ve çıkıyor ameliyathaneden. arkadaşımın dediğine göre beş dakika kalmamış içerde. çıkmış 'bana gerek yok' demiş ve 20 bin tl almış aileden. evet yanlış duymadınız, 'bana gerek yok' dediği bir iş için, 'benim yapacağım birşey yok gidiyorum' dediği bir iş için 20 bin lira almış. ve bu indirimli fiyatı, tanıdık diye indirim yapmış. ameliyat devam etmiş bitmiş, amca iyi. fakat bu doktor, 'haa ben gidiyorum benlik birşey yok' diyerek 20 milyar almış ya! tekrar ediyorum fakat düşündükçe aklım şaşıyor. insan utanır, hakkaten utanır bunu istemeye. ben olsam dilim varmazdı, bişey yapmadım ki derdim. çocuğum olsa da böyle birşeyden para alsa, ben nerde yanlış yaptım bu cocugu buyuturken diye karalar bağlardım. işte sevgili arkadaşlar, para hırsı böyle birşey. ve bu yüzden zengin değiliz.
 • insanın yaşı ilerledikçe artan bi hırs olduğunu düşünüyorum. akrabalar ,komşular birbirlerine: şu bunu almış bizde alalım. şunun oğlu şu kadar kazanıyormuş diye hem gazlama yapar hemde bir nevi hayıflanırlar. kanımca kötü huylu tümör'dür.
 • tanım: insan para kazandıkça artan, para kaybettikçe/kazanamadıkça kendi kendine azalıp yok olan hırs türü.(bkz: bilimum müteahit ve cerrah tayfası)

  32 yaşındayım, 2 yıl önce tam bugün kendine ait bir adet dükkanı, bir adet evi, 2 adet otomobili, yastık altında 100.000euro kadar nakit parası olup. bir kuruş bile borcu olmayan günde 10 saat çalışıp, 35 yaşından önce en az 500.000euro nakit biriktirebilmek uğruna deli gibi proje üreten hırsından günde 5 saat uyuyan gerizekalının teki idim. 2 yıl sonra tam bugün bir adet dükkanı, bir adet evi, 2 adet otomobili hala duran, ama değil yastıkta cüzdanında bile bir kuruş parası olmayan artık günde 10 saat uyuyup, 5 saat çalışan "amaaaaan koy götüne rahvan gitsin" mantığında ama 2 yıl öncesinden 5 kat daha mutlu 10 kat daha huzurlu bir insanım.

  sonuç: paranın amına koyyim size birşey olmasın.