şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle bu başlığı derdimi anlatmak için açmadığımı, sadece aydınlanmak istediğimi ve fikirlerinizi merak ettiğimi belirtmek isterim.

ankara kızılayda telefonla konuşurken bir çocuk geldi yanıma. elinde iki tane gül. "para istemiyorum abla bir şey diyeceğim" diyerek yanımda durmaya başladı. ben de dikkatimi ne çocuğa verebiliyorum ne telefona. sonunda telefonu bekletip çocuğa döndüm. "para istemiyorum abla bir şey diyeceğim" dedi tekrardan. büfeden kendisine bir şey almamı istedi. kardeşi de varmış. ben de dedim ki bak beni böyle kandırıyorlar hep sen de öyle mi yapıyorsun dedim. benim vicdanımı kullanmıyorsun demi dedim.yok abla valla kardeşim orada falan diyerek ben yine ikna oldum. gittik büfeye aldım istediklerini.
    sonra ben oradan uzaklaştım ama aklım kaldı. dedim yine oyuna geldin kızım.
    şimdi sorum şu ki aramızda bu çocuklarla karşılaşanlar vardır. siz ne yapıyorsunuz? bunun hakkında ne düşünüyorsunuz.
    bu arada o elindeki çiçekleri de bana verdi çocuk.
    eğer bu vicdana oynamaksa yemin ederim çok güzel beceriyorlar yani ben düşünmeden kendimi onların istediklerini yaparken buluyorum sonra düşününce kullanılmış gibi hissediyorum.
    garibime giden kısmı çocuğun almak istediği şeyler orada hazır bekliyordu. kardeşine ve kendine göre ayarlanmış gibi. büfecilerin de bunun içinde olduğunu düşünüyorum.
    nasıl tepki vermeli? gerçekten bunlarla karşılaşınca ne yapacağımı bilemiyorum, ne isterlerse he diyorum.
    siz bu çocuklara nasıl davranıyorsunuz? siz olsaydınız ne yapardınız? büfeciler de işin içinde midir sizce yoksa bana mı öyle geliyor?
    kurgu gibi geldi çünkü.
    ha "abla yol paramdan bir lira eksik" diyerek gelenler var onların da elinde defter falan oluyor genelde. bende diyorum öğrenci herhalde olabilir eksiktir diyorum. sonra arkadaşlar onlara inanma diyorlar. bu yine derdimi anlatmak oldu ama aydınlatın beni lütfen. siz ne yapıyorsunuz. inanmalı mı inanmamalı mı?
  • inanılmaması gereken kişilerin duygu sömürüsü yaptığı cümlelerinden biri.

(bkz: sinyalci)

(bkz: hayırlı forumlar)
  • kadikoy'de takilan cocuklarin da sarf ettigi cumle.

para isteyenler de oldugunda; ''yiyecek alirim ama para vermem'' diyerek, yerine gore beyaz firin'dan yerine gore simitciden* bir seyler alip besledigim cocuklar olmadi degil. sonra da takip edip ne yaptiklarina baktim, kimisi kardesleriyle paylasti, kimisi kendi yedi, kimisi de annesine babasina verdi tabi.

velhasili bence para vermekten daha mantikli. beyaz firindan veya migrostan komisyon aldiklarini da sanmiyorum.

edit: baska herhangi bir pastane de olabilir, ilk beyaz firin geldi aklima, onu yazdim.