şükela:  tümü | bugün soru sor
  • var böyle bir çeşit, sıkça olmasa da karşılaşıyorum.
    bir kere kafadan suratı asıktır. hatta bazılarının suratı öyle bir asıktır ki " nerden de geldi şimdi bu?" ifadesini gözlerinden okuyabilirsiniz.
    soru sorduğunuzda kısa, ağız içinde gevelenen ve net olmayan yanıtlar alırsınız. sanki sattığı ürün her ne ise onu satmak o adama/kadına zul geliyordur.
    alacağınız varsa bile almazsınız.
  • (bkz: #11754453)

bir tane ilköğretim okulu (sarar ilköğretim okulu), bir tane lise (atatürk lisesi) ve biri uğur dershanesi, biri mat-fen dershanesi olmak üzere dev gibi iki dershane ile birlikte bir sürü irili ufaklı dershanenin dibinde dükkan açmış olan bu fotokopici/kırtasiyeci amca birkaç ay sonra battı. hak etmişti ama.
  • bir tanesi bugun denk geldi ve bazı insanlar ne kadar mal diye dusunmeme sebep oldu.

anlastigim fotografcinin bazi hazır paketleri vardi. seceneklerden biri 4 fotografin digital versiyonlari bi cd'de 260 lira. iyi guzelmis de benim cd calarım yok, cd ile isim olmaz, email atar mısınız?
    "atarız."

odemeyi yaptım. bir hafta gecti ses yok. ee nerede bizim fotograflar?!
    "cd'yi gonderdigimizde mail atacagız."
    "ne zaman?"
    "1 ay sonra"

mal mısınız ya? sene 2018, photoshopsız rotussuz fotograf, zaten cekmissin begenmisiz, bu neyin bekletmesi? ben bu fotografcılık islerini bilmem, ama bu sacmalıgı aklım almadı.

"paramı iade edin, istemiyorum fotograf filan. fotograflar hemen elime ulassın istemistim."
    "hemen iade edelim. sizin icin yapabilecegimiz baska bir sey var mi?"
    "var. mesela bugun mail atabilirsin fotografları."
    "oyle bir sistemimiz yok"

mal yemin ederim geri zekalı. para kazanmak istmemiyor. iyi siz bilirsiniz. ben bu fotograf cagında senin sanatına saygı duymusum. senin overpriced fotograflarını begenmisim almak istemisim, adam satmak istemiyor. iyi. bol sans.
  • birkaç sineklik ve panjur yaptırmak istediğinizde de birçoğu ile karşılaşabilirsiniz.

hepsi büyük işlerin adamı olmuş, müteahhitlere çalışıyor. hiçbiri vatandaşın ihtiyacı olan ürüne, hizmete vakit ayırmıyor.

sanki gel bedavaya yap diyoruz amk.
  • günümüz izmir kemeraltı esnafının çoğu. fahiş fiyatlar, dükkana girince yüzüne bakmamalar, taksit yok demeler. yada bir kısmında olan nerdeyse kolundan zorla tutup pantolon satmaya çalışan çığırtkanlara sahip esnaflar.
  • para kazanan esnaftır. para kazanmasa yerinde durmaz. esnaf dediğin müessese rekabete giren, çağın olanaklarını verimli kullanan bir kafa yapısı içerisinde değildir. türkiye uluslararası iş yapabilen bir ülke değildir. ülke'nin dış ticaret açığına bakarsanız eğer ülkeler arası ticarette her yıl zarar etmiştir.