şükela:  tümü | bugün
  • yeni bir youtube kanalı. isminden de anlaşılacağı üzere neyi ne şekilde ucuza getiririz, nasıl tasarruf yapabiliriz vb. konularda videolar çekip yayınlıyor.

bugüne kadar izlediğim videoları fena değildi fakat az önce bir video yayınladılar ki tam bir felaket.

"youtuber olmak kaça patlar" adlı bir video. onedio denen berbat oluşumla ortaklaşa hazırladıkları bir videoymuş. link: https://www.youtube.com/watch?v=hi3xw-ojwvm

öyle bir tarif vermişler ki, çıkardıkları masrafa baklılırsa, bir insanın sıfırdan youtuber olması için şak diye cebinden 13.000 lira çıkması gerekiyor.

ya kardeşim kusura bakma ama sen bir balık olmuşsun derya içre ama deryayı bilmiyorsun.. böyle facia bir videoyu nasıl yayınlayabilirsin, üstelik bu sektörden ekmek kazanan biri olarak.. youtuber olmuşsun ama youtube'un işleyişinden, mantığından, amatör ruhundan haberin yok. aklım almadı.

youtube'da kanal açmak için illa ki profesyonel ekipman mı gerek? öyle kanallar var ki sadece bir adet kamerayla (ki bu kamera telefon kamerası bile olabiliyor) on binlerce aboneye ulaşıyor. tek yaptığı şey, düzgün içerik üretmek ve izleyiciyi sıkmamak, kitlesini hep taze ve dinç tutmak. olay bu kadar. bunun parayla, iyi ekipmanla falan çok ilgisi yok.

öyle binlerce liralık harcama yapınca bu işler olsaydı herkes bankadan kredi çekip youtuber olurdu. her önüne gelen bu işe minimum yatırımı yapar, uzun vadede para kazanırdı. fakat video-içerik üretmek başlı başına bir yetenek ve zeka işi, bunu bildikten sonra, izleyiciye sunacak bir içeriğin olmadıktan sonra, böyle işlere zaten bulaşmazsın. istersen ekipmana 100.000 lira ver, sen "o" kişi olamıyorsan, yani kendini izleyiciye sevdiren bir ekran yüzü değilsen, düzgün içerikler üretecek zekaya sahip değilsen bu iş olmaz. parayla ilgisi yok bunun.

youtube'da "kanser içerik" olarak adlandırılan birtakım kanallar için bu saydıkları ekipmanlar elzem sayılabilir, doğru. adam oyun videosu çekiyor, arkaya green box yapması lazım evet. veya iyi bir mikrofona ihtiyacı olacak, doğru. fakat youtube'da adam akıllı içerik üreten, özgün şeyler paylaşan akla hayale gelmedik binlerce kanal var. adam gidiyor böcekleri çekiyor, doğal hayatı görüntülüyor (bkz.: böcek reis adlı youtube kanalı) şimdi bu adam elindeki ortalama bir kamerayla ve neredeyse sıfır kurgu ile (sadece cut montaj ve bi geçiş efekti kullanarak) binlerce aboneye ulaşabiliyorsa demek ki bu iş, senin anlattığın gibi parayla ilgili değil, tamamen içerik ve izleyiciyle kurulan kontakt-samimiyet ilişkisi ile alakalı.

adam youtuber olmak için 13.000 lira gerek demiş vay babayın kemiğine yav.

özet: iyi başlayan ama son videosuyla ağır saçmalayan kanal. görüldüğü gibi onedio denen kanser içerik üreticisine bulaşan herkes saçmalamaya başlıyor.
  • son zamanlarda izlediğim en saçma videoları çeken kanal, gerçekten aklım almıyor. hesapta tüketiciyi en tasarruflu olana, en makul harcamalara yönlendirme amacı taşıyan bu kanal (önceki videolarından anlıyorum bunu), son videolarında iyice saçmalamaya başladı.

"fit olmak kaça patlar?" diye bir video yayınlamışlar: https://www.youtube.com/watch?v=r02zoqcnvei

izleyen insan zanneder ki zayıflamak ve vücuduna biraz şekil vermek için binlerce lira saçmak gerek.

öyle saçma harcama kalemlerinden bahsediyorlar ki aklınız şaşar. tüketiciyi daha az tüketmesi için değil, daha çok tüketmesi için programlıyor bu video. mesela diyor ki git spor salonuna yazıl, gerekirse personal trainer tut, onunla çalış ya da mesela kalori ve nabız ölçen saatlerden al vs..

örneğin ben sadece youtube'dan izlediğim videolarla evde bir süre kendi kendime çalıştım. faydasını kesinlikle görmüştüm ancak devam ettirmediğim için sonucu şöyle oldu, böyle oldu diyemem. ne nabız saatim vardı, ne personal trainer'ım. bunlar profesyonel spor yapanlar ya da profesyonel olma kaygısı güdenler için gereken şeyler. sen kendi halinde zayıflamaya çalışıyorsan emin ol sana bir adet mat yeterli olur. geri kalan her şeyi kendin üretebilirsin. bir pet şişeye kum doldurursun, tartarsın, 5 kiloya ayarlarsın ve 5 kiloluk bir dambılın olur. sabah akşam takılırsın. bu iş böyledir.

bir başka mevzu: günlük yemek masrafı olarak 35 lira masraf çıkarıyor. bu videonun metin yazarı kimdir bilmiyorum, ekmeğiyle de oynamak istemiyorum ama bu arkadaş muhtemelen yemek yapmayı bilmiyor. 35 liraya iki günlük yemeğini çok rahat yaparsın. o da şayet kırmızı etle yapacaksan. eğer tavuk-hindi eti kullanacaksan ben o parayla 3-4 günlük yağsız, fit, düşük kalorili ama besleyici tencere yemeği çıkarırım.

şu kanalı izleyen adam spor yapmaktan da, fit olmaktan da soğur. der ki, "ulan benim bu kadar param yok, benim neyime spor yapmak".

gençler siz bunlara bakmayın, eski eşofmanlarınızı giyin sokağa çıkın, koşun, sabahları şınavınızı mekiğinizi çekin, haftada bir-iki kere evinizde 3-4 set hiit kardiyo yapın (youtube'da bin çeşit kardiyo videosu var), bisikletiniz varsa tempolu sürüş antremanları yapın, parklarda bulunan spor aletlerinde her gün işe gidip gelirken 2 set barfiksinizi çekin..

bunlar kilo verip kas yapmayı parayla satın alınan bir hizmet olarak tanıtmışlar :) hayır, mesele tamamen kendi iradenizle ilgili.

spor yapmaya motive olamıyorsanız bunları izleyeceğinize açın ege fitness'ın motivasyon videolarını izleyin. size sıfırdan, beş parasız, en düşük ve en bedbaht halinizle bile kendinizi nasıl toparlayacağınızı göstersin.

bu kanal biraz daha saçmalamaya devam ederse takipten çıkacağım.

ilk başlarda youtube'a reklam verdiler, biz de bir şey sanıp takip ettik. boş, bomboş içeriklerden başka bir şey sundukları yok. eğer bu şekilde abartılı tüketimi pompalayan içeriklere devam edecekse kanalın ismini "lüks mevzuları" olarak değiştirseler daha iyi, en azından ne izlediğimizden emin oluruz.