şükela:  tümü | bugün
 • genelde getirmez diye kestirilip atılan ama hala kesin bir cevabı olmayan sorunsal. bununla ilgili bir araştırma okumuştum, aynı ülke içerisinde ekonomik seviyenin yükselmesi ile mutluluk doğru orantılı olmadığı halde, ülke genelinde refah artışı mutlulukla paralel. ilginç değil mi?
 • bunu bilmem için param olması gerekir
 • gittiğim bir kursta karşılaştığım sorunsal. kursun hocası para mutluluk getirir mi getirmez mi, ne düşünüyorsunuz diye gruba sordu ve on iki kişilik gruptan kimse de getirmez demedi. bu kursa gelenler üstelik 15 ile 27 arasında yaşları değişen gençlerden oluşuyor. gelecek hakkında olan umutlarım biraz daha körelmedi desem yalan söylemiş olurum. bu kadar genç bir grubun bile para=mutluluk çerçevesinden hayata bakması gelecekte dünyanın ne kadar acımasız olacağının işaretlerini veriyor.
 • ...
 • para elbette yaşamak için en gerekli araçtır, hatta günümüzde amaç haline geldiği de doğrudur.
  sağlık getirmez, aşk getirmez, huzur getirmez ama satın alabileceğiniz her şeyi getirir, bunlarla mutlu olmak sizin hayata bakışınıza bağlıdır.
  mal mülkse sizin için önemli olan, ev, araba, lüks ise tabii mutlu olursunuz.
  ama daha farklıysa yaşam biçiminiz, daha o zaman normal şartlarda kazandığınız para sizi mutlu eder. geçinebiliyorsanız ve kenara biraz koyabiliyorsanız idealdir. ama mutluluk getirmez bana göre,
  dediğim gibi mutluluktan neyi anladığınıza bağlıdır.
 • "whoever said money doesn't buy happiness didn't know where to shop."

  yaklaşık türkçe meali:

  "paranın mutluluğu satın alamayacağını söyleyen her kimse nereden alışveriş yapacağını bilememiş."

  .

  kaynak

  .
 • hangi yoldan gidersek gidelim mutluluk değil ama rahatlama sağlar sonucuna varacağımız sorunsal.
  hayat bir oyun ise, bizler oyuncu isek gösterimizi daha renkli ve eğlenceli hale getirebileceğimiz bir aksesuardır para. bu aksesuar sayesinde hem biz, hem diğer oyuncular, hem de seyirciler oyundan daha çok zevk alır.
  sonra oyun biter, herkes dağılır ama akılda kalan aksesuar değil, oyundur.
  bu kadar basit değil tabii. ama özde böyle.
  hayatın sonuna yaklaştığınızda elinizden gelip geçen paranın maddi değil, manevi sonuçlarının hesabına koyulursunuz.
 • parasızlığın mutsuzluk getirme ihtimali daha yüksek olmakla birlikte, paranın çiğ haliyle mutluluk getirmesinin zor olmasıyla sonuçlanan sorunsal.

  şöyle ki;

  para ile doğrudan elde edilebileecek maddi kazanımlar, mutluluk getirecek hissi vermekle birlikte sadece geçici hazlar yaşatırlar. bu his mutluluktan biraz farklıdır. tüplü televizyonunuz varken, hd ready bir plazmaya, ardından daha büyük bir full hd lcd tv ye, ardından daha da büyük ekranlı bir 3d ultra hd led tv ye geçtiğinizde, hissettiğiniz duygu mutluluk değil, hazdır. geçicidir. bir süre sonra, izlediğiniz televizyonun ekran büyüklüğün adapte olursunuz. heyecanınız bir süre sonra sıfıra iner, bırakın ilk günkü heyecanın sabit kalmasını. dünyanın ne büyük tv sine dahi sahip olsanız, dünyada 1 numara da olsanız bu değişmez.

  otomobil sevdalısı olduğunuzu varsayalım. ford focus kullanırken bmw 116'ya, ardından bmw 320'ye, ardından mercedes cla 200'e, ardından porsche carrera'ya, ardından lamborghini'ye v.s geçtiğinizi varsayalım. üstelik bunların hiçbiri de ikinci el olmamış olsun. hep sıfır km almış olun. tıpkı televizyon örneğinde olduğu gibi geçici haz yaşarsınız. bir süre sonra heyecan vermemeye başlar.

  işin kötü yanı, bu şekilde sürekli yeni heyecanlar bulabileceğinizi sanıyorsanız da yanılıyorsunuz. bir süre sonra maddi getiriler heyecan da vermemeye veya en azından eskiden verdiği heyecanı vermemeye başlayacak.

  ne var ki para ile dolaylı yoldan sahip olabileceklerinizin getirebilecekleri, sizi mutlu edebilir. en azından parasızlık durumunda sahip olamayacağınız veya daha zor sahip olacağınız vakaları yaşamanızı sağlayabilir.

  dünyanın en büyük yatını da alsanız, en lüks otomobillerinden koleksiyon da yapsanız, en lüks yerlerde yiyip içseniz, en pahalı şekilde giyinseniz, en güzel kadınlarla/erkeklerle de yatsanız, yine de konu mutluluksa, kriterler, parametreler değişir. bırakın kendi çocuğunuzu, sevimli bir yavru köpeğin/kedinin size muhtaç bir şekilde koynunuza sokulup, kendisini güvende hissederek uyumasının size verdiği mutluluğu hiçbir şey veremez. bir de kendi çocuğunuzu düşünün.

  bir şeyler başarmak da aynı şekilde mutluluk getirebilir. 100 trilyon dolarınız da olsa, saraylarınız da olsa, emrinize amade binlerce cariyeniz olsa her milletten, yine de engelli basketbol takımıyla avrupa şampiyonu olmuş bir engelli kadar, o engellinin annesi kadar mutlu olamazsınız.

  yani mutluluk, maddi beklentilerinizin gerçekleşmesiyle tam olarak bağlantılı değildir. mutlu olma ihtimali çoğu zaman sizde zaten vardır veya yoktur. sizde var ise, çok parasız, beş parasız olmamak kaydıyla, yine çok mutlu olursunuz. sizde yoksa, dünyaları da verseler mutlu olamazsınız. şu anda olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz, ama olamayacaksınız. umarım test eder, göt olur ve anlarsınız.

  tembellerin hayalindeki, çok para sahibi olup, bir sürü ev alıp, kiraya verip, çalışmadan yan gelip yatarak, eğlenerek mutlu olunur düşüncesi yanlış. o adamın çok parası olsa evet muhtemelen bu dediğimi yapar. ama mutlu olamaz. çalışmaktan yorulmuş olan bünyesi bir süre dinlenir. tatil yapar. bir süre sonra bundan sıkılır ve bir uğraş içine girme ihtiyacı duyar.

  bill gates mi daha mutludur yoksa o yeni telefonunu tanıtırken sevgilisiyle ormanda kamp yapan adam mı diye sorarsanız, bill gates'in içtiği kahve mi o çadırdaki adamın doğada yaptığı kekik çayı mı diye sorarsanız, kavga çıkar.
 • eger mutluluk ariyorsaniz, o ancak parayla olur diyerek cozup attigim sorunsal.

  parayla saadet olur anca bu ineklik gibi bir seydir
 • yan sütunda tam bu başlığın üstünde an itibariyle; ' acun ile adriana lima'nın aşk yaşaması ' başlığı dururken, tartışmanın yersiz olduğu mevzudur.
hesabın var mı? giriş yap