• çanakkale boğazı'nda yer alan lapseki kentindeki, daha sonra da atina'daki varlıklı insanların desteğini alan ve bu insanların paralarını kullanarak mutluluğu öğretmek üzere bir felsefe okulu açan filozof (bkz: epikuros)’a göre şöyle bir sav ile çözülesi sorundur:

“paramız olduğu halde dostlarımız, özgürlüğümüz yoksa ve yaşadığımız hayat üzerine inceden
    inceye kafa yormuyorsak asla gerçek anlamda mutlu olamayız. bütün bunlara sahip olduğumuz halde paramız yoksa, o zaman da asla mutsuz olmayız.”

not: “sorunsal” sözcüğü yapısal olarak yanlış türetilmiş bir sözcüktür. “-sal, -sel” yapım eki, dilimizde, yer adı yapmak için kullanılır. örneğin; kumsal, kamusal vs.
  • alın teri ile kazanılmış ve helal olan her para mutluluk getirir.
  • ''para sadece bir sayıdır ve sayılar asla sona ermez. eğer paraya sahip olmak mutluluk getirecekse, senin mutluluğu araman asla son bulmayacaktır.''

bob marley

getirmez. aksine ne kadar çok paraya sahip olursa o kadar çok hep daha fazla ister gözü doymayan insan. ve daha çoğu da daha çok istek, hırs ve mutsuzluk demektir.

(bkz: paran mı var derdin var)
  • para mutluluk getirmez ama yokluğu mutsuzluk sebebi.
  • geçici mutluluk sağlayabilir. önemli olan paran varken huzurlu musun? sonra "para var huzur yok ..." diyenlerden oluruz allah muhafazaa
  • getirmez, ama yokluğu da bazen sorun olabiliyor, allah herkese emeğinin karşılığını versin. kimse yokluk çekmesin.
  • sanmıyorum ama hayatınızı kolaylaştırabilir...
  • para semboldür, değer yüklediğimiz bir aracıdır. asıl mutluluk getiren ona yüklenen anlam ile alabileceğimiz değerlerden ibarettir. giderek her şeyin parayla alınıp satılan bir meta haline gelmesi parayla zorunlu bağımlılık ilişkisine girmemize neden olmuştur.
    ihtiyaç sandığımız tatmin duygusu sonsuz doyumsuzluktan ibaret.
  • getirmez diyen arkadaşlar paralarını bana getirsin, ben test edip kendilerine dönerim en kısa zamanda.
  • getirir. getirmez diyen yalan söylüyordur.
hesabın var mı? giriş yap