şükela:  tümü | bugün
  • ben hayatımda bu kadar pişkin insanlar görmedim bu aşti taksicileri kadar. havaştan sarhoş gibi inip taksiye bindim. mesafe 10-12 lira tutacak kadar uzaklıkta. zaten biner binmez kendileri mesafe beğenmeyen taksici modeline büründüler. neyse, tabii bir şey demedim. eve geldik, bozuk yok. 15 lira verdim, trafik yoğun olduğundan 13,45 gibi bir şey tutmuş. hiç. insem diye bekliyor. dürttüm ben de, beyefendi, 15 lira verdim diye. tabii alcam paramın üstünü, ineğe bak. sokaktan mı topluyoruz. sokurdana sokurdana * verdi bir buçuk liramı. orda zehirleyesim, beynini delesim geldi işte.

yüzsüzdür.
  • haram ve kul hakkı yemekten zevk alan taksicidir.

hiçbir meslek dalının böyle bir hakkı bulunmazken bunlar bir halt yapmış gibi o para üstünü yemekte sakınca görmez. üstelik o parayı bekleyince de bütün pişkinlikleriyle sizi suçlarlar.
  • 23 lira tutan mesafeye "25 versen yeter" diyendir.
  • bir de uzerine "helal et yoksa birakmam" diye tehdit eden taksicidir.

edit: typo
  • taksimetre son bir kez daha atsın diye sizi ineceğiniz yerden bir kaç metre daha ileriye sürükleyen taksicinin halaoğludur.
  • cepte para yok diyip, 15-16 lira tutan yola 10 lira vereyim pazarlığı yaparak ödeştiğim taksicidir.
  • taksimetre tutarını her zaman üste yuvarlayan taksicidir aynı zamanda.

para üstünü tam vermeme tribi sadece taksicilikte var, sanırım orospu çocukluğuyla doğru orantılı bir meslek olduğu için böyle.

10.20 tl tutan taksimetre 11 lira olur 24.10 tl 25tl olur. bu yuvarlama oranı taksicinin orospu çocukluğuna göre değişir bazı götler vardır ki 12 küsür lirayı direk 15'e yuvarlar.

hele şu bozuk yok meselesi tam katil olmalık, minibüsçüler günde bin kişiden 1.80 tl alıyor ve bunun 10 lira vereni 50 lira vereni var hepsine bozuk para yetiştiriyor da sen günde 15 20 müşteri ki en az 10 15 liralık hesaplara mı bozuk para yetiştiremiyorsun pezevenk.

zaten bu çağda hala araçlarda navigasyon olmamasından taksiciliğin ne büyük bir orospu çocukluğu olduğunu anlayabiliriz. erkeksen, dürüstsen koyacaksın araca navigasyonu alet gösterecek en kısa yolu . ama öyle olursa dolaştırmaca biter diye işine gelmiyor.

sonra gelmiş abi ben orayı tam olarak bilmiyorum ama bi çevre yoluna çıkalım buluruz. ananın amına çık orda bulursun belki şerefsiz, illa yol tarif edicen düz git sağdan dön diye, yok onu yapsan ona da muhalif orda trafik vardır diyor.
  • araç kullanmaktan hazzetmeyen ve hayatının 3'de 2'sini alkollü yaşayan bendeniz bu konuda edindiğim deneyimleri paylaşıyorum, işte müthiş anme hizmeti: orospu çocukluğu yapan taksiciyle mücadele rehberi.

binmeden evvel telefonunu çıkar google map üzerinden bak, neredesin, nereye gideceksin, tekyön-çiftyön unsurunuda hesaba katarak, google sana en makul güzergahı ve mesafeyi söyleyecektir. yanında muhakkak bozuk para bulundur. düşmanını seç ve yola koyul. selamın aleyküm de, biraz muhabbet et herifle. önce memleketteki sonra hayatındaki zorluklardan yalan yanlış sığdır gitsin. o da eşlik edecektir. bu sırada elindeki navigasyondan ara sıra yol tarif et, "ilerden çevre yoluna bağlanırsak en kısa yoldan gideriz" de, hatta mümkünse gidişatı navigasyondan takip ettiğini belli et. sonra muhabbete devam. muhabbet kaynadıktan sonra işini iyi yapmayan insanlardan aç konuyu. aldığı paranın hakkını vermeyen berberden, eve gelen sahtekar ustadan, 3 kuruş fazla koparmaya çalışan geçen hafta karşılaştığın kalpazan taksi şoföründen bahset. "böyle tipler sizinde adınızı kirletiyor abi" de.

"müsait bir yerde" dediğin an araç 100 metre daha devam edecektir, bu taksi şoförlerinin yaradılışındaki bir lag dan dolayıdır. bu yüzden ineceğin yere aşağı yukarı 100 metre kala taksimetrede ne yazıyorsa kuruşu kuruşuna çıkar ve ver, 1 kuruş fazla olmasın. sonra "ben şöyle sağda bir yerde ineyim" de. araç durduğunda doğru yerde değilsen "hay allah, 2 - 3 blok gerideyiz sanırım" de, devam edecek ve seni doğru yerde bırakacaktır.

işte bu amına koyduğumun çocuklarının fazladan/haram para almaması için katlanmamız gereken zahmet özetle bu. işi onun vicdanına bırakırsan 10 yetelelik yolu 35'den dolaştırır da dolaştırır, 35 buçuğuda 50'ye yuvarlar orospu çocuğu.