• bize birşeyler anlatmaya çalışan resimlerdir..

yeni türk lirasında bile gözümüzün içine bakan atatürk artık kafasını bir yana çevirmiş, yüzümüze bile bakmamaktadır..
    acaba bi yanlş mı yaptık, küstü mü diye bir süre düşününce sonucu buldum..

paran yoksa artık atatürk bile yüzüne bakmıyor..
    5 ve 10 lirada yana bakan atatürk, 20 ve 50 lirada kafasını azcık çevirmiş..
    100 ve 200 lirada ise resmen insanın gözünün içine bakmaktadır..
  • eski generallerden, bugun itibari ile muebbet hapis cezasi yemis mahkum ve yeni er kenan evren'in de bir mitinginde bahsettigidir,

http://www.ensonhaber.com/…-sozleri-2014-06-18.html

--- spoiler ---
    gümüşhane-22 ağustos 1983

sevgili gümüşhaneli hemşehrilerim. bir vatandaşımız paraların üstündeki atatürk resmine dikkat etmiş. diyor ki... 100 liralıklarda ve 500 liralıklarda atatürk'ün yüzü gülüyor da, 5 bin liralık, 10 bin liralıkta ters bakıyor. neden böyle yapmışlar? sonra... 500 liralık ile 5 bin liralık banknot birbirlerine karışıyor, renklerini ayrı yapsanız daha iyi olmaz mı diyor. doğru haklı. vatandaşıma teşekkür ediyorum.
    --- spoiler ---
  • halkın büyük çoğunluğunun 100 ve 200lük banknotları görmeyeceği gerçeğini göze alırsak o size yüzünü dönmüş siz de dönün diye bir mesaj verilmiş olabilir..*
  • bugün dikkatimi çekti.
    5 ve 10 tl üzerindeki atatürk portresine baktığımızda saçları hafif dağınık duruyor. 20-50-100-200 tl de jilet gibi taranmış halde. bir sebebi var mıdır merak ettim doğrusu.

5 tl
    50 tl
  • açılın arkadaşlar para darpı uzmanı geliyor

para basma olayı hepinizin bildiği gibi (zeitgeistte de anlatılıyor) tcmb ve hazine koordinesinde belli ilkeler gözetilerek yapılır.
    borsa, forex, darp vb konulardaki ilkeler dikkate alınır.

banknotların üzerindeki atatürk resimleri ile ilgili olayı duymayanlarınız için baştan anlatayım.
    tcmb çıkışlı tl banknotlarında para değeri büyüdükçe atatürk'ün bakışları parayı tutana çevrilir. foto1

hatta bu durum madeni paralarda bile vardır. video1 (enes'e teşekkürler)

ben işte size bunun sebebini anlatacağım. sözkonusu banknotların planlaması aşamasında merkez bankasında bir tartışma başlamıştır. konunun uzmanları arasında bir fikir ayrılığı vardır. bu noktayı uydurma isimlerle anlatacağım.
    m: mehmet abi
    a:ahmet abi

m: arkadaşlar yeni baknot planlaması için tasarım ekibi ile görüştünüz mü
    a: abi boşver tasarım ekibini. geçen sefer ki fiyaskoyu unuttun mu ( bu noktada önceki tasarımların yetişmemesini ve tasarım hatalarını kastediyor)
    m:ahmet senin önerin nedir?
    a: abi bence paramız özel olmalı. farklı olmalı
    m: hep bu beylik laflar. ben daha görmedim senden gelen şöyle elle tutulur bir fikir.
    a: var fikrim
    m: neymiş?
    a: tamam abi bana bir hafta süre verin. fikrimi olgunlaştırıp geleyim

ahmet abi bir hafta sonra herkesin bildiği baknot tasarımları ile gelir ve fikri sunar. önce taşkala geçilir. sonra mehmet abi'nin de o arada boş durmadığı farkedilir.
    zira mehmet abi gayet avrupai bir tasarımı hazır ettirmiştir tasarım ekibine.

neyse mehmet abi'nin hazırlattırdığ tasarımlar sunum dosyasına konulur. başkan'a ve müdürlere sunulur. onaylanır. daha sonra da baskan dosyayı imzalar ve ilk seri basıma gönderilir.

tam 30 gün sonra ilk seri paralar gelir. tüm ekip gördüğüne inanamaz. çünkü gelen paralar ahmet abi'nin tasarımındaki gibidir. yani mehmet abi'nin avrupai tasarımı gitmiş yerine ahmet abi'nin zengini seven atatürk tasarımı gelmiştir.

tabi bu olay incelenir, araştırılır, soruşturulur ve onay aşamasında yanlış örneklerin imzalandığı tespit edilir. birkaç milyar değerindeki baknotların iptali yapılmaz ve piyasaya sürülür.

buraya kadar okuduysanız sakın inanmayın. saçmalamayın olm böyle şey olur mu!
hesabın var mı? giriş yap