şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir yazılım şirketi adı: "paraben software"
  http://www.paraben.com/
 • (bkz: parabenler)
 • bakteri olusumunu engellemek icin kozmetik sektorunde kullanilan koruyucu bir madde. kansere neden olduguna dair henuz tam kanitlanmamis soylemler nedeniyle spam maillerin bas aktoru olmaya baslayan bu maddenin kozmetik sektorunde onbinlerce urunde kullanildigi dusunulurse sigaradan daha fazla kanser yapma etkisi olmadigi soylenebilir (bkz: camur at izi kalsin)
 • 2004 yilinda ingiltere'de yayinlanan bir arastirma sonucuna gore meme kanserinin nedenleri arasinda olan kozmetik sektorunun kurtaricisi madde. arastirmaya gore kanserli hastalarin goguslerinden alinan kitlelerde ciddi oranda paraben bulunmus. isin ilginc yani, surekli unlu kozmetik markalarinin rekabetcilerini suclamak icin ortaya attigi iddialara benzemeyen bir durum cunku parabeni akliniza gelebilecek her marka urunlerinde kullaniyor. yani birbirlerine camur atmak icin soyleniyor olamaz, kisacasi dikkat edilmesi gerekilen bir madde.
 • bilimle alakalı bir insan değilim, o yüzden paraben hakkındaki iddialar hakkında bir araştırmam falan yok. ancak bu iddialar konusunda diyebileceğim şey şu, bir arkadaşımın annesi patoloji profesörü ve kendisi paraben içeren ürnler kullanmamam konusunda beni uyardı, tabii o da dikkat ediyor aldıklarında paraben olmamasına. aksi ispatlanana kadar koca doktorun dediklerine çamurdur, dedikodudur dememeyi tercih edeceğim ben, hani sizi de uyarayım dedim.
 • kanserojen olduğu söylenen parabenler bir çok kozmetik ürünün içeriğinde var. tüketicilerin bilinçlenmesi dolayısıyla parabensiz ürün tercih etmesi kozmetik markalarını da harekete geçirmiş olmalı. üzerinde 'paraben içermez' yazan ürünler daha tercih edilesi oldu son zamanlarda.
 • uzun dönemde etkisi tartışılan katkı maddelerinden sadece biri.

  göğüste bulunan tümörlerin daha çok goğsün dış-üst bölgesi yani koltuk altına yakın olan kısımlarında oluşması deodorantlarda bulunan paraben ile alakalı olabilirmiş, fakat konu hakkında kesin bir sonuç elde edilememiş, yani kesin olarak meme kanserine neden olur denecek kadar veri yok.
  ayrıca methylparaben olanı uvb ışınlarının cilt yaşlandırıcı ve dna bozucu etkisini hızlandırabiliyormuş.

  sadece kozmetik sektöründe değil, bir koruyucu madde olduğu için gıda sektöründe de kullanılıyor.
 • fransa'nın kanserojen etkisi bulunduğu için yasaklamaya çalıştığı madde.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25216503/

  haberde asıl önemli cümle son cümle:
  "istanbul eczacı odası, türkiye’de de 300’den fazla ilaçta paraben bulunduğunu bildirdi."
 • parabenler; bazı ilaçlara (özellikle merhem gibi yarı-katı ilaçlar) ve kozmetik ürünlerine katılarak, bakteriyel bozunmayı önleyip, ürünün raf ömrü boyunca stabilitesini sağlayan para hidroksi benzoik asit esterleri. 2004 yılında ingiltere'de yapılan çalışmayla meme kanseri ile ilişkilendirilmiş. fransa yasaklama noktasına geldiği için gündeme oturmuştur. ancak bu çalışmada kesin ve somut veriler bulunamamış, bunu göz ardı etmemek gerek. bir de bu maddeler çok düşük miktarlarda kullanılıyor. tabi ki miktarı düşük diye kanserojen değildir denilemez, daha çok araştırma ve veriyle bunun desteklenmeli..