şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: prada)
 • (bkz: durak) (bkz: mola)
 • tangoda bir partnerin diğerinin ayağını kesmesi* şeklinde olan adımdır. dışardan izlendiğinde sanki adımı kesen partner diğerine "höt nereye gidiosun dur bakalım durduğun yerde" diyor gibi gelir. peki böyle bir fısıldama var mıdır? tabii ki de yoktur çünkü tangoda aslolan enerjidir, bunun sayesinde iletişimde olan vücutlardır *
 • neo-nazilerin tehditleri altinda belgrad'da onur yuruyusu duzenlemek icin ugras veren sirp escinsel aktivistlerin ve sevgilisi tarafindan onlarin korumasini saglamaya zorlanan eski bir savas suclusunun hikayesini ele alan, 2011 tarihli srdjan dragojevic filmi. balkanlara ve escinsel haklarina dair guzel tespitler iceren, izlemeye deger bir yapim.

  ayrintili bilgi icin: http://www.imdb.com/title/tt1784575/
 • aynı zamanda bir star wars gezegeni.
 • hevesli bir şekilde izleyip nedense beğenmediğim film. pek fazla giremedim filmin içine. beni çekmedi bu balkan filmi. alt yazı problemi yaşadım, sebep bu da olabilir. bulduğum türkçe alt yazılar uyumlu değildi. uyumlu ingilizce alt yazı buldum. o da yarım yamalak bir çeviriydi.

  evet, bazı sahneler fazlasıyla etkiliyor ama genel anlamda hiç hoşlanmadım.
 • savaş sonrası paramparça olan yugoslavya'da savaşın ve fanatizmin gündelik hayata sinmiş izlerini biraz olsun bilenler için, "eşcinsel filmi" olmanın ötesinde anlamlar taşıyan bir yapım. savaş üzerine pek çok çarpıcı eser veren boşnak sinemacılardan sonra, şovenliğin hala hakim olduğu sırbistan'dan böyle bir örnek seyretmek ayrı bir sürpriz. hikâyenin odağında gay'ler vardır, ama eski savaş suçlusu bir sırp güvenlik şirketi sahibinin, gay onur yürüyüşünü korumak için yeniden topladığı ekibi (hırvat, boşnak, arnavut), bu ekibin ilişkileri ve dünyayı algılama biçimleri, yugoslav coğrafyasında savaştan sonra şovenizme yenik düştüğü zannedilen sağduyu ve beraber yaşama iradesine dair bir nebze olsun umut veriyor. mücadelenin -son derece eşitsiz de olsa- aslen insanca yaşama iradesiyle şovenizm arasında sürdüğünü, o topraklardan yükselen bir sesle söylüyor.
 • çok güzel bir filmdi. 2012 yılında izlemiştim ve "vay be türkiye' ye yatıp kalkıp şükredeyim beterin beteri varmış " falan demiştim.

  bu filmin konusu olan olayların yaşandığı, 2010 yılına kadar pride bile düzenlenemeyen, lgbt hakları konusunda türkiye'den bile geride olan bir avrupa ülkesi olarak sırbistan'da şu anki başbakan ana brnabic'in lezbiyen olması ve bunun çok da büyük sorun yaratmamış olması epey kayda değer bir gelişme bence.