şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ad hoc hipotezlerle geciktirilmeye çalışılır. (bkz: geciktirici)
 • doz yayıncılıktan çıkmıştı. 1991-1992 tarihlerinde yayınlanmıştı galiba. o zamanlar değil de 90'ların ikinci yarısnda okumuştum. haliyle nefret etmiştim o zamnalr. şimdi okusam başka bakarım. kapağında kesik kesik "altı ok" resmi vardı. içinde ise ilk bölüm marks'tan bir epigrafla başlıyordu. şimdi var mı hâlâ piyasada bilmiyorum. toplatıldı mı, satılıyor mu...?
 • bu eserde emin türk eliçin'in 1969 senesinde yazdığı kemalist devrim ideolojisi isimli eserinden epeyce alıntı bulabiliriz. yazıldığı dönemi de dikkate alırsak kemalist devrim ideolojisi, paradigmanın iflası'nın yanında epeyce sert bir kitaptır. paradigmanın iflasında türk bağımsızlık savaşının anti emperyalist olmadığını, kürt toplumu açısınından emperyalist bir savaş olduğunu, lider kültünün ardına gizlenmiş bir burjuva sınıfı yaratma çabasının bulunduğunu, devlet eliyle modernleşmenin çok daha evvel başlatılmış olduğunu ifade eden düşünceleri görürüz. okunması gereken eserlerdendir.
 • alt başlıkları bile incelendiğinde okunmadan direk fikir verebilecek kitap. ayrıca içeriğinde kullandığı afilli kelimeler ve kitabın adıyla* acemice bir psikolojik etki yaratılmak istendiği de gözlerden kaçmıyor.

  alt başlıklardan bir kaç örnek:
  *milli mücadele anti-emperyalist bir hareket değildi
  *milli mücadelede kitle katılımı sınırlıydı
  *olmayan kürtler ayaklanıyor
  *kürdistan'ın ilhakının devlet yapısı ve idolojiyle ilgili sonuçları
  *kemalist rejimin niteliği: orijinal bir bonapartizm*
  sözün özü eğer vaktiniz ziyadesiyle varsa okuyun, "sınırlı vaktim var benim" diyorsanız ellemeyin, vaktinize yazık..
 • fikret başkaya'nın korkusuzca resmi ideolojiyi eleştirdiği kitabı.
  çoğu yeri insana "ben bunu düşünmemiştim" dedirten fakat bazı yerleride yazarın sadece uğradığı baskıların hırsıyla yazdığını düşündürten kitap.
  önyargısız okunduğunda, her sayfa için yazarının 1 günden daha fazla hapiste kaldığı düşünüldüğünde kitabın değeri, ufuk açıcılığı ve resmi ideolojik dayatmaların ufuk daraltıcılığı daha iyi görülebilir.
 • uslup itibariyle kimi yerlerde yalcin kucuk'u animsatan fakat icerik itibariyle kucuk'un turkiye uzerine tezler'ine de elestirel yaklasan kitap. resmi tarihin guclu bir elestirisini yapmakla birlikte turkiye cumhuriyeti'ndeki devlet-toplum iliskilerini osmanli'dakinin tipik bir devami goren teorik cercevesine kuskuyla yaklasilmasi gerekiyor.
 • hayatımı değiştiren kitaplardan biri... yıllar yılı neden diye kafamı kurcalayan devrim abartmalarının altında yatan gerçekleri* kral çıplak diye haykıran bir kitap. kitabın bazı bölümlerinde zaman mekan ve koşolları gözardı ederek farklı anlaşılabilecek noktalara deyinse de, hayatınızda yeni ufuklar açacağından eminim. kitapla birlikte bu sıralar ırakta olanları takip ederseniz anlaşılırlığı kolaylaşacaktır. ardından osmanlı tarihine yolculuk için (bkz: yediyüz)
  tarih ya da siyaset bilimine ilgi duymuyosanız bu iki kitaba kesinlikle yaklaşmayın
 • kültür ve turizm bakanlığı sesli kitap projesi'nde yer almış kitap. ha bir de yazarının yirmi ay hapse mahkum edilmesine neden olmuştu söz konusu kitap. ya ben lan neyse bişey demiyorum.

  istanbul - doç. dr. fikret başkaya 'bölücülük propagandası' yaptığı için 20 ay hapis yattığı 'paradigmanın iflası' kitabının kültür ve turizm bakanlığı sesli kitap' projesinde yer almasını 'ironik' olarak niteledi.
  kitapta yer alan düşüncelerin, zamanında 'bölücü' olmakla suçlandığını hatırlatan başkaya, sabıkalı kitabının kültür ve turizm bakanlığı'nın internet sitesinde yer almasının şaşırtıcı olduğunu ancak kendisine hapis cezası veren zihniyetin değiştiği anlamına gelmediğini söyledi. başkaya, "bu olay rejimin niteliğinin değiştiğini göstermiyor. kürt sorununu tartıştığım için kitabım yasaklandıysa, bugün bu zihniyet değişmedi. türkiye cumhuriyeti kürt sorununu hâlâ asayiş sorunu olarak görüyor, bir arpa boyu yol bile gelinmiş değil" dedi. kendisi hakkında halen bir dava, bir soruşturma olduğunu anımsatan başkaya, "önce fikirlerinden dolayı hapsedilip sonra bu fikirlerin sakıncalı bulunmaması
  ironik bir şey" diye konuştu.
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=195312
 • "resmi ideolojinin eleştirisine giriş" altbaşlığıyla yayınlanan ve adını hakeden, mevcut devlet algınızı olduğu gibi sarsabilecek nitelikte ve güçte yine bir başka fikret başkaya kitabı olan yediyüz'le peşi sıra okunması gereken eser.