şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uzun bir konunun en küçük bölümüne verilen ad..
  kanunlarda her paragraf bir madde oluşturur..
 • (yunanca)
  düz yazıda bölümlerden her biri.
 • işareti "¶" şeklindedir.
 • izmirli,alternatif müzik yapan bir grup.

  iletişim için veya müziklerini dinlemek isterseniz;

  www.paragrafmuzik.com
 • girişinde beklerken sonundaki ışığı görünce yağ gibi akan ama sonundaki ışığa kanıp girişte gaza fazla yüklenince ortalarda yoldan çıkıp backspace'lere gelen, buna rağmen bir şekilde sonuna varan meret.

  çoğu zaman tünele gözü kapalı giriyorum. sadece tünelde uyulması gereken trafik kuralları ile arabamın özelliklerini bildiğimden eminim. bazen o tünele girmeseydim keşke diye düşündüğüm de oluyor ama bir şekilde o tünelden çıkmam gerektiğini bildiğim için kalan mesafede daha çok düşünüp daha az gaza basıyorum. önüme kereste yüklü kamyonlar çıkıyor bazen, o zaman da üzerime kütük düşmesin diye yavaşlıyorum. güneş ışıyla tünele girip çıkarken akşam olduğunu görmek çok yaralıyor. işte o zaman kenarda dursun diyorum. gün ışığıyla beraber tekrardan canlandırıyorum. ama en üzücü yanı, tünele girip ortalarda yol çalışması olduğunu görünce, geri dönmek zorunda kalmak.
 • uzunluğu arttıkça entrynin okunabilirliğini süratle azaltan yazı bloku. gayet geniş olan monitörümün ekranını baştan sona dolduracak uzunluktaki tek bir parçadan oluşmuş entryi okuyamıyorum çünkü satırlar birbirine giriyor.

  şurada ifade ettiğiniz fikrinize biraz saygınız olsun lütfen. kovayla boca etmeyin okuyucuların üzerine. kaşık kaşık verin ki tadı çıksın. güzel anlatın, iyi anlayalım.
 • yazımı gayet ciddiye alınılması gereken yaznın bölümü/bölümleri. her paragraf kendi içinde bir bütün oluşturmalıdır ama aynı zamanda onceki ve sonraki paragrafı da birbirine bağlamalıdır. yani kafaya göre sırf bir parmak arayla satır başı yapıldı diye yazılan her yazıyı paragraf olarak algılamak pekte dogru degildir sanki.
 • gözlerini sessiz bir kelime açıyor dünyaya. kısa bir yolculuğun ardından araya giren nokta veya virgül ile emeklemeye başlıyor. yazarın düşüncelerine göre ilerletiyor cümlelerini. ağırlaşıyor engebeli ve bozuk satıhlı bir yolda. köşede kırık dökük bir durakta çember içine alınmış harfler el kaldırıyor. her harf içeri girebilmek için birbirlerini eziyor, ön sıradan veya cam kenarından yer bulabilme telaşesinde var gücüyle noktaları ezip geçiyor. "ayakta kalanlar bir zahmet yere çöksün, tehlikeli cümlelerin arasında ağır bir ceza çekmek istemiyorum" diyor. ilerleyen duraklarda harfler iniyor, yerine başka harfler biniyor. virgüller kaygılı, noktalar kaygılı. arada kalan boşluklar müsait bir yerde inecek.

  ilerleyen zaman cümleleri uzatıyor uzatmasına da anlam kaymasına sebebiyet veriyor. ünlüler hem düşüyor hem daralıyorlar. biraz da darılıyorlar. düşüp daralması mühim değil de darılmaları biraz sıkıntı. darılınca paragraf kalıyor olduğu yerde. boşlukları arasında volta atıyor.

  yaşamını bir nokta, ünlem, belirsiz bir soru işareti veya üç nokta ile bitirmek için son kelimelerini sahneye sunuyor. ömrü görünüşte kısa sürüyor gibi görünmesine rağmen dolu dolu yaşadığı gerçeğini de gözardı etmemek gerekli. kelimeler manalı veya manasız uzuyor. gözlerini sessiz bir kelimenin kırık bir harfine dikiyor. noktaların bol olsun.