şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geminin hızını ölçmeye yarayan yararlı bi enstrüman.
 • (bkz: parakeet)
 • barakatda denir.misinanın üzerinde yüzlerce iğne vardır.bu iğnelere yemler takılıp genelde açığa bi yerlere bırakılır.yeterince bir süre sonrada denizden toplanır...
 • mantardan yapilmi$ bir $amandra uzerine yem onun da uzerine onlarca ignesi olan misinenin sarilip sonra ignelerin balik yemi didiklerken takilsin diye $amandraya dikle$tirilerek saplanmasi ile imal edilen, kitle imha oltasi.
 • gemilerin süratini ve katettiği mesafeyi gösteren seyir yardımcısı aletlere denir. iki çeşit parakete vardır:
  a. adi parakete
  b. elektrikli parakete
  adi paraketenin kısımları
  1. parakete uskuru (pervanesi),
  2. pervane ile parakete salvosunu birbirine ekleyen madeni cırgına (kuvvetlendirme),
  3. parakete salvosu, özel suretle dokunmuş bir salvo,
  4. parakete pervanesinden gelen dönüş hareketlerini muntazaman bir surette saate geçişini sağlayan düzen (nazım tekerlek)
  5. parakete saati.
 • üşenmeden paragraflarca yazı yazan, hakkını yemiyelim* iyi de yazan, alt katımda bir reklam ajansında reklam yazarı olan, sözlük ortamına yepyeni tatlar getirecegine inandıgım yeni yazar kardeşimiz.
 • 29 harfin sadık aşığı.
  seçip heybesinden hünerli elleriyle, dizer en şık yan yana gelenleri..
  saklanır gizlice bir sarmaşığın altına ve durur seslenir.. seslenir durur.
  vurur topuklarından anlamı. mıhlar. affetmez. ruhundaki patlamaya sabırsız revolverle. mahrumiyeti putlaştırdığı o çocukluk yıllarının acısını çıkarır belki de.. dumanın bile kiloyla satıldığı o şerefsiz dükkanlardan.

  reklam yazan meslektaşım...
  ateşi ateşle soğutan arkadaşım...
  istanbul bir ilan panosu.
  bekler tarafindan kuşatılıp fethedilmeyi.
  sabırsızlıkla ve tam 1453 yerinden...
 • bir de çaparinin kocamanı gibi olan paraketeler vardır, bunlar 25 metre filan olur, denizde bir kısma boydan boya yayılır, kocaman iğneleri vardır. yakalamak istediğiniz zaman yarım bir istavriti büyük bir balık yakalamak için harcamanız gerekir, onun için elinizde önceden depolanmış balık olması gerekir. ama bir kalkan veya kırlangıç yakalamak için bir kaç istavrit gözden çıkarmak kötü birşey değildir.
 • şahit olduğum ilginç ve komik bir diyaloğuda yazmak isterim şahsen...
  olay şirketin arka bahçesinde çay molasında geçmekte...

  theoden: abi sourtimes ne iş peki?
  parakete: e! ekşi zamanlar işte.
  theoden: ?¿?¿
  null pointer exception: ##!!!@@ :)))

  kendisi artık kardeş firmamızda çalışmamakta, yeni işine başlarılar...
 • lise yıllarında karşıma çıktığında zıpladığında bile kapı pervazına dokunmasına yetmeyecek kadar kısa boyu, kafama hentbol kalesi düşürecek ölçüde sakarlığı, düşük frekansta yaşayan çevresine anlatmakta zorlandığı kişiliği ve orijinal zekasıyla dikkatimi çeken; yıllar sonra bir otobüs durağında orijinal zekasını en kısa zamanda paraya çevireceğine kanaat getirdiğim reklam projeleriyle beni düşündüren, kısa bir aradan sonra ise düşündüklerini uygulamaya koyma hızıyla şaşkınlığımı tavana vurduran, ancak kendisiyle otobüse binme konusunda hala tereddütler yaşamakta olduğum*altıncı nesil suser. tüm bunları bana yaşatırken, aynı zamanda 35 santim boy atıveren şahıs.