şükela:  tümü | bugün
 • daha doğrusu paralel evrenler birisinin öldürülmesine imkan vermiyor. şimdi şöyle düşünün.

  biz e zaman diliminde yaşıyoruz. bu bizim ana zaman dilimimiz. geri kalan bütün harf, rakam ve bunların kombinasyonu da paralel zamanlar.

  misal siz şuan ekşi sözlükte kime laf soksam da kötü olan hayatım neşeli hale gelse diye düşünüyorsunuz. ama düşünmüyor da olabilirsiniz. şuan ekşi sözlüktesiniz. yani e diliminde. ama paralel evrende şuan pariste intihar ediyor da olabilirsiniz. mesela o evrene de b13 evreni diyelim. veya şuan aşırı fazla zenginsiniz. misal 1408abef evreninde.

  sonsuz paralel evren olduğundan dolayı a'dan z'ye kadar paralel evrenler bittikten sonra aa, ab, aaa, aab, aba... gibisinden zaman dilimleri de olacak.

  şimdi siz e yani gerçek zaman diliminden a zaman dilimine gidip silahla birini öldürdünüz. ancak a paralel zaman diliminin a1 paralel evreninde silahınız tutukluk yapmış olabilir. ve siz gönül rahatlığıyla öldü pislik diyerek tekrar kendi gerçek zaman diliminize giderken, ben a1 paralel evrenin paralel evreninden, yani silahınızın tutukluk yaptığı evrenden, a diliminde öldürdüğünüz kişiyi a1 evreninden alıp, tekrar a'ya koyabilirim. böylece siz bu kişiyi öldürmemiş sayılırsınız.

  eğer sonsuza kadar silahım tutukluk yapmasın diye uğraşırsanız, vurma anı gerçekleşirken etraftan geçen diğer insanların kendi paralel evrenleri içinde de silahın tutukluk yapma şansı var. yani kısacası, bu kurallar neticesinde bir insanı geçmişe gidip öldürmek, eğer başka bir insan o insanı korumak istiyor ise imkansızdır.

  konu tartışmaya açıktır.
 • öldürme eylemi için sonsuz alternatif yoktur sadece iki alternatif vardır öldürmüşsündür ya da öldürmemişsindir.

  (bkz: schrödinger'in kedisi)

  öldürdüme ihtimali için sayısız alternatif gelişme ve öldürememe ihtimali için de yine sayısız alternatif gelişmeden bahsedilebilir.

  bu ihtimallerden biri de senin öldürülmemiş olduğun bir evrende öldürmeyi planladığın biri hakkında cinayet planı kurarken cesaretini toplayamayıp "ulan ölürsem ne olacak başka bir evrende yaşıyor olacak deyyus. ben en iyisi bunu ekşiye yazıp kendimi rahatlatayım" diyor olmandır.
 • turkiye'desiniz. burada yasiyorsunuz. secimleri iktidar partisi kazanamazsa kazanmis sayilmiyorsunuz. hatta onlar yenilirse, siz yenilmis sayiliyorsunuz. nereye gittiginiz belli degil. sadece gidiyorsunuz. ne evreni, ne paraleli. efendi gibi aksam yemeginizi yiyin, game of thrones gelmis; online izlemeye calisin, yapabiliyorsaniz torrent'den indirin, bu aksaminiz bundan daha guzel gecemez. hepsi bu. evren mevren yok. cogunuza almanya, amerika bile yok. hatta antalya bile yok.