şükela:  tümü | bugün
  • var lan böyle birşey. haberde izlemiştim. amerika'da bir kadın paralel bir evrende çoktan öldüğünü ve mezarda çürüdüğünü, bunu bir şekilde hissettiğini söyleyip intihar etmişti.

o evrenlerde farklı olasılıklar cereyan etti ve biz öldük. o evrende yaşayan yakınlarımız mezarımız başında dua edip üzülüyor muhtemelen. oysa biz başka bir evrende kaldığımız yerden devam ediyoruz. yaşadığımız ise bir çeşit simülasyon.

şimdi bu evrenlerden hangisi daha gerçek sorusunu cevaplayabilmek için gerçeklik nedir sorusunu cevaplamak gerekir ki, olaya varoluş felsefesi de karışır.
  • içimdeki ölgünlüğü isteksizliği açıklıyor olabilir
  • apartmanın çatı duvarında yürürken ayağım kaydı, öldüm.

bisikletime arkadan taksi çarptı, öldüm.

yüksekten suya atlayıp çok derine dalınca vurgun yedim, öldüm.

ankara yolunda hızlı bir şekilde sudan geçerken araç sağa çekti, öldüm.

ama ben hala buradayım, paralel evrendeki spelere kafam girsin.
  • çok güzel olay. yaşamın kendisi yaşama uğraşına değmediğine göre temiz iş.
  • önemli olan o değil.
    önemli olan burada öldükten sonra paralel evrende devam edebiliyor muyuz?
  • katilmadigim varsayim. paralel evreni paralel yapan, zaman nesne zaman cizgisinin ayni duzlemde ilerlemesidir. yani burada var olan ayni zaman dilimi icerisinde orada da var ise paraleldir. diger turlu, ayni ben paralel evrende 3000 yil once de yasamis ve olmus olabilir. ama bu durum paralel evren teoremine ters, o zaman paralel degil baska bir evren oluyor. zaman ve nesneler ayni olaylar ve mekanlar degisken oldugu surece evrenler paralel kalabilir dusuncesindeyim. sevgili yazar amerika'da ki kadin gibi paralel evrende oldugunu hissediyorsa muhtemelen yakin zamanda bu evren de olecektir. kadinin olme yontemi bu evrende intiharmis, diger evrende belki de kaza gecirdi. o yuzden intihar etmek icin acele etmemenizi tavsiye ederim. zaten oleceksiniz.
  • eger 1 paralel evren varsa muhtemelen sonsuz paralel evren de vardır herhalde. o yüzden cok seyapma kanka birinde olduysen digerinde mankenin totosundan koko çeken rock yildizisindir, otekinde sampiyonlar ligi kupası kaldıran ronaldosun, berikinde dünya lideri simulasyonunda yaşayan bir tayyipsin şunda zafer kemerinin altından geçen sezar, bunda uzerinde bin farklı sperm olan bi yatakta yatan hayat kadını. belki hepimiz aslında tek bir kişiyiz ve sadece dünya üzerinde 7 milyar paralel evren var ve hepsinde farkli bir hayati yaşıyoruz. belki ayni anda hem avi kimsesiz insanlar olan sürek avlari duzenleyen dejenere bir zengin hem afrikada açlıktan ölen bir çocuğuz. belki hem bi kac milyon yıl önce şu an bi aslandan kaciyoruz hem bi kaç milyon yıl sonra şu an galaktik seyahat eden bir geminin içindeyiz.

çok şeyapma yani, zaman ve mekan insan aklinin sınırları ile alakalı şeyler.
  • paralel evrenler arasindaki benligime ctrl+t yaparak gecemedikten sonra sekmisim sekmesini diye dusunduren baslik...