şükela:  tümü | bugün
  • izlediğim paralel evrenler belgeselinde işlenen olay. evrenlerin birinde ölmüş olma ihtimaliniz var. orada ölmüşünüz ve mezarda çürüyosunuz. insanlar mezarınızı ziyaret ediyor.

halbuki bu evrende dünyadan haberiniz yok ve denk gelen başka olasılıklar sayesinde yaşayıp gidiyorsunuz kendi alt kümenizde.
  • benmerkezcil düşünce ürünü bir başlık.

paralel evrenlerin birinde hiç doğmamış da olabilirsin hatta hiç doğmamış olma olasığın daha yüksek. çünkü gezegen bile 4,5 milyar yaşında, evreni düşünemiyorum bile.

bu kadar uzun sürede hiç ama hiç değişiklik olmayacak ve sen yine doğacaksın... nasıl bir düşüncedir bu?

sana şunu söyleyim:

eğer annenin yumurtası döllenmeden önce baban olduğu yerde sadece bir defa sıçrasaydı yine sen olmazdın ki burada 4,5 milyar yıldan bahsediyoruz.
  • ben bu evrende de pek yaşıyor sayılamayacağım için gerçekten sorun değildir.
  • paralel evren dediğimiz şeyler zaten diger ihtimallerin gerçekliği olduğundan yüzde yüzdür.
  • paralel evrenlerden birinde seviliyor ve mutlu olma ihtimalimizle eşitse bence sorun yok demektir, bir evrende de ölmüş oluvereyim. zaten bu evrende de bazı bazı yarı ölü sayılırım.
  • bigbang doğru ise eğer bigbang türü bir patlama sonucu evren benzeri bir düzenin oluşma ihtimali 10 üzeri 50 imiş. yani çok çok çok düşük bir ihtimal. dolayısıyla paralel evrenlerin olma ihtimali de bu orandan çok çok çok daha düşük bir ihtimial haline geliyor. ama diğer taraftan 10 üzeri 50 gibi bir ihtimal tutuyorsa çok çok çok daha düşük ihtimalleri neden tutmasın diye sormadan edemiyor insan.
  • fatiha okurdum kendime
  • üzerine çok düşündüğüm bir olasılık. o kadar çok ölümden döndüm ki; kemersiz araba kazası yaptım, kafama 9 dikiş atıldı. ankaranın göbeğinde bomba patladığında oraya sadece 10 dakika uzaktaydım ve istikametim o tren garıydı. 18imde, dağın birinde kışın ortasında kaybolup, donmadan 18 saat uykusuz kaldım.

arada durup düşünürüm. belki de bu bilincim oralarda öldüğünün farkında değil, belki de öldüğüm anda oyun bitmiyor ve yaşamayı başaran bilince aktarılıyorum. bilincin benzersiz (unique) bir şey olduğuna inanıyorum. paralel evrenlere inansam da sanki birden fazla ben fazlasıyla israf halini alırdı ve ortak bir noktaları yoksa varolmalarının bir anlamı kalmazdı.

bilemiyorum. sanırım sonu görmeden, sonu tahmin etmek imkansız.