şükela:  tümü | bugün
  • izlediğim paralel evrenler belgeselinde işlenen olay. evrenlerin birinde ölmüş olma ihtimaliniz var. orada ölmüşünüz ve mezarda çürüyosunuz. insanlar mezarınızı ziyaret ediyor.

halbuki bu evrende dünyadan haberiniz yok ve denk gelen başka olasılıklar sayesinde yaşayıp gidiyorsunuz kendi alt kümenizde.
  • benmerkezcil düşünce ürünü bir başlık.

paralel evrenlerin birinde hiç doğmamış da olabilirsin hatta hiç doğmamış olma olasığın daha yüksek. çünkü gezegen bile 4,5 milyar yaşında, evreni düşünemiyorum bile.

bu kadar uzun sürede hiç ama hiç değişiklik olmayacak ve sen yine doğacaksın... nasıl bir düşüncedir bu?

sana şunu söyleyim:

eğer annenin yumurtası döllenmeden önce baban olduğu yerde sadece bir defa sıçrasaydı yine sen olmazdın ki burada 4,5 milyar yıldan bahsediyoruz.
  • ben bu evrende de pek yaşıyor sayılamayacağım için gerçekten sorun değildir.
  • paralel evren dediğimiz şeyler zaten diger ihtimallerin gerçekliği olduğundan yüzde yüzdür.
  • paralel evrenlerden birinde seviliyor ve mutlu olma ihtimalimizle eşitse bence sorun yok demektir, bir evrende de ölmüş oluvereyim. zaten bu evrende de bazı bazı yarı ölü sayılırım.
  • bigbang doğru ise eğer bigbang türü bir patlama sonucu evren benzeri bir düzenin oluşma ihtimali 10 üzeri 50 imiş. yani çok çok çok düşük bir ihtimal. dolayısıyla paralel evrenlerin olma ihtimali de bu orandan çok çok çok daha düşük bir ihtimial haline geliyor. ama diğer taraftan 10 üzeri 50 gibi bir ihtimal tutuyorsa çok çok çok daha düşük ihtimalleri neden tutmasın diye sormadan edemiyor insan.
  • (bkz: paralel evrenlerin birinde hiç varolmamış olma ihtimaliniz)
  • paralel evrenlerin birinde tekrar kendimiz olabilme ihtimalinden yüksek bir ihtimaldir. yani o evren, bu evrene benzer bir şekilde oluşum gösterecek, samanyolu galaksisi şu anki düzeniyle aynı şekilde oluşacak, yörüngeler oturacak, insanlık sil baştan dünya’yı tanıyacak, nesiller şimdiki nesille aynı olacak da, paralel evrende sen meydana geleceksin, daha sonra da o evrende ölmüş olabilme ihtimalini düşüneceksin.
    bence o evrenin, yaşadığın evrene benzeme oranını düşünmelisin. çünkü bu oran zannettiğinden de düşük.
    hadi diyelim oktotrigintilyonda bir ihtimal paralel evrende tekrar meydana geldin, sadece ölme ihtimalin değil birçok şey olabilme ihtimalin var. şu an başbakan da olabilirdin, veya çok zengin, çok fakir, down sendromlu, çok daha uzun ömürlü biri de olabilirdin. sen bu evrende öldüğünde, diğer evrende “ben diğer bir evrende öldüm mü acaba” diyebileceksin aynı şu an olduğu gibi, kim bilir.