• binaenaleyh, kesisen ihraçat'in tersidir, evet.
  • ithalat belgesine sahip firmalar tarafından, üretici firmaların ülke içindeki temsilciliklerinin müsadesiyle ürün ithal edilmesidir. mesela paralel ithalat bir nokia telefon alacaksınız. bu alacağınız telefon türkiye'deki nokia temsilcilikleri müsadesiyle her hangi bir ithalat şirketi tarafından ithal edilmiş bir telefon olmaktadır...

(bkz: gray market)
  • cep telefonu, lcd-plazma tv gibi ürünleri satan bazı mağazalar ve online alışveriş sitelerinde karşılaşılabilecek olan ürünlerdir. tam olarak kaçak, faturasız ya da yasadışı sayılmasa da yetkili servis garantisi kapsamına girmedikleri için sırf biraz daha ucuz diye tercih edilmemeli. yai aldiginiz ürünle ilgili ariza ya problem yasarsaniz yetkili servis'le degil, aldiginiz urunun ithalatini yapan ithalatciyla muhatap olacaksiniz.

konu ile ilgili hepsiburada'nin sitesinde aşağıdaki açıklama yer almakta:

--- alinti ---
    satın aldığınız ürünlerin üretim hatalarına karşı 2 yıl süresince tüm yetkili servisler tarafından garantili olması için mutlaka distribütör ürünleri olması gerektiğiniz biliyor musunuz?

grey market (paralel ithalat ta denilmektedir) ürünlerini tercih ettiğiniz takdirde gerektiğinde markaların yetkili teknik servislerinin garantilerinden faydalanamaz, sadece ithalatçı firmanın servis olanaklarından faydalanabilirsiniz. resmi distribütörlerce ithal edilmemiş ürünler türkiye için üretilmediği ve gerekli şebeke testleri yapılmadığı için telefonunuzda bazı fonksiyonlar desteklenmeyebilir, şebeke sinyalinde sorun yaşayabilir. telefonunuz kayıt dışı ya da klonlu statüsünde görünebilir ve görüşmeye kapatılabilir. kutu içerisinde sahte ve kalitesi düşük aksesuarlar, eksik parçalar bulunabilir.

mağazamızda, sadece üretici firmalar ve/veya onların yetkili distribütörler tarafından ithal edilmekte olan ürünler satılmaktadır. ürünler yetkili teknik servisleri tarafından garanti altındadır.
    --- alinti ---

bu da donanimhaber sitesinde fowell-one kullanicisinin yazdiklari.
    --- alinti ---
    konuyu görünce yazmak istedim. bende bu işler ile uğraşıyorum (ithalat belgem olduğu için bazı firmalar için gsm ve elektronik ürünler ithal ediyorum) ve uzun süre samsung 'un bir ithalatçısında yönetici olarak çalıştım. paralel ithalatın aslen diğer ithalatlardan farkı yok, yani ha samsung turkiye ha xxx bilişim ikiside aynı ürünü aynı resmiyetle getiriyor. fark küçük şeylerin büyümesinden kaynaklanıyor. yetkili servis zorunluluğu var, bir malı ithal edecekseniz ürünün cinsine göre min. 7 tse belgeli yetkili servis sunuyorsunuz. bu tse belgeli servisler ise normalde uzaktan yakından bu mal ile alakası olmayan servisler oluyor. ithalat yapacak firma gidip servisleri ayarlıyor ve bu servislere "belgenizi kullanacağız siz onarım/tamirat vs yapmayacaksınız sadece adınız görünecek bunun için size yıllık xxxx kadar para vereceğim" diyor ve servislerini ayarlamış oluyor. sonra bunu bildiriyor ve ithalat yolu açılıyor bu firmaya. başlıyor bol bol cihaz getirme işleri. firma daha sonra gidip yurtdışı bir ülkede tedarikçi ayarlıyor genelde bu tedarikçiler arap ülkelerinde oluyorlar (vergi avantajı sebebiyle) nadirende olsa asya ülkeleride kullanılıyor (özellikle nokia ürünlerde) firma ithalatını yapıp yasal olarak cihazı ülkemize getiriyor ve satışına başlıyor, yukarıda anlattığım gibi yetkili servis şartlarınıda sağladığı için bu durumlarda problem olmuyor. fakat asıl hile teknik servis kısmında, firma ya 1 merkezde ürün onarımı yapıyor yada 2 yani siz servisi bulup ürün verseniz bile (servis yalandan sadece kağıt üzerinde olduğu için) yinede bu ithalatçının onarım yaptığı servise geliyor. bu cihazların ucuz olma sebepleri hiç bir şekilde garantili ve iadeli alınmamalarından kaynaklanıyor. bu yüzden ithalatçının elinde yedek parça bulunmuyor ve yurtdışında ki üreticiden bunu tedarik edemiyor/etmiyor. servise gelen cihaz ısrarla elektronik devre onarımı ile düzeltilmeye çalışılıyor, eğer olmazsa farklı yollar deneniyor en son durumda yedek parça kullanılıyor. bu sebeplerden ötürü paralel ithalatlarda maalesef çoğu zaman sizinle alakası olmayan sorunlarda bile "kullanıcı hatası" deniliyor. sebepleri toplayacak olursak ithalatçının elinde parça yok, ürünün yurtdışında onarım garantisi yok, servis bilgili değil. normal bir ülke temsilcisi ithalatında durum farklı. mesela samsung türkiye tüm yedek parçaları tedarik ediyor ve bunu servislere sağlıyor. servisin maddi olarak bir kaybı olmadığı için sizden kaynaklanmayan bir hataya asla "kullanıcı hatası" denmiyor, çünkü servisi etkileyen birşey yok. ayrıca bu servisler ülke temsilcinin yetkilendirdiği servisler olduğu için yazılım,ekipman,donanım ve eğitim desteğini tam alıyorlar. bir cihaz piyasaya çıkmadan personel bununla ilgili eğitime giriyor, çip değişimleri nispeten daha düzgün yapılıyor, onarımlar daha sağlıklı oluyorlar. paralel ve ülke temsilcisi arasında ki fiyat farkları malum bugun 1000 liraya s3 alınabiliyor paralel olarak 1400 tl civarıda samsung tr ürünü alınıyor, aradaki bu 400 lira farkı samsung tr ürünleri kesinlikle hak ediyor. şimdi birde işin cihaz boyutu var, artık ürünler ülkelere özel üretiliyorlar yazılım zaten farklıyken çoğu zaman donanımda bile değişkenler olabiliyor. örneğin eskiden nokia n serileri avrupa ülkeleri için üretiliyorsa ses kristalleri farklı kullanılırdı (3g sebebiyle) fakat arap ülkeleri için bu olmuyordu. yine nokia ürünlerinde avrupa ülkeleri için wifi modulleri arap ülkelerinden farklıydı, son olarakta samsung un bazı serilerinde gorilla glass yazmasına rağmen arap ülkelerine gorilla glass gitmediğini biliyorum. aldığınız cihaz genellikle ülkemize uygun oluyor arkadaşlar yazılım ve donanım farkı olarak bunlarıda alırken göz önünde bulundurun kesinlikle. son olarak paralel ithalat iyimi kötümü bilemem ama zamanında bu işi hakkı ile yapan bir kaç firmada bilirim. misal 5 yıl önce nokia 6110 navigator almak istiyordum ve betax ın ithal ettiği ürünü almıştım, servis ve destekte asla sıkıntı yaşamadım. fakat nokia 8800 sirocco aldığımda şemistan ithal etmişti bu ürünü çok problem yaşadım ve mahkeme yolu ile sıkıntıyı çözmüştüm.
    --- alinti ---
  • teknosa dışında bir çok büyük firmada da karşılaşılacak ürünler.
  • dünya çapında bir çok firmanın engellenmesi için hukuk mücadelesi verdiğin fakat her seferinde davaları kaybettikleri bir uluslararası ticaret yöntemi. uluslararası ticaret örgütü'nün de son destek kararları kapsamında genel kanı, bir ülkeye bir malın birden fazla kanaldan girmesi konusunda herhangi bir müdahalenin ülke içerisindeki distribütör firma tarafından değil, ürünün üretici firması tarafından yapılabileceği, aksi takdirde ticaret özgürlüğünün - yasal prosedürlere uygun olmak kaydıyla - engellenemeyeceği yönündedir.
  • ürüne ödeyeceğiniz paranın yanında çok büyük bir fiyat farkı olmadığı müddetçe teknosa'yı ya da hepsiburada'yı tercih etme sebebi. paralel ithalat alıp size ürünü satan firmanın insafına kalmaktansa***ürünün türkiye distribütörünün ücretsiz servis garantisinde oluşunun gönül rahatlığını yaşıyorsunuz. faydasını gördüm oradan biliyorum.
hesabın var mı? giriş yap