şükela:  tümü | bugün
  • derviş zaimin dördüncü filmi. 10 nisan 2004 vizyon tarihi olarak verilmiş ancak sanırım vizyona girmedi, ya da ben kaçırdım.

    daha fazla bilgi için (bkz: http://www.sinema.com/…zetbilgiler.aspx?filmid=4993)
  • 2004 yapımı ve 115 dakikalık “paralel yolculuklar” derviş zaim ve kıbrıslı rum panicos chrysanthou işbirliği ile yönetilmiş, kıbrısin yakin tarihinde yasadigi talihsiz olaylar üzerine belgesel bir film. kıbrıs'ı hem türk, hem de rum perspektiflerinden ele aliyor olmasi harika. kibrisli rum yönetmen panicos chrysanthou kamerasını kıbrıslı rumların 1974 yılındaki sıcak savaş sırasında yaşadıklarına yöneltiyor. kibrisli türk yönetmen derviş zaim de adadaki türklerin benzer deneyimlerine.. belgesel; toplu kıyımlara maruz kalmış köyler, kocası kayıp kadınlar, altı yaşında babasını kaybeden çocuklar, çocuklarini kaybeden anneler, savaşta sakat kalmış olmasına rağmen yaşama bağlılığını kaybetmemiş askerler, babası öldürüldüğü halde barış için iki toplumdan üyelerin yer aldığı koroda şarkı söyleyen insanları, kibrislilari konu alıyor..

    ingiliz gazete the guardian’ın yazarı fiachra gibbons, 1 mayıs 2004 tarihli makalesinde bu filme dair şöyle yazmış: “sert bir film. ilk kez istanbul film festivalinde seyirciyi şok içinde bırakan bir sessizlikle gösterildi. ardından lefkoşa’da, adayı yeniden birleştirmek için ortaya konulan bm planının referandumla oylandığı çalkantılı haftada izleyici karşısına çıktı.”

    zaim’in filme dair sözleri ise şöyle: “biliyoruz ki bir arada yaşayabiliriz. fakat hala daha kıbrıs’ta bütün olanları birbirimize neden yaptığımızı sormak zorundayız.”

    kaynak: http://www.kibrisgazetesi.com/…php?col=78&art=11263