şükela:  tümü | bugün
 • karşılıklı kenarları paralel ve eşit olan dörtgene verilen ad. komşu açıları bütünlerdir ayrıca köşegenleri birbirini ortalar.
 • geometri dünyasının loserlarındandır. bugün bir yamuk bile adındaki creepvari çağrışımlar nedeniyle bunalımlı buluğ çağı insanları arasında kendine bir yer edinmeyi başarmışken; paralelkenar ne tam manasıyla simetrik olmayı becerebilmiş ne de tamamıyla kural tanımaz bir konuma gelebilmiştir ve de adında yer alan -ki aslında hiç de özel bir sıfat olmayan- paralellikle silik bir görüntü çizmektedir. bu sebepledir ki bütün öğrenciler sınav sorularında paralelkenarın ismini veya cismini gördüklerinde suratlarını buruşturur, "gene geldi şu meymenetsiz" diye iç geçirirler. belki bunun adı da kayık gibi birşey olsa daha sempatik gelebilirdi insanlara.
 • en güzel geometri sorularının şeklidir.
  sudoku halt etmiş.
 • geometrinin belki de en zor konularından biri bence. formüllere çalışıp birkaç soru çözseniz bile anladığınızı sanırsınız ama ertesi gün aynı soruları çözememek oldukça olasıdır. hayır 1 aydır hemen hemen bu duyguyu yaşıyorum, oradan biliyorum.
  ama çözebildiğiniz zaman eğlenceli bir konu valla ne yalan söyleyeyim.
  (bkz: yazılıdan önce entry girmek)

  edit: paralelkenara zor diyen kafama sıçayım ben. o lanet çember ve dairelerin yanında masum bir bebek gibidir paralelkenarlar.
 • mustafa kemal atatürk'ün türkçe'ye kazandırdığı bir geometri terimi.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/geometri_(kitap)
 • bir dortgende orta noktalar birlestirilirse olusan sekil paralelkenardir.
 • alanını bulmak için herhangi bir kenarla o kenara ait yüksekliği bulup çarpmak yeterlidir.
  yani a(abcd)= a.ha=b.hb=c.hc=d.hc
 • iç açıları toplamı dörtgen oluşundan mütevellit 360 eden bir geometrik şekildir. bir zamanlar birbirleri ile kanka olan, sonra iki kankanın da 180'er derece ters yöne dönmesi ile oluşmuş olayların kitap ismi de olabilir ayrıca. bu kankalardan biri akp, diğeri ise cemaattir anlaşılacağı üzere. dönülen toplam açı 360 derecedir, ayrıca bu iki paralelleşmiş doğruya, birbirine paralel ve bu iki paralel ile kesişen iki doğru çizersek: işte size paralelkenar! bunun da iç açıları toplamı 360.

  bu arada eklemem gerek, türkiyedeki paralel doğrular sayısı üçtür bence. biri akp, biri cemaat, diğeri de doğudaki paralel pkk. yani demek istediğim, her üçünün de kendi bölgelerinde ötebildiği kuşu var. akpnin kuşu en çok öten tabii ki. her yerde adamı var. cemaatin de birçok yerde adamı var. pkknın ise doğuda özellikle adamları çok. yani işlerini gördürebiliyorlar, yani devlet için paraleller. bence tabii.
 • ceren kenar'ın düşman olduğu akrabası.
 • ilkokul öğretmenim bunu anlatırken "diktörtgenin kafasına bi tane vurunca paralelkenar olur çocuklar" diye anlatmıştı. on seneyi geçmiş bu olay, niye hatırımda kaldı bilmiyorum. yani demek ne kadar ilginç anlatırsan o kadar iyi öğreniliyor. öğretmen arkadaşlara duyurulur.